Siatka na basen – zabezpieczenie dzieci i zwierząt oraz ochrona przez zanieczyszczeniami

niebieska siatka ochronna na basen

Lato to doskonały czas, aby skorzystać z uroku kąpieli w basenie. Te zresztą, w różnych wielkościach i kształtach, na stałe zagościły już w krajobrazie przydomowych ogrodów – za sprawą nieustannie ocieplającego się klimatu i rosnących upałów latem. Stanowią wielką atrakcję dla najmłodszych, więc kwestia bezpieczeństwa kąpieli wysuwa się na pierwszy plan. Siatka ochronna na basen wydaje się być doskonałym i niedrogim rozwiązaniem, pomagającym w dużej mierze utrzymać również czystość wody w zbiorniku.

Siatka na basen – bezpieczeństwo przede wszystkim

Każdy właściciel basenu i rodzic małych dzieci powinien posiadać odpowiedniej wielkości siatkę ochronną na basen, która przykrywając taflę wody, chroni najmłodszych przed przypadkowym wpadnięciem do niego. Stanowi również ochronę dla zwierząt domowych. Niektóre z nich radzą sobie z utrzymaniem na wodzie, ale mogą mieć problem z wydostaniem się z basenu (wysoka krawędź na całym obwodzie skutecznie to bowiem uniemożliwia).

Siatka ochronna na basen – czystość wody pod kontrolą

Siatka dobrana pod kątem czystości powinna mieć odpowiedniej wielkości oczka (dość małe) skutecznie zatrzymujące wszelkie nieczystości opadające na powierzchnię wody. Baseny ustawione w pobliżu drzew mogą być narażone na szczególne zanieczyszczenia po silnym wietrze czy po burzy. Siatka na basen szczelnie przykrywająca powierzchnię, pozwala na skuteczne pozbycie się wszelkich liści, gałęzi i tym podobnych zanieczyszczeń z powierzchni wody.

Jaką siatkę na basen wybrać

Zależnie od potrzeb, siatka na basen powinna mieć właściwy rozmiar i wielkość oczek. Dostępne siatki oferują dość dużą rozpiętość gotowych rozmiarów, które można dopasować do wielkości swojego basenu. Możliwe jest również zamówienie basenowej siatki ochronnej na wymiar. Wielkość oczka powinna być jak najmniejsza, aby zatrzymywać jak największą ilość opadających liści i innych zanieczyszczeń. Większość dostępnych siatek opiera się na wykorzystaniu dwóch tworzyw: polietylenu i polipropylenu. Właściwości siatek wykonanych z obydwu materiałów są podobne, ale różnice pomiędzy nimi sprawiają, że do konkretnych zastosowań warto wybrać jeden rodzaj materiału. 

W przypadku styczności z wodą obydwa tworzywa cechuje podobnie niska nasiąkliwość. Polipropylen jest jednak materiałem bardziej elastycznym, co sprawia, że łatwiej można dopasować wykonaną z niego siatkę na przykład do skomplikowanego kształtu basenu. Decyzja co do rodzaju tworzywa zależy więc od indywidualnych uwarunkowań i potrzeb.

Wszystkie siatki używane do ochrony basenów powinny cechować się odpornością na promieniowanie UV, wysoką temperaturę i trwałością mechaniczną. Warto również zdecydować się na siatkę wyprodukowaną metodą bezwęzłową, w przypadku której nie ma ryzyka poluzowania splotu pod wpływem kontaktu z wodą. 

Jeżeli trwałość siatki wzbudza szczególną uwagę rodziców i nie ma pewności, co do jej parametrów, warto zdecydować się na produkt certyfikowany (zgodny z normą PN-EN 1176:2009). Określa ona wymagania dotyczące wyposażenia publicznych placów zabaw, w tym wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. Można je zastosować również w przypadku basenu, z którego korzystają najmłodsi.

Jak prawidłowo zamontować siatkę na basen?

Każda siatka ochronna na basen dobrze spełnia swoją rolę jedynie w połączeniu z prawidłowym i stabilnym jej montażem. Podczas instalacji siatki ochronnej należy zwrócić szczególna uwagę na kilka rzeczy…

  • Prawidłowy rozmiar – kupując siatkę na wymiar, zyskuje się produkt idealnie dopasowany do danego basenu. Jeżeli jednak decydujemy się na rozwiązanie gotowe, rozmiar może być nieco większy lub mniejszy od wielkości basenu. W takim przypadku należy oczywiście zdecydować się na większy rozmiar, aby po zainstalowaniu siatki nie powstawały nad lustrem wody puste przestrzenie umożliwiające wpadnięcie na przykład małego dziecka do basenu. Zbyt duży rozmiar nie jest problemem, pod warunkiem założenia siatki w sposób gwarantujący odpowiednie jej naciągnięcie nad powierzchnią wody. Niedopuszczalne jest luźne pływanie siatki w wodzie, ponieważ w żaden sposób nie zwiększa to bezpieczeństwa najmłodszych.
  • Dokładny montaż – powinien uwzględniać możliwość zaczepienia siatki na całej krawędzi basenu, ewentualnie punkty zaczepienia siatki powinny być w niewielkich odstępach od siebie. Każda siatka na zamówienie może posiadać wzmocnioną krawędź, która ułatwia jej zamocowanie i zwiększa wytrzymałość. W przypadku zbyt obszernej siatki, jej nadmiar trzeba starannie zrolować lub podwinąć w taki sposób, by zminimalizować ryzyko potknięcia czy zaplątania się w siatkę przy podejściu do krawędzi basenu. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych dzieci i zwierząt, które mogą mieć trudności z samodzielnym wydostaniem się z niego. 
  • Pionowy montaż – jeżeli przykrycie siatką powierzchni wody wydaje się niewystarczającym zabezpieczeniem, można zastosować inny sposób, choć rozwiązanie to jest nietypowe. Warto pamiętać, że siatka ochronna na basen może stanowić rodzaj ogrodzenia, chroniąc dzieci i zwierzęta domowe przed przypadkowym dostaniem się do wody. 

Każdy basen stwarza duże zagrożenie – szczególnie dla najmłodszych. Chociaż prawidłowy montaż siatki praktycznie je eliminuje, trzeba mieć na uwadze ogromną wyobraźnię dzieci w pokonywaniu różnych przeszkód, dlatego nadzór dorosłej osoby nad maluchami bawiącymi się w pobliżu zabezpieczonego basenu jest konieczny również w tym przypadku.