3 sposoby użytkowania siatki ochronnej na rusztowanie – ochrona pracowników, przechodniów i terenu budowy

Siatki na rusztowania, siatki budowlane, producent siatek

Praca na rusztowaniu wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli chcemy zabezpieczyć pracowników przed upadkiem, a teren budowy i osoby postronne przed spadającymi narzędziami lub gruzem, doskonałym rozwiązaniem są siatki ochronne na rusztowania.

Siatki zabezpieczające rusztowania - sieci-siatki.pl

Fot. Siatka rusztowaniowa zabezpiecza pracowników przed upadkiem z wysokości, a także chroni ich przed silnymi podmuchami wiatru.

 

Siatka ochronna na rusztowanie – co to takiego? 

Siatka na rusztowanie to rodzaj siatki budowlanej, który pozwala na zabezpieczenie zarówno samej konstrukcji rusztowania, jak i terenu, na którym zostało ono rozstawione. Dzięki budowlanym siatkom ochronnym prowadzenie prac jest łatwiejsze, ponieważ stanowią one doskonałe zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Chronią także teren budowy przed uszkodzeniami mechanicznymi mogącymi powstać w wyniku spadania gruzu czy ciężkich narzędzi budowlanych.

Siatki zabezpieczające rusztowanie - sieci-siatki.pl

Fot. Warto, aby decyzja o montażu siatek rusztowaniowych była poprzedzona analizą ryzyka wynikającego z zakresu prowadzonych prac, sposobu ich realizacji i miejsca robót oraz potencjalnego zagrożenia dla pracowników i osób postronnych.

3 sposoby użytkowania mocnej siatki rusztowaniowej – jaką siatkę do elewacji wybrać? 

Siatki rusztowaniowe możemy wykorzystywać w różnych sytuacjach. Poznajmy 3 podstawowe sposoby użytkowania siatki ochronnej na rusztowanie i wybierzmy optymalne rozwiązanie dla naszej inwestycji.

Siatka ochronna na rusztowanie – zabezpieczenie przed upadkiem

Statystyki wyraźnie pokazują, że budownictwo jest tym sektorem, w których dochodzi do największej liczby wypadków przy pracy. Jednocześnie większość z nich związana jest z prowadzeniem prac na wysokościach. Warto więc zastosować proste, a zarazem skuteczne narzędzie, jakim jest siatka ochronna na rusztowanie.

Siatka na rusztowanie chroni pracowników przed upadkiem z wysokości, a także znacząco zwiększa komfort ich pracy, redukując siłę wiatru, jak też zacieniając i chroniąc przed silnym słońcem. Może także pełnić rolę zabezpieczenia użytego zamiast poprzeczki, stanowiąc wypełnienie przestrzeni między powierzchnią podestu roboczego a poręczą ochronną rusztowania.

siatka na rusztowania zabezpieczająca pracowników - sieci-siatki.pl

Fot. Mocna siatka rusztowaniowa zmniejsza ryzyko upadku z wysokości, a jednocześnie może stanowić rodzaj reklamy i nośnika informacji eksponującego logo i nazwę wykonawcy prac bądź używanych na budowie materiałów.

Wykorzystanie siatki na rusztowanie może pełnić też funkcję marketingową – firma stosująca siatki ochronne, a tym samym dbająca o bezpieczeństwo swoich pracowników, postrzegana jest przez kontrahentów jako pewny i wiarygodny partner biznesowy.

Siatka zabezpieczająca elewację i przechodniów

Siatka zabezpieczająca elewację chroni pracowników przed upadkiem, a także zatrzymuje przedmioty spadające z rusztowania, które mogą być niebezpieczne dla osób znajdujących się poniżej.

Siatka zabezpieczająca elewację starszych budynków - sieci-siatki.pl

Fot. Elewacje starych budynków ulegają zniszczeniu, a ich elementy spadają na chodnik, rodząc zagrożenie dla przechodniów. Siatki na elewacje pozwalają zabezpieczyć takie obiekty do czasu ich kompleksowej renowacji.

Siatka elewacyjna ułatwia utrzymanie czystości w pobliżu miejsca prowadzenia prac budowlanych. Ogranicza wydostawanie się pyłu i uniemożliwia obsypywanie się elementów elewacji na chodnik.

Siatka do elewacji ma też zalety z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ chroniąc zaprawy i materiały przed zbyt szybkim wysychaniem oraz wiatrem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ogranicza ich zużycie i koszty z tym związane.

To, jaką siatkę do elewacji wybrać, uzależnione jest od rodzaju prowadzonych prac i długości ich trwania. W przypadku prac całorocznych sprawdzą się m.in. siatki zbrojone polietylenowe o bardzo wysokiej wytrzymałości na rozerwanie i złe warunki pogodowe.

Siatka chroniąca teren budowy

Siatki ochronne podnoszą poziom bezpieczeństwa na budowie, wpływając na zmniejszenie liczby wypadków. Siatka elewacyjna zatrzymuje odpady budowlane, jak elementy fasady, fragmenty cegieł czy tynku, zabezpieczając chodnik lub kostkę przed uszkodzeniem. Dzięki siatce mienie wokół budynku jest chronione przed zachlapaniem farbą czy pyłem powstającym przy pracach budowlanych.

Siatki ochronne elewacyjne stanowią też doskonałą barierę zapobiegającą wydostaniu się odpadów poza teren budowy. Tłumią uderzenia i zmniejszają hałas powstający podczas pracy maszyn budowlanych.

Siatka chroniąca teren dookoła budowy - sieci-siatki.pl

Fot. Siatki ochronne są łatwe w montażu, wytrzymałe i trwałe. Realizowane na indywidualne zamówienie, idealnie pasują do wielkości elewacji czy rusztowania.

Ile kosztuje siatka rusztowaniowa? 

W przypadku siatki elewacyjnej, cena za 1 m2 zależy m.in. od typu siatki i jej jakości oraz rodzaju materiału, z którego jest ona wykonana. Siatki na elewacje realizowane na zamówienie dopasowywane są do danej inwestycji i od ich ostatecznej wielkości i wykończenia zależy cena siatki.

Jeśli chodzi o siatki ochronne na rusztowania, cena za 1 m2 uzależniona jest m.in. od gęstości siatki, od grubości sznurka, z którego siatka rusztowaniowa jest wykonana czy metody wykonania siatki.

Siatki na rusztowania i siatki elewacyjne wykonane z polietylenu wysokiej gęstości (PE HD), dzięki użyciu specjalnych domieszek, wyróżniają się wysoką odpornością na promieniowanie słoneczne. Są także całkowicie wodoodporne, nietoksyczne, trudnopalne i odporne na pleśnie i grzyby.

***

Szeroki wybór, zarówno jeśli chodzi o kolor (dostępne są siatki w kolorach białym, czarnym, zielonym i beżowym), jak i wielkość, pozwala na optymalne dopasowanie siatki ochronnej do rodzaju prowadzonych prac. Sprawdzony producent pomoże nam dobrać siatkę zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i charakteru realizowanego przedsięwzięcia.