Jak pozbyć się wróbli? Postaw na siatkę na wróble!
Obecność wróbli w ogrodzie zwykle nie stanowi problemu i sprzyja relaksowi na łonie natury. Jeśli jednak ptaki zadomowią się w pobliżu domu jednorodzinnego, można spodziewać się nie tylko hałasu i zabrudzonej elewacji, ale nawet zniszczenia pokrycia dachowego. Usunięcie niechcianych współlokatorów bywa trudne. Jak pozbyć się wróbli? Wybierz siatkę przeciw ptakom!
Fot. Wróble znajdują się w Polsce pod ochroną i wszelkie działania mające na celu pozbycie się ptaków muszą być humanitarne i nie mogą spowodować im krzywdy. Nie wolno m.in. usuwać gniazd ptaków w okresie lęgowym i montować rozwiązań, które uniemożliwią wróblom wydostanie się na zewnątrz budynku.
Wróble bywają uciążliwe, zwłaszcza wtedy, gdy szukają dobrego miejsca pod budowę gniazda czy schronienia w czasie niesprzyjającej im aury. Jeśli nie chcemy ponosić kosztów związanych ze zniszczeniami powodowanymi przez ptaki, warto postawić na rozwiązania, które przekonają naszych „lokatorów” do wyprowadzki.
Dlaczego warto odstraszać wróble?
Spis treści
Obecność wróbli w sąsiedztwie domu oznacza zanieczyszczoną elewację, balkony, gzymsy i rynny. Ptaki te są też nosicielami chorób, wirusów i bakterii, a w dodatku mogą powodować groźne dla zdrowia alergie. Dlatego warto odstraszyć wróble i zapobiec ich zaaklimatyzowaniu się na naszej posesji.
Sprawdź także,jak skutecznie odstraszyć ptaki grasujące w sadzie!
Skuteczne sposoby, by pozbyć się wróbli
Wśród sposobów na pozbycie się ptaków wymienia się odstraszacze wróbli w postaci m.in.
- figurek kształtem przypominających ptaki drapieżne;
- wirujących wiatraczków montowanych na parapetach i balustradach;
- solidnej siatki polietylenowej, pozwalającej skutecznie zabezpieczyć balkon;
- szeleszczących na wietrze elementów z folii przezroczystej lub aluminiowej.
Odstraszacze wizualne można uzupełnić dźwiękowym odstraszaczem wróbli, który daje możliwość wgrania odgłosów wydawanych przez wystraszonego ptaka atakowanego przez drapieżnika. Należy jednak pamiętać, że tę metodę można wykorzystać jedynie wówczas, gdy w bliskim sąsiedztwie nie ma innych domów jednorodzinnych. Dokuczliwość działającego urządzenia jest bowiem dość znaczna.
Jeśli powyższe rozwiązania okażą się mało skuteczne, warto poszukać innych, sprawdzonych sposobów na pozbycie się wróbli z miejsc najbardziej newralgicznych, jak poddasza, dachy oraz balkony. Zdecydowanie najbardziej nieinwazyjną opcją jest skorzystanie z siatki przeciw wróblom i innym ptakom.
Jak pozbyć się wróbli z poddasza?
Wróble bardzo często wchodzą pod dachówkę, gąsior czy za rynnę, by założyć gniazdo w przestrzeniach znajdujących się między połacią dachu a folią. Dzieje się to wówczas, gdy „wróblówka”, czyli grzebień okapu z kratką wentylacyjną, została źle zamontowana lub całkowicie ją pominięto przy montażu dachu.
Fot. Wróblówki wykonane z plastiku zużywają się pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Należy je systematycznie kontrolować i naprawiać, ponieważ w innym przypadku powstaną szpary umożliwiające ptakom dostanie się na poddasze.
To, jak pozbyć się wróbli z poddasza, zależy od kilku czynników, w tym m.in. od rodzaju pokrycia dachowego i skali uszkodzeń spowodowanych przez ptaki. Jeśli braki we wróblówkach są niewielkie, ubytki można osłonić, instalując gęste kolce na ptaki albo siatki zgrzewalne. Gęste kolce na wróble uniemożliwiają ptakom siadanie i zakładanie gniazd na dachu, wąskich gzymsach, rynnach czy parapetach okiennych. Umieszczone na poliwęglanowej podstawie, tępo zakończone kolce są całkowicie bezpieczne dla ptaków.
