Siatka na balkon przeciw gołębiom – skuteczne zabezpieczenie przed ptakami

Siatka zabezpieczająca przed ptakami - sieci-siatki.pl

Gołębie odchody na balkonie i połamane przez ptaki kwiaty w balkonowych skrzynkach to codzienność mieszkańców wielu miast. Oczywiście można czyścić każdego dnia podłogę, balustradę i parapet oraz sadzić nowe rośliny, ale… lepszym rozwiązaniem jest siatka przeciw ptakom na balkon.

 

Takie siatki ochronne na balkon to opcja skuteczna, trwała, łatwa w montażu i niedroga, a do tego uniwersalna. Poza dobrym zabezpieczeniem przed gołębiami, siatka uniemożliwia także wyrzucenie czy wypadnięcie czegoś z balkonu (dziecko nie wyrzuci zabawki, wiatr nie porwie prania, kot nie przejdzie do sąsiadów etc.).

Siatka na gołębie – sposób, by przegonić ptaki z balkonu 

Siatka zabezpieczająca przed ptakami zamontowana na balkonie całkowicie uniemożliwia gołębiom (i innemu ptactwu, z którym są podobne problemy) nie robiąc im przy tym – rzecz jasna – absolutnie żadnej krzywdy.:

 • przysiadanie na barierkach,
 • przesiadywanie na parapetach,
 • dostanie się na balkonową podłogę,
 • wicie gniazd w donicach z kwiatami.  

To całkowicie nieinwazyjny, sprawdzony i chętnie stosowany dziś sposób ochrony przed gołębiami. Dzięki niemu z balkonów znikają powoli szpecące je reklamówki czy płyty CD (przywiązywane do balustrady, aby powiewając i szeleszcząc, odstraszały ptaki) albo – zupełnie nieskuteczne – sztuczne sowy, figurki kruków czy plastikowe naklejki na szybach.


Siatka przeciw gołębiom na balkon – wytrzymałe rozwiązanie na lata 

Siatki na ptaki (przeznaczone na balkon lub na taras) zapewniają trwałe zabezpieczenie na wiele sezonów, co jest niezwykle wygodne i bardzo praktyczne. Siatki ochronne przeciw gołębiom są  wykonane z mocnego i trwałego polietylenu, dzięki czemu służą latami. Siatka tego typu nie rwie się (wytrzymuje obciążenie nawet 396 kg na metr kwadratowy), nie rozciąga i jest odporna na warunki zewnętrzne. Nie niszczeje i nie traci swoich właściwości pod wpływem mrozu, słońca czy wilgoci. Siatka na ptaki do zastosowania na balkonie posiada również dodatkowe zabezpieczenie przed promieniowaniem UV. Na jej trwałość wpływa również specjalne obszycie brzegów. 

Siatka polietylenowa - sieci-siatki.pl

Fot. Polietylenowa siatka przeciw gołębiom na balkon (węzełkowa, żyłkowa), dostępna jest w kolorze czarnym i beżowym.

 

Montaż siatki przeciw ptakom 

Siatka zabezpieczająca przed ptakami - sieci-siatki.pl

Skuteczne zabezpieczenie przed gołębiami? Jest jedno, które możesz zastosować zarówno w domu, jak i bloku. Postaw na siatkę przeciw ptakom na balkon – trwałe rozwiązanie na długie lata.

Jak zamontować siatkę na balkon? Siatkę ochronną przeciw ptakom można zamontować samodzielnie lub wynajmując w tym celu firmę specjalizującą się w montażu tego typu siatek zabezpieczających. Wiele zależy od tego, jak bardzo skomplikowana jest forma architektoniczna danego balkonu, jak również od tego, czy w danym przypadku stosuje się montaż inwazyjny czy bezinwazyjny

Pozwolenie na montaż siatki na balkonie

Generalna zasada mówi o tym, że jeśli prowadzone na balkonie prace naruszają jakkolwiek jego konstrukcję i/lub wpływają znacząco na wygląd elewacji budynku, należy uzyskać na to stosowną zgodę od spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Zastosowanie mają w tej sytuacji również przepisy opisujące wewnętrzną część balkonu, jako integralną część lokalu mieszkalnego, a jego zewnętrzną część, jako część wspólną nieruchomości.

W pierwszym przypadku o zmianach aranżacyjnych decyduje właściciel balkonu, w drugim właściciel budynku, jego administrator czy wspólnota. Teoretycznie więc znaczenie może mieć nawet taki fakt, jak to czy siatka na gołębie umieszczona jest po wewnętrznej czy zewnętrznej stronie balustrady. W praktyce, zwykle montaż siatki przeciw ptakom nie sprawia problemu i nie budzi kontrowersji, bo wpływa pozytywnie na ogólną czystość elewacji. Dodatkowo siatki można montować bezinwazyjnie.  Do tego są bardzo estetyczne i w zasadzie niewidoczne, jeśli dobiera się siatkę zabezpieczającą odpowiednią do balkonu i koloru ścian. 

Siatka na balkon bez wiercenia

Siatka na balkon przeciw gołębiom - Sieci-siatki.pl

Siatka zabezpieczająca przed ptakami, zwłaszcza tak wykonana z odpornego polietylenu, to rozwiązanie na długie lata.

Założenie siatki przeciw ptakom na balkonie bez wiercenia w ścianach jest możliwe. To tak zwany montaż bezinwazyjny siatki ochronnej. Komplet niezbędnych elementów do wykonania takiego montażu może być dostarczony razem z siatką od jej producenta tudzież sprzedawcy. Są to zazwyczaj różnego rodzaju:

 • stalowe linki,
 • karabińczyki,
 • zaciski,
 • napinacze,
 • szczegółowa instrukcja postępowania.

Aby nie trzeba było robić dziur w ścianach, stosuje się inne rozwiązania, na przykład specjalne zaczepy montowane za pomocą kleju lub silikonu, różnego rodzaju drążki rozporowe. Można również skonstruować drewnianą lub metalową ramę w przestrzeni balkonu i na niej rozpiąć odpowiednio siatkę ochronną.

Montaż siatki ochronnej na balkon na stałe

Trwalszym rozwiązaniem jest montaż inwazyjny siatki ochronnej na balkon.  Niestety nie zawsze (z powodu regulacji prawnych) jest możliwy, o czym była już mowa wcześniej. Wiąże się on z nawierceniem otworów w ścianie, by na stałe odpowiednio rozpiąć siatkę przeciw ptakom. Jeśli dysponuje się zgodą na taką interwencję w wygląd elewacji, warto do przeprowadzenia prac wynająć fachowca. Wtedy będziemy mieć pewność, że montaż siatki ochronnej będzie wykonany porządnie i otrzymamy gwarancję jakości usługi.

Ile kosztuje siatka na balkon?

Cena siatki na balkon przeciw ptakom zależy od różnych czynników, między innymi od tego:

 • czy kupuje się standardowy wymiar,
 • czy wybieramy siatkę ochronną na indywidualne zamówienie – czyli wykonaną pod konkretny kształt i rozmiar balkonu,
 • czy obszywa się jej brzegi,
 • jakie są parametry siatki (na przykład grubość).

Do tego dochodzi kwestia montażu – jego rodzaju oraz tego, czy wykonuje się go samodzielnie, czy zamawia taka usługę. Najlepiej skontaktować się z producentem siatek zabezpieczających przed gołębiami i poprosić o indywidualną wycenę. Trzeba jednak mieć na uwadze, że będzie to koszt od kilkuset złotych w górę.