Jak zrobić trwały kompostownik z siatki? Podpowiadamy! [INFOGRAFIKA]
Kompost może stanowić świetny nawóz dla roślin ogrodowych. Jeśli więc masz na posesji choć trochę miejsca, postaw kompostownik z siatki. To proste rozwiązanie, które pozwoli Ci składować odpady organiczne, a potem naturalnie nawozić glebę. Jak zrobić kompostownik z siatki? Sprawdź! To prostsze niż myślisz!
Kompostownik w ogrodzie – podstawowe informacje
Spis treści
Zanim zdecydujesz się zbudować kompostownik z siatki w swoim ogrodzie, powinieneś rozważyć dwie ważne kwestie.
- Rozmiar kompostownika. Jakiej wielkości pojemnik będzie odpowiedni? Nie może on być zbyt mały, bo składowane odpady, zamiast zmieniać się w kompost, zaczną gnić. Zbyt wielki pojemnik z kolei niepotrzebnie zajmie miejsce na Twojej działce. Najczęściej podaje się, że optymalnych rozmiarów kompostownik powinien mieć ok. 100 cm wysokości i 120 cm szerokości. Najlepiej jest, gdy możesz pozwolić sobie na ustawienie 2 pojemników na kompost. Wówczas w jednym z nich umieścisz świeże odpady, a do drugiego przełożysz gotowy kompost.
- Umiejscowienie kompostownika z siatki. Pojemnik powinieneś postawić w najmniej uczęszczanym miejscu na Twojej działce – nawet najbardziej estetyczny niestety nie będzie dodawał ogrodowi uroku. Najlepiej, gdy miejsce jest osłonięte od wiatru i średnio zacienione. Zbyt mała dostępność światła spowolni zachodzące procesy fermentacji. Pełne słońce z kolei nadmiernie wysuszy kompost.
Jak zrobić kompostownik z siatki?
Pomysł na kompostownik w ogrodzie masz w 100% dopracowany? Wybrałeś idealne miejsce? W takim razie pora zabrać się do pracy! Jak zrobić kompostownik z siatki? Wbrew pozorom to zadanie jest bardzo proste. Nie będziesz potrzebował specjalnych narzędzi – wszystko na pewno znajdziesz w przydomowym warsztacie. Nie musisz być też urodzonym majsterkowiczem. Z przygotowaniem kompostownika z siatki poradzi sobie nawet zupełny laik.
Z wyznaczonego pod kompostownik miejsca usuń ok. 40 cm warstwę humusu. Nie wynoś jej jednak poza teren ogrodu! Odwróć zieloną częścią do dołu i ponownie ułóż w tym samym miejscu, zasypując powstały dołek. Teraz wbij 4 paliki – w ten sposób oznaczysz narożniki kompostownika. Opleć je siatką i mocno przytwierdź ją np. za pomocą obejm. Dno wysyp dodatkowo rozdrobnioną trawą i gałęziami. I gotowe! Możesz już korzystać z kompostownika z siatki!
Z tej samej siatki, poza kompostownikiem, wykonasz również podpory i zabezpieczenia dla uprawianych roślin (np. ogórków). Jak to zrobić? Przeczytaj w artykule Siatka do ogórków – porady ogrodnicze.
Jaką siatkę na kompostownik wybrać?
Zastanawiasz się, jaka siatka do kompostownika sprawdzi się najlepiej? Powinna ona mieć małe oczka. Wówczas zabezpieczysz odpady i unikniesz problemów związanych z ich wypadaniem z kompostownika. Co więcej, małe oczka uniemożliwią dostęp do kompostu niewielkim gryzoniom oraz innym wolno żyjącym zwierzętom.
Wciąż pozwolą jednak na swobodną cyrkulację powietrza i odpowiednie napowietrzenie kompostu. To dla Ciebie dobra informacja! Dlaczego? Jeśli kompostownik powstaje z innych materiałów i przypomina zamkniętą „skrzynię”, konieczne jest co jakiś czas przerzucanie widłami kompostu – właśnie w celu napowietrzenia zbierającej się mieszanki. Zadanie to nie należy do najprzyjemniejszych. Jeśli jednak zdecydowałeś się na budowę kompostownika z siatki, w ogóle nie musisz o nim myśleć!
Pamiętaj jeszcze, że dobrym pomysłem jest przykrycie kompostownika z siatki pokrywą. Dzięki temu ograniczysz szkodnikom dostęp do jego zawartości.
Do wydzielenia przestrzeni na tworzący się kompost najlepiej posłuży Ci powlekana siatka PCV. Jest ona solidna i odporna na działanie warunków atmosferycznych. Z powodzeniem będziesz mógł korzystać z niej przynajmniej przez kilka lat!
Siatkę tego typu wykorzystasz w ogrodzie nie tylko do zrobienia kompostownika. Gdzie jeszcze może się przydać? Podpowiadamy w artykule Siatka na opadające liście – gdzie warto ją zamontować?
Szybkie kompostowanie odpadów
Być może, kiedy już na Twojej posesji pojawi się kompostownik z siatki, jak najszybciej będziesz chciał skorzystać z dobrodziejstw jego zawartości. Czy można jednak przyspieszyć naturalne procesy kompostowania? Oczywiście! Są na to bardzo proste sposoby.
Po pierwsze, pamiętaj, aby w miarę możliwości rozdrabniać umieszczane w kompostowniku resztki. Im większe odpady, tym dłuższy proces kompostowania.
Po drugie, postaraj się układać resztki warstwami. Niektóre produkty (np. trawa) tworzą zbitą strukturę. Trudniej ją wówczas kompostować, jest też bardziej podatna na gnicie. Jeśli jednak cieńszą warstwę trawy przełożysz odpadami przepuszczającymi powietrze (np. warstwą gałęzi), całość będzie luźniejsza i szybciej zamieni się w kompost.
Po trzecie, możesz zdecydować się na tzw. szczepienie kompostu. Zabieg ten polega na dodaniu do powstającej mieszanki dodatkowych bakterii (zakupisz je w sklepie ogrodniczym).
Siatki na kompostownik z SIECI-SIATKI
Twój pomysł na kompostownik zakłada wykorzystanie siatki zabezpieczającej? Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić produkt dobrej jakości, który posłuży Ci przez długi czas, sprawdź ofertę znanego producenta. W SIECI-SIATKI produkcją siatek o różnym zastosowaniu zajmujemy się od ponad 10 lat! Tak długi staż na rynku oraz doświadczenie sprawiają, że doskonale znamy potrzeby naszych klientów. Z chęcią doradzimy Ci więc siatkę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Zapoznaj się z naszą ofertą, a w razie wątpliwości, skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na każde z Twoich pytań!