Osłony balkonowe: trzcina, bambus, wiklina, siatka

Siatka ochronna i osłonowa na balkon - Sieci-siatki.pl

Różnego rodzaju maty balkonowe, zasłony i inne dodatki to – poza dekoracjami roślinnymi – jedne z ważniejszych elementów aranżacji balkonu, które mają wymiar estetyczny i praktyczny zarazem. Tworzą określony klimat, zapewniają prywatność, chronią przed nieproszonymi gośćmi, a także zabezpieczają przed wypadnięciem. Trzcina, bambus, wiklina, inny materiał, a może siatka balkonowa – na co się zdecydować?

To zależy. Każda z tych opcji ma swoje plusy. Jedno rozwiązanie lepiej sprawdza się w przypadku uzyskania określonego wystroju, inne szczególnie polecane jest jako to ochronne. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej dostępnym wariantom.

Osłony balkonowe – sposób, by odgrodzić się od sąsiadów

W budownictwie wielorodzinnym często spotyka się sytuacje, w których stojące „okna w okna” budynki lub sąsiadujące ze sobą balkony w jednym domu nie zapewniają mieszkańcom dostatecznej prywatności. We własnym zakresie trzeba zadbać o to, by estetycznie i skutecznie odgrodzić się od sąsiadów i ciekawskich spojrzeń z zewnątrz. Jeśli balkon ma standardowy rozmiar i kształt jest nieco łatwiej. Jeżeli nie, pozostaje zamówienie osłon balkonowych na wymiar


Rodzaje osłon balkonowych – sprawdź, co warto wybrać

Wbrew pozorom, możliwości jest całkiem dużo – zaczynając od najprostszych, tkaninowych zasłon na balkon, poprzez różnego rodzaju maty i siatki balkonowe, na drewnianych, szklanych czy innych zabudowach balkonu kończąc. Aby jednak uzyskać pożądany efekt w miarę szybko, tanio i by był on jednocześnie trwały, najlepiej skupić się przede wszystkim na matach i siatkach.

Tkanina balkonowa - zasłony - Sieci-siatki.pl

Fot. Tkanina na balkonie może być wykorzystana zarówno jako delikatna, zwiewna zasłona tworząca „romantyczny” nastrój, jak i ozdobna osłona barierki, która kolorystycznie podbija motyw przewodni aranżacji i zapewnia jednocześnie nieco prywatności na balkonie.

Siatka na balkonosłona balkonowa na wymiar

Nieco inną kategorię osłon balkonowych stanowią polietylenowe siatki ochronne. To praktyczne rozwiązania, których najważniejszą funkcją jest nie tyle tworzenie atrakcyjnego wystroju, co skuteczne zabezpieczenie balkonu i nierzucanie się przy tym w oczy. Siatki ochronne na balkon mogą go przyjemnie zacieniać i być „niewidoczną”, aczkolwiek dobrą podporą dla balkonowych roślin pnących. Pomagają też utrzymywać go w czystości (brak ptasich odchodów – zobacz także: siatkę na balkon przeciw gołębiom – skuteczne zabezpieczenie przed ptakami), a także zapewniają bezpieczeństwo najmłodszym domownikom i małym zwierzętom domowym. Siatka balkonowa dla kota to ochrona pupila przed wypadnięciem z dużej wysokości! Zdecydowanie to najmocniejsza i najtrwalsza forma zabezpieczeń balkonu. 

Siatka ochronna i osłonowa na balkon - Sieci-siatki.pl

Fot. Siatka ochronna na balkon – zabezpieczenie przed ptakami i wypadnięciem oraz podpora dla pnących roślin balkonowych.


Maty balkonowe – naturalne osłony

Trendy ekologiczne w aranżacji podsuwają rozwiązania naturalne. Spośród nich dużą popularnością cieszą się niedrogie i miłe dla oka: trzcina, bambus czy wiklina.

Mata balkonowa - Sieci-siatki.pl

Fot. Mata na balkon wykonana z naturalnych materiałów, jak trzcina, bambus czy wiklina, tworzy przytulną atmosferę i stanowi w aranżacji doskonałe tło dla zielonych, najlepiej egzotycznych roślin.


Mata trzcinowa

Trzcina na balkonie, nie tylko w postaci osłony barierki, ale także jako inne dodatki (podkładki, doniczki etc.) ociepla wystrój, czyniąc balkon niezwykle przytulnym. W zestawieniu z bujnymi, zielonymi roślinami, lampionami i kilkoma egzotycznymi detalami, wygląda naprawdę dobrze, a nie kosztuje dużo. Matę trzcinową można nabyć w większości marketów budowlano-ogrodniczych. Poza ładnym, naturalnym wyglądem, zapewnia ona dość skuteczną osłonę przed wzrokiem innych, a także przed słońcem, wiatrem i kurzem.

Mata bambusowa

Bambus na balkon to także dobry pomysł. Maty bambusowe również można kupić w markecie. Są one zdecydowanie trwalsze niż trzcina, a podobne jak ona, zachwycają swoim naturalnym kolorem i skutecznie osłaniają balkon. Montuje się je najczęściej na barierkach i/lub na przezroczystych ściankach bocznych, aby wizualnie odgrodzić się nieco od sąsiadów. Osłony bambusowe świetnie sprawdzają się także na tarasach i w ogrodach. Są dość odporne na różne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Mata wiklinowa

Wiklina to jedno z najtańszych i chętnie wybieranych rozwiązań osłonowych na balkon. Kupuje się ją, podobnie jak trzcinę czy bambus, w rolkach lub w postaci „ścianek” (paneli ogrodzeniowych), których można użyć na przykład do częściowej zabudowy balkonu, a nie tylko do osłony jego balustrady. Takie wiklinowe ściany stanowią całkiem dobrą barierę dla wścibskiego wzroku, zacinającego deszczu, podmuchów wiatru i promieni słonecznych. Dobrze też komponują się z różnymi stylami aranżacji.

 

Dlaczego warto postawić na osłony balkonowe?

Są przydatne, estetyczne i niedrogie, a do tego łatwo je samodzielnie zamontować. Przy ich pomocy można szybko „wyczarować” przyjemny wystrój lub zmienić aranżację balkonu, która już się nam znudziła. Całości dopełnia aspekt praktyczny. Nie do przecenienia jest bowiem ochrona i wygoda, jaką zapewniają osłony balkonowe – szczególnie siatki zabezpieczające.