Jak zabezpieczyć winogrono przed ptakami?
Zarówno producenci winogron, jak i amatorzy przydomowej uprawy winorośli doskonale wiedzą, jak ważna jest ochrona plantacji przed szkodnikami. Jednym z najgroźniejszych przeciwników są ptaki – skądinąd pożyteczne dla ogrodników i sadowników, w przypadku dojrzewających owoców potrafią być wyjątkowo upartym wrogiem plantatorów. Sposobów na walkę z nimi jest wiele. Jednym z najskuteczniejszych okazuje się siatka przeciw ptakom na winogrona i inne owoce.
Siatka ochronna do winnicy
Spis treści
Wybór konkretnej siatki na winogrona jest uzależniony przede wszystkim od powierzchni, która ma zostać nią osłonięta oraz od wielkości i sposobu rozmieszczenia krzewów winorośli na plantacji. Należy również dobrać odpowiednią wielkość oczka takiej siatki ochronnej do winogron.
Osłona całej winnicy – pojedyncza siatka nad całą plantacją
Siatkę można rozciągnąć ponad całą winnicą, podobnie jak to ma miejsce na przykład w przypadku sadów owocowych. Taka osłona wymaga jednak postawienia na plantacji dodatkowej konstrukcji, na której siatka może być rozpięta. Oznacza to również – niestety – nieco większe koszty. Dlatego na takie rozwiązanie decydują się zazwyczaj właściciele dużych winnic, w których rośnie jedna odmiana winogron lub kilka dojrzewających w tym samym czasie. Tego typu osłona jest w 100% skuteczna, a jej dodatkową zaletą jest łatwy montaż i demontaż. W tym wypadku można zastosować także siatkę na drzewa.
Fot. Siatka do ochrony sadów i winnic montowana nad uprawami.
Szukasz siatki do winnicy? Sprawdź także skuteczne odstraszacze na ptaki grasujące w sadzie.
Siatka ochronna na pojedyncze rzędy
Krzewy winorośli można również przykrywać rzędami, zwłaszcza w tych winnicach, w których kilka odmian winogron dojrzewa w różnym czasie. W miarę pojawiania się owoców siatkowa osłona przenoszona jest na kolejne, dojrzałe rzędy winorośli. Mocowanie siatki ochronnej może odbyć się dwojako: siatkę można założyć jedynie na wysokość dojrzałych winogron („owinąć” cały rząd winogron siatką) lub przykryć rzędy krzewów od góry – tak jak w przypadku okrywania dużych połaci winnic.
Fot. Kupowana na metry siatka przeciw ptakom na winogrona i inne owoce zakładana na poszczególne rzędy krzaków.
Siatka ochronna na pojedyncze krzewy winogron
Właściciele pojedynczych, przydomowych krzewów winogron, mogą osłonić siatką przeciw ptakom pojedyncze krzewy (a nawet grona), pamiętając przy tym koniecznie, aby siatka nie była zbyt napięta, ani za luźna. W wyniku nieprawidłowego jej napięcia mogą bowiem powstawać wolne przestrzenie, przez które ptaki bez trudu dostaną się do upragnionych owoców.
Fot. Siatka ochronna do winogron zakładana na pojedyncze krzewy.
Przeczytaj także o siatkach cieniujących na tunele ogrodowe – poznaj zalety rozwiązania.
Ochrona winorośli przed ptakami – skuteczne metody
Ochrona zbiorów okazuje się koniecznością właściwie w każdym sezonie, ponieważ trudno prognozować, kiedy może dojść do ewentualnych zniszczeń. Choroby roślin można przewidywać na podstawie pierwszych objawów, warunków pogodowych, które mogą sprzyjać ich występowaniu etc., tymczasem stado ptaków może pojawić się na plantacji w każdej chwili i w ciągu bardzo niedługiego czasu spustoszyć krzewy winogron.
Do wyboru w zakresie działań ochronnych w winnicach są różne metody prócz siatek ochronnych na winogrona, w tym rozwiązania fizyczne, akustyczne, optyczne, chemiczne.
- Bariera fizyczna, czyli wspomniane tu już różne siatki na krzewy winogron skutecznie ograniczające ptakom dostęp do owoców lub pomoc sokolnika (metoda naturalna i równie skuteczna jak siatki, jednak dość kosztowna).
- Odstraszanie akustyczne — armatki hukowe (zasilane gazem propan-butan), urządzenia imitujące dźwięki nietolerowane przez ptaki lub naśladujące głosy ptasich drapieżników.
- Metody optyczne, w ramach których starodawne strachy na wróble zostały zastąpione przez błyszczące w słońcu taśmy odstraszające, figurki lub balony na uwięzi w kształcie ptaków drapieżnych.
- Repelenty chemiczne do ochrony winorośli przed ptakami.
Nie wszystkie metody są oczywiście zawsze warte zastosowania lub w pełni legalne. Na niektóre z nich (na przykład na odstrzał ptaków,) nie zezwala polskie prawo. Inne – jak choćby chemiczna ochrona – są dyskusyjne ze względu na ich potencjalną szkodliwość. Użycie urządzeń hukowych, dość powszechnie stosowane, również może niedostatecznie odstraszać ptaki. Po pewnym czasie przyzwyczajają się one do regularnych wybuchów, podobnie zresztą jak do odblaskowych straszaków.
Jedną z najskuteczniejszych, a przy tym najbardziej ekonomicznych i bezpiecznych (dla zwierząt i ludzi) metod okazuje się więc zastosowanie siatek ochronnych na winogrona.
Jak wybrać siatkę do ochrony winogron?
Siatka do winnicy powinna być lekka, trwała, o oczkach odpowiedniej wielkości. Zazwyczaj takie siatki ochronne do winogron wykonane są z polietylenu (PE) odpornego na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Polietylen cechuje się też niską nasiąkliwością, co jest dużą zaletą w przypadku osłony pojedynczych, delikatnych krzewów winogron. Siatki produkowane jako ochrona przeciw ptakom mają również wzmocniony brzeg i dobrą odporność mechaniczną (na szarpanie, rozrywanie). Dodatkowo w niektórych sytuacjach mogą też pełnić rolę podpory, która stabilizuje krzewy winorośli.
Producenci oferują wiele różnych opcji w zakresie rozmiaru oczek siatki. Biorąc pod uwagę gatunki ptaków żerujących na plantacjach, najczęściej stosowana wielkość oczka to 25 x 25 mm i 28 x 28 mm. Dostępne są one zazwyczaj w kolorze zielonym i czarnym.
Przeczytaj również o siatkach na borówki, winogrona i inne krzewy owocowe.
Dlaczego siatka do ochrony winogron to najlepsze rozwiązanie?
Nieprzypadkowo siatka ochronna na winogrona okazuje się najczęściej wybieranym sposobem chronienia upraw. Jest ona trwała, a więc możliwa do wielosezonowego wykorzystania, a tym samym ekologiczna, nie szkodzi ptakom, jest łatwa w montażu i tania w stosunku do innych rodzajów ochrony plantacji.
Warto pamiętać o konieczności przeglądu stanu osłon winorośli, co pewien czas. Co prawda polietylenowe siatki przeciw ptakom są trwałe, ale nasłonecznienie i ptaki próbujące sforsować przeszkodę mogą w niektórych miejscach powodować uszkodzenia, które trzeba usunąć. Prawidłowo użytkowana siatka ochronna na winogrona zabezpiecza plantacje, co najmniej przez kilka sezonów.