Siatki ochronne przeciw szkodnikom warzyw gruntowych – dlaczego warto z nich skorzystać?

Siatka ochronna do upraw - sieci-siatki

Coraz częściej można spotkać się ze sprawdzonymi opiniami mówiącymi o tym, że lepszą ochronę roślin przed wpływem niektórych szkodników zapewniają specjalne siatki ochronne, a nie opryski. Zamiast więc wykorzystywać różnego rodzaju środki chemiczne, warto postawić na skuteczną (i do tego w pełni ekologiczną) barierę fizyczną.

Dlaczego należy chronić uprawy przed szkodnikami?

Nie ma co ukrywać, że jakość plonu w dużej mierze jest zależna od działania (bądź braku) szkodników. To one bowiem stanowią największe zagrożenie dla wielu warzyw gruntowych. Niestety, skala ich występowania nigdy nie jest taka sama. Wiele zależy bowiem choćby od pogody utrzymującej się w danym sezonie. W ostatnim czasie jest ona sprzyjająca, ale przede wszystkim dla szkodników. Jest ich znacznie więcej, co oczywiście stanowi realne zagrożenie dla upraw.

siatka ochronna na truskawki - sieci-siatki.pl

Fot. Pole truskawek warto okryć m.in. przed szkodnikami, zwierzyną łowną czy warunkami atmosferycznymi siatką polietylenową PE.

Dobrym zabezpieczeniem w tej sytuacji wydaje się optymalnie dobrana siatka osłonowa. Pozwala ona znacząco zmniejszyć presję wielu szkodników.

Baner - sieci-siatki.pl

To jednak nie wszystko, ponieważ taka siatka zabezpieczająca to dobry wybór także w kontekście ochrony warzyw przed większymi zwierzętami. Doskonałym przykładem jest tu między innymi siatka ochronna przeciw ptakom. Warto również podkreślić, że tego typu (dość gęsta) siatka ochronna w pewnym stopniu zabezpiecza uprawy również przed niszczącym wpływem intensywnych opadów deszczu, gradobiciem czy też silnymi wiatrami.

Siatka polietylenowa o bardzo małych oczkach – doskonała ochrona roślin

Warunkiem skuteczności wielu osłon jest właściwy dobór wielkości oczek siatki. Te najdrobniejsze zalecane są właśnie do warzyw gruntowych, które często są uszkadzane przez szkodniki oraz ptactwo.

Co ważne, siatka ochronna na warzywa o bardzo małych oczkach spełnia jeszcze inną, równie istotną funkcję. Umożliwia ona bowiem dłuższe utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby, co ma bezpośredni wpływ na rozwój upraw.

Zastosowanie siatek PE w ochronie warzyw przed szkodnikami

Nawet najdrobniejsza siatka ochronna na rośliny może okazać się mało skuteczna, jeśli wykonana jest ze słabej jakości materiałów. Z tego względu szczególnie zalecane są produkty z polietylenu o wysokiej gęstości.

Siatka zabezpieczająca uprawy - sieci-siatki.pl

Fot: Siatka zabezpieczająca uprawy to znakomite i skuteczne rozwiązanie na każdą plantację.

Wyróżniają się one doskonałą odpornością na wpływ warunków zewnętrznych, a także bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną. Wszystko to sprawia, że siatka polietylenowa nie ulega łatwo uszkodzeniom i przerwaniom, powodowanym na przykład przez ptactwo.

Drobna siatka polietylenowa wykorzystywana jest do ochrony upraw wczesnowiosennych oraz ciepłolubnych. Z obu kategorii wymienić można chociażby kapustę, brokuły, rzodkiew, marchewkę, sałatę, pomidory, melony czy też ogórki.

Jakie szkodniki grożą roślinom uprawnym?

