Zabezpieczenie rusztowania podczas wykonywania robót budowlanych – 3 funkcje siatki ochronnej na rusztowanie

Siatki na rusztowania, siatki budowlane, producent siatek

Praca na rusztowaniu wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli chcemy zabezpieczyć pracowników przed upadkiem, a teren budowy i osoby postronne przed spadającymi narzędziami lub gruzem, doskonałym rozwiązaniem są siatki ochronne na rusztowania.

Siatka ochronna na rusztowanie – bezpośrednio od producenta. Sprawdź ofertę!

Siatki zabezpieczające rusztowania - sieci-siatki.pl

Fot. Siatka rusztowaniowa zabezpiecza pracowników przed upadkiem z wysokości, a także chroni ich przed silnymi podmuchami wiatru.

Siatki ochronne na rusztowanie – co to takiego? 

Siatka na rusztowanie to rodzaj siatki budowlanej, który pozwala na zabezpieczenie zarówno samej konstrukcji rusztowania, jak i terenu, na którym zostało ono rozstawione. Dzięki budowlanym siatkom ochronnym prowadzenie prac jest łatwiejsze, ponieważ stanowią one doskonałe zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Chronią także teren budowy przed uszkodzeniami mechanicznymi mogącymi powstać w wyniku spadania gruzu czy ciężkich narzędzi budowlanych.

Siatki zabezpieczające rusztowanie - sieci-siatki.pl

Fot. Warto, aby decyzja o montażu siatek rusztowaniowych była poprzedzona analizą ryzyka wynikającego z zakresu prowadzonych prac, sposobu ich realizacji i miejsca robót oraz potencjalnego zagrożenia dla pracowników i osób postronnych.

3 funkcje siatki rusztowaniowej – po co stosuje się siatkę podczas eksploatacji rusztowania? 

Siatki rusztowaniowe możemy wykorzystywać w różnych sytuacjach. Poznajmy 3 podstawowe funkcje siatki ochronnej na rusztowanie. Siatka ochronna na rusztowanie – zabezpieczenie przed upadkiem

Budownictwo jest tym sektorem gospodarki, w którym ryzyko wypadków przy pracy jest wysokie. Wiele z nich związanych jest z prowadzeniem prac na wysokościach. Aby ograniczyć ich liczbę i skutki, warto zastosować proste, a zarazem skuteczne narzędzie, jakim jest siatka ochronna na rusztowanie.

Siatka na rusztowanie chroni pracowników przed upadkiem z wysokości, a także znacząco zwiększa komfort ich pracy, redukując siłę wiatru, jak też zacieniając i chroniąc przed silnym słońcem. Może także pełnić rolę zabezpieczenia użytego zamiast poprzeczki, stanowiąc wypełnienie przestrzeni między powierzchnią podestu roboczego a poręczą ochronną rusztowania.

siatka na rusztowania zabezpieczająca pracowników - sieci-siatki.pl

Fot. Mocna siatka rusztowaniowa zmniejsza ryzyko upadku z wysokości, a jednocześnie może stanowić rodzaj reklamy i nośnika informacji eksponującego logo i nazwę wykonawcy prac bądź używanych na budowie materiałów.

Wykorzystanie siatki na rusztowanie może pełnić też funkcję marketingową – firma stosująca siatki ochronne, a tym samym dbająca o bezpieczeństwo swoich pracowników, postrzegana jest przez kontrahentów jako pewny i wiarygodny partner biznesowy.

Siatka zabezpieczająca elewację i przechodniów

Siatka zabezpieczająca elewację chroni pracowników przed upadkiem, a także zatrzymuje przedmioty spadające z rusztowania, które mogą być niebezpieczne dla osób znajdujących się poniżej.

Siatka zabezpieczająca elewację starszych budynków - sieci-siatki.pl

Fot. Elewacje starych budynków ulegają zniszczeniu, a ich elementy spadają na chodnik, powodują zagrożenie dla przechodniów. Siatki na elewacje pozwalają zabezpieczyć takie obiekty do czasu ich kompleksowej renowacji.

