Montaż siatki cieniującej w 3 prostych krokach

montaż siatki maskującej

Siatka cieniująca to wielofunkcyjne rozwiązanie. Sprawdzi się zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie. Gdzie dokładnie może pojawić się siatka cieniująca? Montaż jakiego jej typu będzie najlepszą opcją, która spełni Twoje oczekiwania? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Gdzie zamontować siatkę cieniującą?

Montaż siatki osłonowej (jak również nazywana bywa siatka cieniująca) możesz przeprowadzić w wielu różnych miejscach. Ich wybór zależy od tego, w jakim celu mocujesz siatkę. Chcesz uzyskać większą prywatność na swojej posesji, ochronić rośliny ogrodowe czy też osłonić taras przed pyłem i hałasem dochodzącym z biegnącej obok ruchliwej ulicy? A może zależy Ci na zwiększonej ochronie przeciwsłonecznej? Montaż siatki maskującej sprawdzi się również w takiej sytuacji! Niektóre jej modele zostały wyposażone w filtry UV, które zapewnią Ci większe bezpieczeństwo podczas upalnych letnich dni.

Mocowanie siatki cieniującej możesz więc przeprowadzić:

  • Na balkonie – siatka sprawdzi się jako sposób na zapewnienie sobie większej prywatności i choć częściowe ukrycie powierzchni balkonu przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Zaczepiona wokół balkonowych szczebelków siatka to również świetny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa małym zwierzętom (psom, królikom czy świnkom morskim) swobodnie poruszającym się latem po terenie balkonu. Zakładanie siatki cieniującej przy szczebelkach zapewni wreszcie bezpieczeństwo bawiącym się na balkonie dzieciom. Dzięki niej zabawki, piłki i książeczki przestaną spadać na ulicę!

O tym, jak zainstalować siatkę maskującą na balkonie, przeczytasz również w artykule Jak osłonić balkon w bloku i odgrodzić się od sąsiadów?

  • W ogrodzie – siatka cieniująca to dobry sposób na ochronę roślin przed słońcem lub silnym wiatrem. Możesz także rozciągnąć ją wzdłuż płotu i w ten sposób zapewnić sobie większą prywatność – albo zasłonić pobliską drogę czy zaniedbany ogródek sąsiada.
siatka cieniująca do ochrony roślin

Fot: Montaż siatki cieniującej możesz przeprowadzić w ogrodzie w celu ochrony posadzonych roślin.

Stopień zacienienia siatki – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Jak założyć siatkę cieniującą na ogrodzenie lub balkonowe szczeble? Zanim odpowiesz sobie na to pytanie, zastanów się, jaki typ siatki najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom. Do wyboru masz siatki w różnych kolorach, które zapewnią Ci dowolny stopień zacienienia powierzchni.

Jeśli więc szukasz siatki osłaniającej, która będzie stanowiła ochronę dla uprawianych przez Ciebie roślin ogrodowych lub szklarniowych, zdecyduj się na taką o zacienieniu wynoszącym ok. 40–60%. Sprawdź również nasze porady zawarte w artykule Jak zrobić tunel ogrodowy z wykorzystaniem siatki?

Zadaniem siatki będzie delikatna ochrona Twojej posesji przed wiatrem? Sprawdzi się model o zacienieniu w granicach 50–55%.

A może chcesz zapewnić sobie jak najlepszą ochronę przed słońcem i hałasem? Sprawić, aby z chodnika czy publicznej drogi biegnącej wzdłuż Twojej posesji nie było widać niczego, co znajduje się na Twoim terenie? W takim razie wybierz siatkę maskującą o jak największym zacienieniu – nawet 90–95%.

Jak przebiega montaż siatki cieniującej?

Jak zamocować siatkę cieniującą? Zadanie to jest bardzo proste – wykonasz je samodzielnie, nawet jeśli nigdy wcześniej nie podejmowałeś się żadnych prac ogrodowych.

Cały proces to tylko 3 łatwe kroki!

  1. Najpierw dokładnie zmierz powierzchnię, którą chcesz osłonić. Siatki cieniujące dostępne są w wielu różnych rozmiarach – jeśli wybierzesz odpowiedni, łatwiej będzie Ci ją zamocować. Nie jesteś pewien wymiaru albo boisz się, że popełnisz błąd? Zdecyduj się na taką siatkę maskującą, którą będziesz mógł dociąć na miejscu, bezpośrednio przed montażem.
  2. Jak zamontować siatkę maskującą, by efekt był trwały i utrzymał się przez kilka sezonów? Brzegi każdej siatki są odpowiednio wzmocnione oraz zaopatrzone w specjalne oczka. Dopasuj więc siatkę do powierzchni, na której ma się znaleźć, a potem po prostu przy pomocy tzw. opasek kablowych (plastikowych opasek zaciskowych), przymocuj ją do powierzchni. Przełóż opaskę przez oczko, a następnie zahacz o szczebel balkonu lub panele ogrodzenia. Zaciśnij – i gotowe!
  3. Upewnij się, że siatka cieniująca jest odpowiednio naciągnięta, a wszystkie opaski mocno trzymają.
montaż siatki maskującej

Fot: Montaż siatki osłonowej możesz przeprowadzić w ogrodzie albo na balkonie. Sprawdzi się ona w wielu różnych sytuacjach!

Dlaczego warto wybrać właśnie siatki cieniujące?

Siatki cieniujące to nie jedyny sposób ochrony roślin czy też odgrodzenia posesji lub balkonu od spojrzeń przechodniów. Dlaczego więc warto właśnie na nie się zdecydować? Poza odpowiednim poziomem zabezpieczenia terenu siatki maskujące wyróżniają się 2 innymi zaletami: łatwym montażem oraz ceną.

Zakładanie siatki cieniującej nie wymaga stosowania żadnego specjalistycznego sprzętu. Nie musisz też mieć wyjątkowych umiejętności czy zmysłu technicznego. I tak na pewno sobie poradzisz!

Siatka cieniująca jest też rozwiązaniem niezwykle korzystnym cenowo. Jej zakup nie nadszarpnie tak Twojego budżetu, jak zastosowanie np. gotowych paneli do ochrony roślin czy taśm, które użyjesz przy ogrodzeniu posesji. Jeśli więc Twoje fundusze są mocno ograniczone albo osłaniasz działkę rekreacyjną, weź pod uwagę właśnie montaż siatek maskujących.