Czym zasłonić płot z siatki, by zapewnić sobie prywatność?

ogrodzenie z siatki zasłonięte roślinami

Tani i łatwy do postawienia płot z siatki cieszy się dużym powodzeniem – nie tylko jako ogrodzenie tymczasowe. Bardzo często ta prowizoryczna pierwotnie opcja staje się docelowym ogrodzeniem posesji i wtedy pojawia się dość istotna kwestia – czym i jak zasłonić płot z siatki, aby móc cieszyć się prywatnością. Jest kilka możliwości…

Wybór sposobu osłonięcia płotu z siatki zależy oczywiście od gustu i upodobań właściciela działki, stylu aranżacji terenu wokół domu, jak również od budżetu, którym się dysponuje. Są bowiem dostępne rozwiązania droższe i te bardziej ekonomiczne, osłony wykonane w różnej estetyce, takie, które dają natychmiastowy efekt oraz te, które wymagają nieco czasu.

Czym zasłonić płot z siatki? Naturalnie roślinami!

Siatkowe ogrodzenie skutecznie i estetycznie może dopełnić oczywiście roślinność. Odpowiednio gęsta dobrze osłania przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, a dodatkowo chroni przed hałasem czy kurzem z drogi biegnącej po drugiej stronie płotu. Żywopłoty są rozwiązaniem atrakcyjnym i stosunkowo niedrogim, wymagają jednak trochę (czyli jakieś kilka lat) cierpliwości, a potem odrobinę zachodu, bo trzeba o nie od czasu do czasu zadbać – choćby przycinać.

Jak zasłonić płot z siatki roślinami?

Często stosowanym sposobem jest posadzenie w linii ogrodzenia rzędu iglaków – zazwyczaj są to tuje, które szczelnie osłaniają posesję przez cały rok (również zimą) i są roślinami stosunkowo łatwymi w utrzymaniu i pielęgnacji. Popularnym rozwiązaniem są również gatunki pnące sadzone tuż przy siatce, które po pewnym czasie naturalnie się w nią wplatają, tworząc piękną „ścianę”. Można postawić na bukszpan, winnik lub bluszcz albo na przykład na wiciokrzew czy wilec, jeśli ma być bardziej kolorowo i pachnąco.

Czym osłonić płot z siatki, aby efekt był natychmiastowy?

Jeśli ktoś nie chce lub nie może czekać na efekt pięknego i naturalnego – żywego ogrodzenia, ale nie zamierza rezygnować z zieleni, ma do wyboru jeszcze (dostępne nawet w marketach budowlanych) sztuczne rośliny osłaniające płot z siatki. Takie „żywopłoty” wykonane są najczęściej z PVC i mogą imitować na przykład bluszcz lub jakiś gatunek iglasty. Czasami opcja taka dostępna jest w postaci maty, niekiedy w formie pojedynczych elementów, które mocuje się na ogrodzeniu. Rozwiązanie dość tanie, efekt zasłonięcia na pewno jest, natomiast z estetyką i trwałością takiej osłony bywa niestety różnie.

Czym zasłonić płot z siatki – maty, panele, taśmy…

Zależnie od indywidualnego gustu, można zdecydować się także na inne osłony płotu z siatki, które – poza prywatnością – mogą zapewnić też podkreślenie charakteru posesji, wprowadzić do ogrodu określony klimat etc. Dobrym przykładem są tu między innymi wszelkiego rodzaju stylowe, ale niestety niezbyt trwałe, słomiane czy bambusowe maty, które doskonale sprawdzają się choćby w estetyce eko czy boho. Drewniane panele zasłaniające siatkę ogrodzeniową mogą z kolei – zależnie od modelu – wprowadzić do aranżacji ogrodu rys skandynawski lub na przykład rustykalny. Bardziej nowoczesnym i uniwersalnym rozwiązaniem są polipropylenowe taśmy ogrodzeniowe w różnych kolorach, którymi przeplata się płot z siatki. Są wytrzymałe i tworzą skuteczną zasłonę, jednak to opcja bardzo pracochłonna i niezbyt ekonomiczna – zwłaszcza, jeśli ogrodzenie jest długie.  

Jak zasłonić płot z siatki skutecznie, tanio i szybko?

Odpowiedź może być tylko jedna – gęsta, polietylenowa, odporna na różne warunki atmosferyczne siatka maskująca (zwana też siatką cieniującą lub osłonową) na ogrodzenie. Na rynku jest spory wybór tego typu rozwiązań o różnej gramaturze i kolorystyce. Taka siatka założona na płot z siatki zapewnia prywatność na posesji, a dodatkowo dość dobrze osłania przed kurzem, wiatrem i daje przyjemny cień. Produkt wykorzystuje się zresztą z powodzeniem nie tylko na ogrodzeniach, ale również na balustradach tarasów czy balkonów. Siatka nie rozciąga się, nie zrywa, jest odporna na pleśnie i grzyby.

Najczęściej wybierana siatkowa osłona płotu z siatki jest w kolorze zielonym. Siatki maskujące kupuje się w rolkach – od 10 do 100 metrów. Większość z nich wyposażona jest w specjalne oczka montażowe rozmieszczone wzdłuż brzegów, dzięki czemu założenie siatki na płot jest proste i szybkie. Nie potrzeba w tym przypadku dużych nakładów czasowych ani finansowych. Efekt jest natychmiastowy.

Zastosowane siatki osłonowej na płocie nie wyklucza – rzecz jasna – obsadzenia go roślinami. Mając dzięki niej zapewnioną prywatność na posesji, można już spokojnie poczekać, aż tuje, bluszcz, bukszpan czy inne wybrane  gatunki podrosną i stworzą żywą, zieloną ścianę wzdłuż ogrodzenia. 

Przeczytaj także: Siatka maskująca na ogrodzenie – jaka sprawdzi się najlepiej?