Siatka na schody – skuteczne zabezpieczenie przed upadkiem ze schodów

Skuteczne zabezpieczenie schodów - siatka na schody - Sieci-siatki.pl

Balustrady schodów i poręcze często bywają nie dość bezpieczne – zwłaszcza dla małych dzieci. W takich przypadkach świetnym rozwiązaniem są siatki na schody. W domu, przedszkolu czy szkole, które mogą skutecznie zabezpieczyć maluchy przed groźnym upadkiem ze schodów.

Siatka na schody – skuteczne zabezpieczenie przed upadkiem ze schodów - Sieci-siatki.pl

Fot. Siatki na schody sprawdzają się zarówno tam, gdzie są dzieci (m.in. w domach jednorodzinnych, przedszkolach i szkołach), jak i osoby w podeszłym wieku (np. w domach opieki), które nie poruszają się już całkiem sprawnie.

Zabezpieczenia schodów mają za zadanie zmniejszyć ryzyko wypadku, chroniąc dzieci, osoby starsze, a także niektóre zwierzęta domowe przed upadkiem z wysokości, jak też niebezpiecznym zaklinowaniem się między szczebelkami balustrady schodów. Zabezpieczenie schodów przed dziećmi może przybierać różne formy. Może to być barierka ochronna na schody bądź siatka na schody. Przyjrzymy się bliżej tym rozwiązaniom i wybierzmy najlepsze zabezpieczenie na schody.

Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi?

Barierki na schody mogą być umieszczone u góry i u dołu schodów. Powinny tworzyć mocną i szczelną barierę, która uchroni dzieci przed upadkiem ze znacznej niekiedy wysokości. Dodatkowym zabezpieczeniem na schody są taśmy antypoślizgowe mocowane do stopni, co zmniejsza ryzyko upadku na schodach. 

Osłony na schody przed dziećmi zapobiegają nie tylko przedostaniu się dziecka (lub zwierzęcia domowego) między tralkami balustrady, ale także uniemożliwiają maluchom wyrzucanie przedmiotów (niekiedy cennych i delikatnych) między szczebelkami, tym samym chroniąc takie przedmioty przed zniszczeniem.

 

Siatka na schodyblokada na schody dla dzieci

Dzieci, zwłaszcza małe, które właśnie zaczynają chodzić, są niezwykle zwinne i dość nieprzewidywalne. Zapewnienie im bezpieczeństwa wymaga od rodziców zaangażowania i zapobiegliwości. Z pomocą przychodzą siatki zabezpieczające dla dzieci, dzięki którym można stworzyć skuteczną i trwałą zaporę uniemożliwiającą dostanie się maluchów na schody. Siatka na schody przymocowana do poręczy chroni też małe dzieci przed zaklinowaniem się lub przedostaniem między szczebelkami balustrady schodów i upadkiem z wysokości.

Skuteczne zabezpieczenie schodów - siatka na schody - Sieci-siatki.pl

Fot. Zabezpieczenie dla dzieci na schody w postaci siatki ochronnej pozwala odizolować maluchy od niebezpiecznej strefy, jednocześnie umożliwiając rodzicom spokojne wykonywanie codziennych czynności.

Siatki na schody mogą być wykonane z polietylenu o wysokiej gęstości, co sprawia, że są one trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Takie zabezpieczenia schodów przed dziećmi są również odporne na promieniowanie słoneczne, wodę i zmiany temperatury, dlatego z powodzeniem można je stosować także na zewnątrz (np. jako zabezpieczenie balkonów).

Zabezpieczenie na schody przed dzieckiem w postaci siatki polietylenowej lub polipropylenowej można zamówić u producenta w dowolnym rozmiarze. Zyskuje się wówczas ochronę na schody idealnie dopasowaną do indywidualnych potrzeb, estetyczną i odpowiednio wykończoną.

 

Barierki na schody dla dzieci

Barierki na schody dla dzieci często mają formę bramki rozporowej. Montaż takiego zabezpieczenia na schody dla dzieci nie wymaga wiercenia, a otwarcie bramki przez osobę dorosłą jest stosunkowo łatwe i szybkie.

Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi? Sieci-siatki.pl

Fot. Barierki na schody dla dzieci mogą być wykonane z metalu, drewna lub z tworzywa sztucznego.

