Jak chronić drzewa i krzewy przed ptactwem?

Siatka przeciw ptakom na czereśnie - sieci-siatki.pl

Ptaki są ozdobą ogrodu, w którym pełnią zresztą wiele pożytecznych funkcji. Kiedy jednak przychodzi czas dojrzewania owoców, ptaki mogą zasiać w ogrodzie prawdziwe spustoszenie. Spójrzmy więc, jak chronić drzewa i krzewy przed ptactwem.

Siatki do ochrony drzew przed ptakami - sieci-siatki.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Symar. Siatki chronią drzewa i krzewy przed niszczącym działaniem ptaków.

W ogrodach i sadach są gatunki ptaków, jak szpaki, kosy czy kwiczoły, które uwielbiają owoce wiśni czy czereśni, ale także borówki, truskawki czy winogrona. Sposobów na to, jak chronić drzewa i krzewy przed ptactwem, jest wiele. Przyjrzyjmy się im bliżej i wybierzmy optymalne dla nas rozwiązanie.

 

Jak chronić drzewa przed szpakami?

Siatki sadownicze - sieci-siatki.pl

Fot. Symar. Siatki na drzewach owocowych chronią wiśnie i czereśnie przed szpakami.

Szpaki bywają szczególnie uciążliwe, a ich stada potrafią spustoszyć ogrody, zjadając wiśnie, czereśnie czy owoce krzewów. Ochrona drzew i krzewów przed szpakami jest jednak możliwa. Z pomocą przychodzą siatki zabezpieczające. Są one dostępne w kilku wariantach różniących się wielkością oczek (te chroniące przed szpakami powinny mieć oczka 15×15 mm).

Siatki stanowiące ochronę drzew przed szpakami cechują się wodoodpornością, niewielką wagą oraz trwałością, co sprawia, że można je użytkować przez wiele sezonów. Ochrona krzewów przed szpakami, podobnie jak w przypadku drzew, polega na założeniu siatki zabezpieczającej bezpośrednio na koronę krzewu. Można też zastosować lekką konstrukcję zbudowaną z aluminiowych prętów lub tyczek z bambusa, na której oprze się siatkę.

Jak chronić drzewa przed szpakami? Z pewnością dokładnie montując siatki zabezpieczające, ponieważ ptaki potrafią znaleźć wszystkie przerwy i prześwity w siatce, by dostać się do smacznych owoców.

Do ochrony drzew i krzewów przed szpakami można użyć między innymi:

  • siatek ochronnych,
  • odstraszaczy dźwiękowych, w tym armatek hukowych,
  • odstraszaczy ultradźwiękowych,
  • odstraszaczy mechanicznych,
  • środków chemicznych.

 

Siatki zabezpieczające przed ptakami

Siatka sadownicza - sieci-siatki.pl

Fot. Symar. Siatki na drzewa i krzewy są skuteczne, ale i bezpieczne dla ptaków.

Siatki zabezpieczające przed ptakami są rozwiązaniem najbardziej ekologicznym i bezpiecznym dla ptaków. Siatki do ochrony sadów z polietylenu i nylonu dostępne są wersjach o różnej wielkości oczek. Zatrzymują ptaki, jednocześnie umożliwiając przelatywanie owadom. W przypadku siatek ochronnych na czereśnie, oczka powinny mieć średnicę do 26 mm. Siatka ochronna na wiśnie i czereśnie powinna być montowana, kiedy zaczynają dojrzewać owoce i zdejmowana, gdy skończą się zbiory.

Siatka sadownicza stanowi także częściową ochronę w czasie gradobicia. Jest bardzo trwała, odporna na niekorzystne warunki pogodowe czy promieniowanie UV. Siatki zabezpieczające przed ptakami nie chłoną wilgoci i są bardzo lekkie, dzięki czemu nie niszczą roślin.

 

Odstraszanie ptaków od drzew i krzewów owocowych

Odstraszanie ptaków od drzew i krzewów owocnych można przeprowadzić, używając odstraszaczy, które dostępne są w kilku rodzajach.

  • Odstraszacze ultradźwiękowe emitujące fale dźwiękowe dla człowieka niesłyszalne, ale nieprzyjemne dla ptaków.
  • Odstraszacze dźwiękowe wyposażane w czujniki ruchu, emitujące odgłosy ptaków drapieżnych, by w ten sposób odstraszać inne gatunki, które upodobały sobie owoce w danym sadzie czy ogrodzie.
  • Wśród odstraszaczy dźwiękowych są między innymi armatki hukowe, zasilane propan-butanem, powodujące kontrolowane wybuchy, które odstraszają ptaki. Należy jednak pamiętać, że odstraszacze dźwiękowe mogą być uciążliwe dla innych ludzi, co trzeba brać pod uwagę podczas ich stosowania.
  • Odstraszacze mechaniczne – na drzewach i krzewach można zamontować hologramowe sylwetki sów czy kruków, plastikowe albo drewniane imitacje ptaków drapieżnych czy wreszcie błyszczące wstążki lub szeleszczące elementy z folii aluminiowej.

Inne metody odstraszania ptaków 

Jeśli chodzi o inne metody odstraszania ptaków, to na rynku dostępne są także środki ochrony chemicznej. Są to substancje rozpuszczalne w wodzie, którymi spryskuje się drzewka, krzewy i ziemię wokół nich. Wnikają one w listowie i zniechęcają ptaki do zjadania owoców.

Można także użyć lasera. Urządzenie takie skanuje teren i po wykryciu ruchu, włącza promień laserowy płoszący ptaki. Jest to skuteczny, wydajny i cichy system, którego cena jest jednak dość wysoka.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest metoda biosoniczna. Wykorzystywane w jej ramach urządzenia emitują dźwięki ptaków drapieżnych lub ptaków, które chce się wypłoszyć w sytuacji stresowej. Można w ten sposób chronić tereny liczące nawet 16 ha.

Zastanawiając się, jak chronić drzewa i krzewy przed ptactwem, warto pamiętać, że ptaki są sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami, a ich obecność w ogrodzie jest pożądana. Trzeba więc wybrać rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne, które będzie dla nich całkowicie bezpieczne.