Siatki na borówki, winogrona i inne krzewy owocowe

Siatki ochronne na krzewy owocowe - Sieci-siatki.pl

Sezon zbioru owoców, to jednocześnie czas zwiększonego wysiłku, mającego na celu ochronę plonów. Jednym ze szkodników pustoszących plantacje w największym stopniu, są ptaki.

Od lat trwa pojedynek pomiędzy właścicielami drzew owocowych, a skrzydlatymi amatorami czereśni, borówek czy winogron. Skutecznym i łatwym we wdrożeniu sposobem osłony plantacji owocowych jest zakup odpowiedniej siatki ochronnej na krzewy i drzewa owocowe.

Siatka na krzewy owocowe – sposób na zabezpieczenie roślin

Siatki ochronne na krzewy owocowe - Sieci-siatki.pl

Siatki ochronne na krzewy owocowe i plantacje to najskuteczniejsze rozwiązanie przed ptakami.

Jako sposób walki z nieproszonymi gośćmi w sadach i na plantacjach, siatki okazują się bezkonkurencyjne. Dobrze dobrane i prawidłowo zamontowane, w pełni likwidują problem podjadania owoców, jednocześnie chroniąc ptaki, które poza sezonem zbiorów są jednak wielkim sprzymierzeńcem ogrodników i sadowników.

Ile kosztują siatki ochronne na krzewy?

Siatka na plantację to jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczania. Cena siatki na krzewy i drzewa przeciw ptakom jest uzależniona od jej wymiarów, materiału, z którego jest ona wykonana, wielkości oczka oraz rodzaju splotu (siatki jedno- lub dwużyłowe).

Przeczytaj również – skuteczne odstraszacze na ptaki grasujące w sadzie

Jak zamontować siatki na krzewy owocowe?  

Siatki ochronne na krzewy owocowe - Sieci-siatki.pl

Chcesz uchronić swoją winiarnię przed ptakami? Zamontuj siatkę na krzewy!

Siatki na krzewy owocowe można zamontować na dwa sposoby – osłaniając pojedyncze krzaki lub chroniąc całą plantację czy sad, poprzez rozpięcie jednej dużej połaci siatki na specjalnej konstrukcji – tuż ponad roślinami. Siatki zabezpieczające przed ptakami powinny być dostosowane do konkretnego rodzaju owocu i oczywiście rozmiaru szkodników. Na tej podstawie należy dobrać wielkość oczka i ewentualnie wytrzymałość materiału, z którego jest zrobiona.

Niewielkie oczka są dobrym sposobem, w jaki można zabezpieczyć borówkę przed ptakami, natomiast siatki z największym oczkiem dobrze osłaniają śliwy, czereśnie czy wiśnie. Szacując potrzebny rozmiar, warto pamiętać o uwzględnieniu marginesu – tak, aby siatka szczelnie przykrywała chronioną powierzchnię. Jeżeli siatka na krzewy jest zbyt mała, konieczność jej naciągnięcia sprawia, że w niektórych miejscach mogą pojawić się puste przestrzenie, przez które bez trudu przedostaną się szpaki, kosy i inni amatorzy słodkich przysmaków.  Dlatego zawsze pamiętaj, by kupić siatkę na krzewy owocowe produkowaną na wymiar lub konkretne zamówienie

Siatki na krzewy owocowe – przeznaczenie

Decydując się na osłonę plantacji przy pomocy siatki na krzewy, można dostosować jej parametry do konkretnej uprawy.  Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając konkretną siatkę na krzewy.

Siatka na krzewy przeciw ptakom

Siatka ochronna na krzewy jest uniwersalnym rozwiązaniem służącym okryciu korony drzew i przede wszystkim – krzewów owocowych, zwłaszcza borówek, winogron. Można nabyć siatkę w kilku wymiarach bądź zamówić potrzebny rozmiar według własnych wyliczeń. Warto pamiętać, że tego typu siatka na winogrona przeciw ptakom występuje w różnych rozmiarach oczka i grubości splotu oraz jest narzędziem chroniącym nie tylko plantacje, ale również budynki, ściany, balkony itp. przed niechcianym osiedlaniem się ptaków.

Siatka na ptaki do winnicy

Siatka na winogrona przeciw ptakom charakteryzuje się niewielką wielkością oczka oraz lekkością, dzięki czemu nie obciąża ona dość kruchych krzewów. Dodatkowo siatkę do winnicy można mocować ponad krzewami, uniemożliwiając dostęp do owoców z góry lub po obydwu stronach rzędu winorośli, praktycznie całkowicie blokując właściwie całkowicie dostęp ptakom.

Siatka ochronna do winogron nie jest tylko sposobem na ptaki, ale odpowiednio zamontowana może służyć też jako podpora dla winorośli.

Zobacz również – jak zabezpieczyć winogrono przed ptakami?

Siatka na plantacje

Siatki ochronne na krzewy owocowe - Sieci-siatki.pl

Jak chronić borówki przed ptakami? Najlepiej za pomocą siatki na krzewy!

Chroniąc duże połacie upraw, stosuje się możliwie najlżejsze, ale jednocześnie wytrzymałe i odporne na promieniowanie UV siatki. Wiele osób zastanawia się, jak zabezpieczyć borówkę przed ptakami. A odpowiedź jest bardzo prosta! Wystarczy właśnie odpowiednia siatka ochronna na krzewy znajdujące się na plantacjach. Ponad plantacjami zazwyczaj siatki są rozpinane na specjalnych konstrukcjach, uniemożliwiając ptakom wyjadanie owoców. W ten sposób zwykle rozpina się też siatki ochronne w sadach.

Siatka ochronna przed gradem

Ptaki nie są jedynym zagrożeniem plantacji drzew i krzewów owocowych. Termin zbioru wielu owoców pokrywa się z okresem większej intensywności występowania burz i gradu. Ochrona zbiorów jest bezwzględnie potrzebna w sytuacji zagrożenia gradem, ponieważ w ciągu kilku minut potrafi on doszczętnie zniszczyć plantację. W przypadku siatek przeciwgradowych nacisk jest kładziony przede wszystkim na ich wytrzymałość. Oczka w kształcie rombu pozwalają na większą rozciągliwość, co ma znaczenie w przypadku konieczności udźwignięcia większej masy gradu.