Na rynku dostępne są także blokady na schody dla dzieci w postaci bramek zwijanych. Wykonane z siatki, po otwarciu nie zajmują dużo miejsca, jednak ich montaż jest bardziej skomplikowany, niż w przypadku barierek rozporowych.

 

Siatka na schody czy barierka ochronna na schody – co jest lepsze?

Barierki ochronne na schody najczęściej dostępne są w standardowych wymiarach i ograniczonej liczbie kolorów, a ich budowa sprawia, że próby sforsowania zabezpieczenia przez dziecko mogą zakończyć się mało przyjemnym, a czasem nawet niebezpiecznym wypadkiem.

Lepszym zabezpieczeniem na schody wydaje się siatka na schody. Decydując się na takie zabezpieczenie przed dziećmi rozwiązuje się m.in. problem niestandardowego wymiaru drzwi lub schodów. Zyskuje alternatywę tańszą i znacznie bardziej funkcjonalną niż w przypadku tradycyjnej barierki. 

Siatkę na schody można zamówić na dowolny wymiar. Jest ona dostępna w wielu wariantach kolorystycznych. Można ją montować na stałe lub przy pomocy rozwiązań umożliwiających szybki demontaż. 

Warto też pamiętać, że siatka na schody wykonana jest z miękkiego tworzywa sztucznego, gwarantującego dziecku wysoki poziom bezpieczeństwa. Takiego zabezpieczenia na schody dzieci nie są też w stanie rozerwać.

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi – mocna siatka na schody

Zabezpieczenie na schody przed dzieckiem musi być trwałe i mocne, a takie cechy ma siatka na schody. W zależności od preferencji, można wybrać siatkę bezwęzłową z polipropylenu odporną na uszkodzenia mechaniczne lub siatkę węzłową z polietylenu, odporną na wodę i promieniowanie UV.

 

Jaką siatkę zabezpieczającą dla dzieci wybrać?

Siatka zabezpieczająca schody musi cechować się solidnością wykonania i wytrzymałością. Dlaczego? Ponieważ dziecko z pewnością będzie próbowało się przez nią przedostać. Siatka na schody musi być również na tyle odporna, by utrzymała ciężar dziecka. 

 

Czym wyróżniają się siatki zabezpieczające schody?

Siatki na schody, oprócz tego, że są elastyczne, wytrzymałe i nie ulegają zniekształceniu. Są także proste w montażu i pozwalają na uzyskanie estetycznej i trwałej osłony na schody. Ten rodzaj zabezpieczenia schodów przed dziećmi jest niezwykle skuteczny i minimalizuje ryzyko wypadku.

 

Na co zwrócić uwagę, kupując siatkę na schody?

Wybierając siatkę na schody, warto zwrócić uwagę, czy jest wykonana z materiału wysokiej jakości, ponieważ tylko wtedy spełnia ona swą rolę, gwarantując bezpieczeństwo. Dobrze także, aby siatka była właściwie wykończona, np. obszyta sznurem, ponieważ wydłuża to czas, w którym jest ona nie tylko doskonałym zabezpieczeniem, ale i ozdobą wnętrza.

Siatka zabezpieczająca schody musi mieć odpowiednią wysokość, aby dziecko nie mogło jej przekroczyć. Zaletą siatki z tworzywa sztucznego jest to, że można ją zdemontować i wyprać, co ułatwia utrzymanie jej w czystości rzeczy.

 

Sposoby montażu siatki na schody 

Siatki na schody można zamocować samodzielnie, wcześniej zamówiwszy produkt w odpowiednim rozmiarze u producenta siatki na schody. Siatkę można zamontować m.in. za pomocą opasek z rzepem lub elastycznej – gumowej linki.

Można też zdecydować się na zamówienie siatki na schody wraz z montażem. Wtedy można liczyć na pomoc specjalistów w kwestii pomiarów i odpowiedniego zamontowania zabezpieczenia schodów.

*** 

Siatka na schody stanowi estetyczne, ekonomiczne i niezwykle skuteczne zabezpieczenie każdego domu. Taka ochrona schodów przed dziećmi to sposób na zminimalizowanie ryzyka upadku z wysokości lub zaklinowania się malucha między szczeblami balustrady. Wybierzmy więc siatki na schody i sprawmy, by dom był bezpieczny dla naszego dziecka.