Można też wykorzystać kratki okapowe. Występują one w wielu rozmiarach i kolorach, dlatego łatwo dopasować je do barwy pokrycia dachowego. Zabezpieczają przed wróblami wloty wentylacyjne w elewacjach budynków, jak też obszar okapu w dachu wentylowanym, zapewniając jednocześnie właściwą cyrkulację powietrza.
Jak pozbyć się wróbli z dachu?
Przesiadujące na dachu wróble zanieczyszczają jego powierzchnię, a niejednokrotnie powodują też uszkodzenia w pokryciu dachowym, narażając nas na znaczne koszty związane z koniecznością jego naprawy. Jak więc pozbyć się wróbli z dachu? Można zastosować odstraszacze dźwiękowe oraz kolce przeciw ptakom.
Skutecznym rozwiązaniem jest także zawieszenie siatek przeciw wróblom na dużych powierzchniach, co uniemożliwia im wlatywanie w szczeliny czy zagłębienia architektoniczne.
Jak pozbyć się wróbli z balkonu?
Zabezpieczenie balkonu przed wróblami stanowi często spore wyzwanie. Te małe i zwinne ptaki z łatwością przeciskają się przez szczeliny i przesiadują w znajdujących się na balkonie czy tarasie donicach oraz innych elementach wystroju.
Fot. Barierki balkonu można zabezpieczyć, stosując żelowe odstraszacze ptaków. Lepki, ale nietoksyczny żel rozprowadza się po elementach, na których ptaki lubią przesiadywać. Jego wadą jest jednak to, że przyklejają się do niego zabrudzenia i liście, co znacznie obniża walory estetyczne otoczenia.
Wróble można odstraszyć także, montując ruchome pręty, które uginają się i obracają, nie pozwalając ptakom na siadanie na nich. To z kolei zniechęca je do przylatywania na tak zabezpieczony parapet czy balkon.
Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się wróbli jest jednak montaż siatki przeciw ptakom. Specjalistyczne siatki polietylenowe doskonale sprawdzają się także w przypadku innych ptaków. Zobacz także, jak wybrać siatkę na balkon przeciw gołębiom.
Siatka na wróble – najskuteczniejsze zabezpieczenie przed ptakami
Siatka na wróble wykonana z polietylenu jest trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Ma też niewielkie oczka, dzięki czemu ptaki nie mogą się przez nią przedostać. Siatka przeciw ptakom świetnie radzi sobie w zmiennych warunkach atmosferycznych – nie straszne są jej deszcz, śnieg, mróz czy promieniowanie słoneczne.
Siatki na wróble mają lekką konstrukcję – mimo wysokiej gęstości ich waga jest niewielka, co ułatwia ich bezinwazyjne zamontowanie. Demontaż siatki na ptaki jest równie prosty, dlatego są doskonałym rozwiązaniem nawet w przypadku czasowego wynajmu mieszkania czy domu.
Rozmiary siatek na wróble
Siatki na wróble można kupić w dowolnym rozmiarze. Producent siatek przeciw ptakom dopasuje je do indywidualnych potrzeb, sprawiając że będą idealnie pasowały do kształtu i wielkości balkonu, tarasu czy dachu domu.
W przypadku siatek na wróble polecany rozmiar oczka wynosi 19 x 19 mm, a grubość to 1 mm. Siatki na ptaki dostępne są w kolorze czarnym, beżowym i zielonym. Twoim problemem są wróble, które wyjadają zbiory? Zobacz, jak wybrać siatkę na drzewa owocowe, która jest najskuteczniejszą ochroną przed ptakami.
Pozostałe parametry siatek przeciw wróblom
Siatki przeciw wróblom są wodoodporne, a dzięki procesowi produkcji według technologii Ciba-Ceigy także odporne na promieniowanie ultrafioletowe (320 KLY). Dla lepszej stabilizacji siatki przeciw ptakom mogą być obszyte sznurem.
Warto pamiętać, że siatki na wróble sprawdzają się również do zabezpieczania drzew owocowych i krzewów. Dzięki elastyczności można je montować na różne sposoby, na przedmiotach o nieregularnych kształtach. Ażurowa budowa sprawia, że nie ograniczają one roślinom dostępu do wody i światła słonecznego.
Stado wróbli bywa uciążliwe, a pozbycie się ptaków, które zadomowiły się na naszym poddaszu czy balkonie nie jest łatwe. Postawmy na sprawdzone rozwiązania i wykorzystajmy siatkę na wróble, dzięki której nasza przestrzeń życiowa pozostanie czysta i zdrowa.