Siatki ochronne do pryzm

Siatka sznurkowa do pryzm - Sieci-siatki.pl

Tworzenie pryzm to jeden z najskuteczniejszych sposobów przechowywania produktów rolnych i kiszonki, także w trudnych warunkach pogodowych. Żeby jednak w odpowiedni sposób zabezpieczyć pryzmę, potrzebna jest dobrej jakości siatka ochronna.

Jej wybór nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Siatka pryzmowa powinna bowiem zabezpieczać przed wpływem wielu czynników szkodliwych. Mowa tu nie tylko o niskich temperaturach, wilgoci czy promieniach UV, ale również o zwierzętach oraz grzybach i pleśni. Wszystko to sprawia, że siatka do pryzm musi być wybierana z uwzględnieniem wielu istotnych kwestii i parametrów technicznych.

 

Skuteczne zabezpieczenie kiszonki w pryzmie

Ze względu na fakt, iż kiszonka wykorzystywana jest jako pasza całoroczna, jej odpowiednie zabezpieczenie staje się kluczowe. Pryzma zapewnia kiszonce optymalne warunki beztlenowe, dzięki którym może ona wytrzymać w dobrym stanie przez kilkanaście miesięcy.

Żeby tak się jednak stało, pryzma musi zostać odpowiednio przygotowana i zabezpieczona. Z tego właśnie względu wykorzystywana jest specjalna siatka okrywowa do pryzm, dzięki której rolnicy nie muszą martwić się, że kiszonka po pewnym czasie przestanie być zdatna do użytku.

 

Jak prawidłowo przygotować kiszonkę pod pryzmą?

Pryzma ma posłużyć do zabezpieczenia kiszonki przed psuciem, tak aby była zdatna do użytku przez cały rok. Niezwykle ważne jest więc unikanie wszelkich błędów. Związane są one między innymi z nieprawidłowym posiekaniem zielonki lub dopuszczeniem do zanieczyszczenia materiału przez ziemię.

Baner kontaktowy - sieci-siatki.pl

Ogromne znacznie ma także prawidłowe ubicie pryzmy – jej szerokość nie powinna przekraczać 1,5 metra, natomiast wysokość zazwyczaj osiąga wartość 1 metra. Jeśli zaś chodzi o długość, wiele zależy od przechowywanego produktu. Najczęściej nie jest jednak więcej niż 30 metrów. Do tego należy dodać jeszcze wybór odpowiednich zakiszaczy i produktów zabezpieczających, czyli siatek ochronnych na pryzmy. Po wykonaniu niezbędnych przygotowań, nie można zapomnieć również o regularnych kontrolach pryzmy.

Sprawdź również artykuł: wielofunkcyjne siatki polietylenowe – w jakich branżach można z nich skorzystać?

 

Co zagraża kiszonkom?

Siatka sznurkowa do pryzm - Sieci-siatki.pl

Wpływ na kiszonkę może mieć wiele czynników, które w rezultacie prowadzą do jej psucia, co sprawia, że przestaje ona nadawać się do użycia. Poniżej największe zagrożenia, z jakimi muszą zmagać się rolnicy. 

  • Bakterie i grzyby – najczęściej rozwijają się w kiszonce z powodu naruszenia warunków beztlenowych, jak w przypadku uszkodzenia folii w pryzmie. Efektem tego jest psucie się kiszonki. Siatka ochronna na pryzmy pozwala zapobiec takim zagrożeniom.
  • Wilgoć i grad.
  • Zmienne temperatury – mowa tu zwłaszcza o trudnych warunkach panujących w okresie jesienno-zimowym.
  • Zwierzęta – głównie dziki, myszy i ptaki, ale również psy oraz koty stanowią zagrożenie. Mogą one doprowadzić do uszkodzenia folii w pryzmie.

Nawet przy odpowiednim zabezpieczeniu pryzmy nie można zapominać o jej stałej kontroli. W przypadku zauważenia jakichkolwiek uszkodzeń, należy skorzystać ze specjalnie wzmocnionej taśmy klejącej. Naprawie powinny podlegać nawet niewielkie dziury.

 

Siatki okrywowe do pryzm – co warto o nich wiedzieć?

Zabezpieczenie przed powyższymi zagrożeniami zapewniają specjalne siatki ochronne do pryzm, które zakłada się bezpośrednio na folie. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo uszkodzenia ich przez zwierzęta i złą pogodę. Siatka do przykrywania pryzm gwarantuje również utrzymanie warunków beztlenowych, koniecznych dla ochrony przed pleśnią. Musi ona jednak zostać prawidłowo dobrana i dopasowana do specyfiki powstałej pryzmy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Przeczytaj również: siatka cieniująca na tunele ogrodowe – zalety rozwiązania.

 

Wytrzymałość siatki ochronnej na pryzmy

 Jak już zostało wspomniane, wszelkie uszkodzenia mogą powodować zwierzęta, ale również niesprzyjające warunki pogodowe (na przykład grad). Żeby więc pryzma był należycie chroniona przez cały rok, warto celować w siatki wysokiej jakości. Te zaś są najczęściej wykonywane z polipropylenu, wyróżniającego się doskonałą wytrzymałością mechaniczną. Taka siatka do przykrycia pryzmy, zakupiona bezpośrednio u producenta siatek, może być stosowana nawet przez 10 lat, tak długo utrzymuje bowiem swoje właściwości.

 

Siatka pryzmowa – skuteczna ochrona przed gryzoniami i ptakami

Siatka sznurkowa do pryzm - Sieci-siatki.pl

 Ze względu na użyty materiał, a także sposób wykonania, polipropylenowa siatka pryzmowa gwarantuje ochronę przed zwierzętami, a zwłaszcza gryzoniami oraz ptakami. W przypadku samej folii niewiele trzeba, by miejscami powstały mniejsze bądź większe dziury, co oczywiście może mieć w rezultacie fatalne konsekwencje wynikające z naruszenia warunków beztlenowych.

 

Wymiary i gramatura siatek do przykrycia pryzmy

 Oferowane siatki ochronne występują w różnych wymiarach, dzięki czemu łatwo można dobrać produkty do miejsca, w którym znajduje się kiszonka. Zalecane jest użycie kilku mniejszych siatek zamiast jednej wielkiej. Dlaczego? Ponieważ znacznie łatwiej je rozłożyć, a także usunąć. Znaleźć można między innymi produkty w następujących wymiarach:

  • siatka ochronna na pryzmy 10×15 metrów,
  • siatka na pryzmę 10×12 metrów,
  • siatka na pryzmę 8×15 metrów.

 

Siatka ochronna na pryzmę – opinie

Wiele o jakości wykonania, a także wytrzymałości i przydatności poszczególnych produktów powiedzą nam również opinie o siatkach ochronnych na pryzmę – łatwo jest znaleźć w Internecie. Dzięki zawartym w nich informacjom jesteśmy w stanie dokonać lepszego wyboru. Produkty polipropylenowe cieszą się szczególną popularnością, dlatego właśnie one są wybierane najczęściej.