Jak zrobić tunel ogrodowy z wykorzystaniem siatki?
Człowiek już dawno temu nauczył się oszukiwać naturę i uniezależniać od jej kaprysów pogodowych. Dzięki popularnym szklarniom nowalijki trafiają na nasze stoły znacznie wcześniej i możemy cieszyć się nimi dłużej. Niestety wybudowanie szklarni (nawet niewielkiej) pociąga za sobą spore nakłady finansowe. Jeśli podobnie jak wielu właścicieli niewielkiej działki chcesz tylko wyhodować na własne potrzeby kilka krzaczków pomidorów i rzodkiewek, z pewnością nie bierzesz pod uwagę takich wydatków.
W tym poradniku znajdziesz wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak zrobić samemu tunel ogrodowy. Taki, który nie kosztuje fortuny i pozwoli Ci znacznie wcześniej cieszyć się własnymi warzywami i owocami.
Tunel ogrodowy – jak zrobić go od podstaw szybko i tanio?
Spis treści
Mały tunel ogrodowy to dość tani i łatwy do zrealizowania sposób na przyspieszenie wzrostu roślin i wydłużenie okresu ich owocowania. Co równie istotne – w tunelu będziesz mógł nawet spróbować uprawy roślin, które w naturalnych warunkach nie rosną w Polsce. Uniemożliwia to zbyt niska średnia dobowa temperatura i duża zmienność pogody.
Nie każdy wie, jak zrobić tunel ogrodowy i jakie możliwości on daje. Folia izolacyjna i siatka cieniująca rozpięte na solidnie przygotowanym stelażu pozwolą ci zapewnić roślinom warunki, dzięki którym zdążą wyrosnąć i wydać zadowalające plony bez względu na kaprysy polskiej aury.
Materiały i narzędzia potrzebne do samodzielnej budowy tunelu ogrodowego
Do samodzielnego zbudowania tunelu ogrodowego będą ci potrzebne narzędzia i materiały. Częścią z nich z pewnością dysponujesz już teraz. Stelaż, folię izolacyjną i siatkę cieniującą prawdopodobnie będziesz musiał kupić. Oto co będzie ci potrzebne:
- folia izolacyjna – główny materiał, z którego będzie wykonana warstwa izolująca termicznie wnętrze tunelu od warunków zewnętrznych;
- siatka cieniująca – jej zadaniem jest ochrona przed niszczącym wpływem warunków atmosferycznych (porywiste wiatry, grad) oraz zapewnienie stabilności termicznej przez ograniczenie ilości promieni słonecznych docierających do wnętrza tunelu;
- stelaż do podtrzymania folii i siatki, który będzie podstawą całej konstrukcji;
- młotek, kombinerki, piłka do cięcia metalu, piłka do cięcia drewna, gwoździe, opaski montażowe;
- narzędzia do kopania i wyrównywania ziemi – łopata, sztychówka, grabie ogrodowe.
Jak zrobić tunel ogrodowy? Zapoznaj się z naszą instrukcją.
-
Przygotowanie miejsca do budowy tunelu ogrodowego
Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace i gromadzenie materiałów do budowy, sprawdź lokalne przepisy dotyczące użytkowania gruntów. Być może będziesz musiał uzyskać pisemną zgodę na budowę wraz z dokładnymi wymaganiami technicznymi i estetycznymi, jakie powinna spełniać konstrukcja oraz miejsce, w którym będzie ulokowana. Krok ten możesz pominąć, jeśli zamierzasz zbudować niski tunel ogrodowy, który przykryje grządkę truskawek lub innych roślin niskopiennych.
Miejsce przeznaczone pod tunel dokładnie oczyść z wszelkich patyków, kamieni i innych niepotrzebnych elementów. Miej na uwadze, że robienie tego później, gdy już zbudujesz tunel, będzie znacznie trudniejsze, a nawet może skutkować uszkodzeniem folii izolacyjnej.
Upewnij się, że podłoże jest wyrównane, a ziemia jednorodna pod względem składu. Wszelkie prace przygotowawcze (nawożenie, przeoranie, grabienie) lepiej wykonać przed rozpoczęciem budowy tunelu.
-
Przygotowanie i montaż stelaża
W zależności od planowanej wielkości tunelu ogrodowego jako elementy konstrukcyjne mogą zostać użyte rurki z PVC, połączone kształtkami rurki do instalacji sanitarnych lub specjalne, prefabrykowane stelaże ogrodowe, które można znaleźć w sklepach ogrodniczych. Ważne, by wszelkie połączenia i system nośny nie zawierały elementów, które mogłyby uszkodzić folię i siatkę przy ich nakładaniu na stelaż. Rozstaw elementów konstrukcyjnych zależny jest od planowanej wielkości całego tunelu. Zwykle mieści się on w przedziale od 0,5 do 1 m.
Przygotowując rurki na stelaż, pamiętaj, że będą one wkopane w ziemię na głębokość ok. 30 cm. Dobrym rozwiązaniem jest wykopanie wokół całego obrysu rowka, w którym zostanie umieszczony brzeg folii i siatki. Planując zakupy, uwzględnij taką nadwyżkę materiału.
-
Montaż folii izolacyjnej i siatki cieniującej
Po wkopaniu elementów stelaża i ustabilizowaniu całej konstrukcji naciągnij na nią folię izolacyjną, a następnie siatkę cieniującą. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać poradę dotyczącą właściwego wyboru siatki. Od tego zależy poziom nasłonecznienia i ogólna odporność tunelu na zewnętrzne warunki pogodowe.
Jeśli budujesz wysoki tunel ogrodowy (ponad 1,5 m), skutecznym rozwiązaniem zabezpieczającym przed podwiewaniem jest wkopanie krawędzi folii i siatki na głębokość co najmniej 30 cm. Przy budowaniu niższych tuneli wystarczy obłożenie krawędzi workami wypełnionymi piaskiem lub ziemią.
Dzięki zbudowaniu tunelu ogrodowego już wkrótce będziesz mógł pochwalić się okazami wyhodowanych przez siebie warzyw i owoców. Skorzystaj z zawartych w tym poradniku wskazówek i zyskaj jeszcze więcej radości z rekordowych upraw i wspaniałych okazów.