Siatka na wnęki – zabezpieczenie okien, balkonów i szybów wind

Zabezpieczenie terenu budowy siatką

W trakcie budowy oraz renowacji różnego rodzaju budynków należy zadbać o bezpieczeństwo pracowników oraz osób postronnych. Jednym z największych zagrożeń, jakie są związane z pracą na terenie takich obiektów, jest wypadnięcie przez niezabezpieczony otwór okienny, balkon czy szyb windy. Sposobem na zabezpieczenie wnęk na budowie jest zamontowanie tam odpowiednich siatek. Dowiedz się więcej.

Dlaczego należy zadbać o zabezpieczenie wnęk na budowie?

Kiedy powstaje nowy budynek – zwłaszcza o wielu kondygnacjach – konieczne jest również stworzenie elementów umożliwiających przemieszczanie się między piętrami. Mowa oczywiście o klatkach schodowych oraz szybach wind. Ponadto na każdej kondygnacji są wykonywane otwory okienne oraz balkony. Jednak gdy budynek znajduje się w stanie surowym otwartym, te elementy nie są jeszcze kompletne. W otworach okiennych nie ma jeszcze stolarki, balkony oraz schody nie są zabezpieczone przez balustrady, a szyby na windę są puste – wewnątrz nie ma jeszcze dźwigów, brak także drzwi zabezpieczających wejście do windy na poszczególnych kondygnacji.

 

Siatki ochronne na wnęki prosto od producentaSkontaktuj się z producentem siatek ochronnych

 

Wszystko to poważnie zagraża bezpieczeństwu osób, które przebywają na terenie budowy. Nawet jeden źle postawiony krok czy potknięcie się to sytuacje mogące doprowadzić do poważnego wypadku, a nawet do utraty życia. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie wszelkiego rodzaju wnęk na budowie.

W tym wypadku nie wystarczą zwykłe środki ochrony osobistej dla pracowników. Konieczne jest stworzenie fizycznej bariery, która zapobiegnie wypadnięciu – w tej roli dobrze sprawdzi się specjalna siatka osłonowa na wnęki.

Dlaczego siatka osłonowa na wnęki to najlepsze rozwiązanie?

Sznurkowe siatki ochronne na budowy to najczęściej wybierane rozwiązanie spośród wszystkich dostępnych. Nie jest to dzieło przypadku, a właściwości, jakimi wyróżniają się produkty tego rodzaju.

Odpowiednio dobrana siatka na wnęki w budynku:

  • jest miękka i elastyczna, co oznacza, że nawet gwałtowny kontakt z nią nie doprowadzi do powstania obrażeń: konstrukcja nie skaleczy pracownika, nawet gdy na nią „wpadnie”,
  • jest odpowiednio wytrzymała na duże obciążenia – najmocniejsze siatki poradzą sobie z zatrzymaniem człowieka przed wypadnięciem z niezabezpieczonego otworu,
  • jest odporna na czynniki środowiskowe – na przykład siatka polietylenowa poradzi sobie z nawet najtrudniejszymi warunkami zewnętrznymi: mrozem, wilgocią, działaniem promieni słonecznych czy wysokimi temperaturami. To oznacza, że można z niej korzystać przez kilka sezonów bez obaw o utratę pierwotnych właściwości,
  • to ekonomiczne rozwiązanie – stworzenie solidnych zabezpieczeń przy pomocy siatki nie wiąże się z poważnym obciążeniem budżetu firmy budowlanej, a jednocześnie pozwala spełnić wymogi stawiane przez przepisy BHP.

Siatka do szybów wind na budowach

 

Jaka siatka sprawdzi się najlepiej, gdy w grę wchodzi zabezpieczenie terenu budowy?

Eksperci polecają przede wszystkim sznurkowe siatki ochronne na budowy wykonane z polietylenu. Ale uwaga! Aby mieć pewność, że konstrukcja nie ulegnie rozplątaniu, należy wybrać wersję, w której węzły siatki zostały ustabilizowane na gorąco. To sprawia, że nawet jeśli siatka w którymś miejscu ulegnie delikatnemu przedarciu, nie przełoży się to na jej „posnucie”.

Wybierając siatkę na konstrukcję, należy również wziąć uwagę:

  • typ zabezpieczanej wnęki – inne parametry będzie miała np. siatka na balkon, a inne siatka na klatkę schodową czy siatka do szybów wind na budowach,
  • przewidywane obciążenie – im większe, tym grubsza powinna być średnica żył siatki,
  • dodatkowe funkcje, które ma pełnić siatka – może to być np. zabezpieczenie stropów, ochrona konstrukcji przed rozprzestrzenianiem się pyłu generowanego podczas prac budowlanych czy zapewnienie komfortowego cienia pracownikom.

Warto przy tym pamiętać, że dodatkową zaletą polietylenu jest fakt, iż tworzywo nie jest podatne na działanie wody. A to oznacza, że nawet jeśli siatka zostanie zalana przez deszcz, nie nasiąknie, przez co nie zostanie dodatkowo obciążona. To tworzywo nie ulegnie również degradacji pod wpływem działania promieniowania UV ani przez obecność różnego rodzaju drobnoustrojów. Z tego powodu polietylenowa siatka na wnęki może być stosowana wielokrotnie. To duża zaleta dla firm budowlanych, które nieustannie realizują nowe inwestycje.

Gdzie jest dostępna dobra siatka na konstrukcję?

Szukasz dobrej jakości siatek pozwalających na zabezpieczenie terenu budowy? Jeżeli masz wątpliwości co do tego, jakie rozwiązanie wybrać, podejmij współpracę bezpośrednio z producentem. Dzięki temu zyskasz:

  • fachową pomoc przy dobraniu siatki do specyfiki planowanych i potrzebnych zabezpieczeń – eksperci przeanalizują Twoje potrzeby, podpowiedzą, jak dokonać pomiarów i przedstawią najbardziej adekwatne produkty,
  • najkorzystniejszy stosunek ceny do jakości – to możliwe, ponieważ unikasz pośrednictwa dystrybutora; masz więc pewność, że otrzymujesz starannie wykonany i bezpieczny produkt bez przepłacania,
  • szybką dostawę – Twoje zamówienie na siatkę na gzyms czy do szybu windy zostanie zrealizowane w krótkim terminie.

Skontaktuj się z naszym doradcą i zamów sznurkowe siatki ochronne na budowy. Zapraszamy do współpracy!