Siatka elewacyjna ułatwia utrzymanie czystości w pobliżu miejsca prowadzenia prac budowlanych. Ogranicza wydostawanie się pyłu i uniemożliwia obsypywanie się elementów elewacji na chodnik.

Siatka do elewacji ma też zalety z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ chroniąc zaprawy i materiały przed zbyt szybkim wysychaniem oraz wiatrem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ogranicza ich zużycie i koszty z tym związane.

To, jaką siatkę do elewacji wybrać, uzależnione jest od rodzaju prowadzonych prac i długości ich trwania. W przypadku prac całorocznych sprawdzą się m.in. siatki zbrojone polietylenowe o bardzo wysokiej wytrzymałości na rozerwanie i złe warunki pogodowe.

Siatka chroniąca teren i otoczenie budowy

Siatki ochronne podnoszą poziom bezpieczeństwa na budowie, wpływając na zmniejszenie liczby wypadków. Siatka elewacyjna do zabezpieczenia rusztowania, zamocowana do jego konstrukcji, zatrzymuje odpady budowlane, takie jak elementy fasady, fragmenty cegieł czy tynku, chroniąc przechodniów* przed przypadkowym zranieniem a chodnik lub kostkę przed uszkodzeniem. Dzięki siatce również mienie wokół budynku jest chronione przed zachlapaniem farbą czy pyłem powstającym przy pracach budowlanych.

*Ważne! Zgodnie z przepisami rusztowania ustawione bezpośrednio przy drogach komunikacyjnych (jezdnie, chodniki) powinny być wyposażone również w szczelne, drewniane daszki ochronne (min. grubość deski to 24 mm), które dodatkowo powinny być przykryte materiałem amortyzującym ewentualny upadek przedmiotu. Jednocześnie zabronione jest używanie daszków ochronnych jako miejsc składowania narzędzi czy materiałów oraz chodzenie po nich.

Siatki ochronne elewacyjne stanowią też doskonałą barierę zapobiegającą wydostaniu się odpadów poza teren budowy. Tłumią uderzenia i zmniejszają hałas powstający podczas pracy maszyn budowlanych.

Siatka chroniąca teren dookoła budowy - sieci-siatki.pl

Fot. Siatki ochronne są łatwe w montażu, wytrzymałe i trwałe. Realizowane na indywidualne zamówienie, idealnie pasują do wielkości elewacji czy rusztowania.

Ile kosztuje siatka rusztowaniowa? 

W przypadku siatki elewacyjnej, cena za 1 m2 zależy m.in. od typu siatki i jej jakości oraz rodzaju materiału, z którego jest ona wykonana. Siatki na elewacje realizowane na zamówienie dopasowywane są do danej inwestycji i od ich ostatecznej wielkości i wykończenia zależy cena siatki.

Jeśli chodzi o siatki ochronne na rusztowania, cena za 1 m2 uzależniona jest m.in. od gęstości siatki, od grubości sznurka, z którego siatka rusztowaniowa jest wykonana czy metody wykonania siatki.

Siatki na rusztowania i siatki elewacyjne wykonane z polietylenu wysokiej gęstości (PE HD), dzięki użyciu specjalnych domieszek, wyróżniają się wysoką odpornością na promieniowanie słoneczne. Są także całkowicie wodoodporne, nietoksyczne, trudnopalne i odporne na pleśnie i grzyby.

***

Szeroki wybór, zarówno jeśli chodzi o kolor (dostępne są siatki w kolorach białym, czarnym, zielonym i beżowym), jak i wielkość, pozwala na optymalne dopasowanie siatki ochronnej do rodzaju prowadzonych prac. Sprawdzony producent pomoże nam dobrać siatkę zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i charakteru realizowanego przedsięwzięcia.