Jak można się domyślić, szkodników zagrażających uprawom jest sporo. Co gorsza, ich liczebność wzrasta w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Poniżej prezentujemy najczęściej spotykane szkodniki, które atakują uprawy:

  • śmietka kapuściana, kiełkowa i glebowa,
  • połyśnica marchwianka,
  • pchełki chowacze,
  • bawełnica topolowo-marchwiana,
  • miniarka porówka.

Kiedy warto okrywać warzywa gruntowe siatką ochronną?

Sam zakup odpowiedniej siatki zabezpieczającej nie zapewnia skutecznej ochrony uprawom. Trzeba jeszcze wiedzieć, kiedy należy ją założyć, a to zależne jest od rodzaju upraw. W przypadku niektórych roślin zaleca się, by ochronna siatka ogrodowa została użyta zaraz po ich zasadzeniu. Z reguły usuwa się ją po kilku tygodniach, gdy warzywa zaczną szybko rosnąć.

Do ochrony roślin zmagających się z połyśnicą marchwianką i bawełnicą topolowo-marchwianą (przede wszystkim marchew, ale również pietruszka, pasternak, koper oraz seler), siatkę należy zastosować w okresie nalotu.

Szukasz więcej informacji? Sprawdź także: Siatki ochronne do pryzm

W przypadku połyśnicy mamy do czynienia z dwoma pokoleniami szkodników, dlatego zawsze należy obserwować uprawy. Przy nasileniu uszkodzeń trzeba natychmiast zdecydować się na siatkę. W niektórych regionach Polski można liczyć również na specjalne powiadomienia od Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która informuje o aktywności połyśnicy. Jeśli zaś chodzi o bawełnicę, swój nalot na plantacje rozpoczyna ona od czerwca, a utrzymywać może się nawet do pierwszych przymrozków.

Siatki polietylenowe ochronne a ochrona warzyw uprawnych – inne zastosowania

Bogata oferta produktowa potwierdza, że zastosowanie siatek polietylenowych jest bardzo szerokie. Chronią nie tylko przed wskazanymi wyżej szkodnikami, ale również innymi zwierzętami, czego przykładem będzie siatka przeciw owadom, a także przeciw ptakom. Obok tego dostępne są również siatki ochronne na drzewa i krzewy owocujące, które również wymagają często ochrony.

Ochrona zbiorów przed warunkami atmosferycznymi

Niesprzyjająca pogoda może w łatwy sposób uszkodzić uprawy i całkowicie zaburzyć nasze plany. Warto więc w jak największym stopniu ograniczyć skutki jej działania. Pomocna w tym będzie oczywiście siatka ochronna ogrodnicza.

Siatka zabezpieczająca uprawy - sieci-siatki.pl

Fot: Siatki zabezpieczające uprawy są nieodzownym elementem każdej plantacji i uprawy

Założenie siatek z polietylenu zapewnia ochronę nie tylko przed zmiennymi temperaturami, ale również intensywnymi opadami deszczu i gradu. Znacznie ograniczają one także negatywny wpływ silnego wiatru, który często wysusza uprawy.

Siatki PE o małych oczkach – sposób utrzymania dobrej wilgotności gleby

Wspomniane już wcześniej siatki drobnooczkowe to optymalny wybór także ze względu na lepsze nawodnienie gleby. Pozwalają one bowiem dłużej utrzymać odpowiednią wilgotność, dzięki czemu warzywne uprawy rozwijają się w jeszcze lepszych warunkach – zwłaszcza, gdy wybierzemy siatkę wykonaną z materiałów wysokiej jakości.

Sprawdź także: Wykorzystanie siatki polipropylenowej w rolnictwie przy belowaniu i żniwach.

Skuteczna ochrona warzyw gruntowych jest jak najbardziej możliwa. Zastosowanie odpowiednich siatek pozwala zmniejszyć oddziaływanie szkodników, a także innych zwierząt i zmiennych warunków atmosferycznych. Do ich wyboru warto jednak podejść z należytym przygotowaniem.