Woliery ogrodowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć
Wiosną budowa woliery zewnętrznej w ogrodzie staje się jednym z ważniejszych zadań miłośników zwierząt domowych. Niezależnie od tego, czy hodujesz drób, ptaki latające czy rasowe koty, na pewno chcesz, by Twoi pupile mogli skorzystać z pięknej pogody. Jak zbudować wybieg dla ulubieńca? Sprawdź, jak powinno wyglądać miejsce dla ptaków, a jak woliera dla kota w ogrodzie.
Woliery ogrodowe dla ptaków ozdobnych
Najczęściej na budowę woliery zewnętrznej w ogrodzie decydują się hodowcy ptaków. Nie bez powodu – niemal wszystkie skrzydlate gatunki będą czuły się dobrze w ogrodzie. Woliery ogrodowe dla ptaków mogą pomieścić zarówno ozdobne kury czy bażanty, jak i mniejsze ptaki latające – kanarki.
W przypadku pierwszych z wymienionych gatunków możesz pozwolić sobie na niższą wolierę – powinna ona jednak zapewniać kurom czy bażantom odpowiednią ilość miejsca. Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia dla jednej kury wynosi ok. 4 m2. Większe ptaki mogą mieszkać w wolierze przez cały rok. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, zadbaj, by do woliery przylegał kurnik, w którym ptaki będą nocowały, a także schronią się w razie niepogody. Więcej na temat wolier dla kur dowiesz się z artykułu Jak zbudować bezpieczną wolierę dla kur?
Woliera zewnętrzna dla ptaków latających może być węższa niż ta dla kur. Ważna jest jednak jej wysokość – nie mniejsza niż 250 cm. Ogrodowa klatka powinna być także odpowiednio wyposażona. Ptaki latające w wolierze zewnętrznej (tak jak i kanarki) będą potrzebowały kilku żerdzi, wiszących zabawek (np. huśtawek), poideł i karmideł. Idealnie, jeśli na przeznaczonym dla nich terenie znajdą się także 1–2 drzewka oraz budka lęgowa.
Każda woliera (na przykład ta dla kur), musi też zostać odpowiednio umiejscowiona. Wybierz spokojne miejsce, z dala od podjazdu. Najlepiej, żeby nie znajdowało się ono w pełnym słońcu ani bezpośrednio pod dużymi drzewami (ich gałęzie mogłyby uszkodzić konstrukcję).
Ostatnią kwestią, na którą trzeba będzie zwrócić uwagę, jest wielkość oczek wykorzystanej przez Ciebie siatki zabezpieczającej. O ile wybieg dla kur może mieć nawet oczka wielkości 10×10 cm, w przypadku ptaków latających lepiej sprawdzą się gęstsze siatki. Woliera zewnętrzna dla kanarków powinna zostać zaopatrzona w oczka o wymiarach ok. 1,5×2,5 cm. Tak małe oczka sprawią, że hodowane przez Ciebie ptaki nie uciekną. Do wnętrza woliery nie przedostaną się też wolno żyjące ptaki czy małe gryzonie, które mogłyby zarazić Twoje stado różnymi chorobami.
Woliera ogrodowa dla kota
Czy woliera zewnętrzna może powstać również wtedy, gdy Twoim pupilem jest kot? Oczywiście! Woliera dla kota w ogrodzie przybiera wówczas formę wolnostojącego wybiegu albo odgrodzonej siatką części tarasu wraz z drzwiami wyjściowymi. Niezależnie od tego, które miejsce wybierzesz, zadbaj o to, aby kot się nie nudził. Umieść na wybiegu półki, schodki i podesty, które zapewnią mu dodatkowe atrakcje. Zwróć również uwagę, by przynajmniej część woliery w ogrodzie znajdowała się stałe w cieniu. Kociak sam zdecyduje, czy woli wylegiwać się na słońcu, czy skorzystać z przyjemnego chłodu. Zanim wpuścisz pupila do nowego wybiegu, sprawdź też, czy nie dosięga on znajdujących się w pobliżu trujących roślin!
Tak jak w przypadku woliery zewnętrznej dla ptaków, wybieg dla kota również powinien zostać ogrodzony odpowiednio dobraną siatką. Tym razem jednak wielkość oczek ma mniejsze znaczenie. Ważniejszy jest materiał, z którego siatka została wykonana. Powinien on być odporny na uszkodzenia mechaniczne (drapanie, gryzienie), działanie warunków atmosferycznych oraz elastyczny. Z tego względu zaleca się, aby woliera ogrodowa dla kotów otaczana była siatką polietylenową. Materiał ten spełnia wszystkie wskazane wymagania, a dodatkowo w niezmiennym stanie pozostaje nawet przez wiele sezonów użytkowania!
Siatka zabezpieczająca dla kota przydaje się przez cały rok – np. jako ochrona domowych okien. Jaką wybrać? Sprawdź w artykule Siatka na okno ochronna – kiedy warto ją zamontować?
Ile kosztuje budowa woliery ogrodowej wolnostojącej? Cena zależy od jej wielkości, wyposażenia oraz zastosowanych przez Ciebie materiałów. Wybrać musisz przecież nie tylko siatkę, ale też materiał na słupki czy „domek” dla Twojego pupila.
Siatka na wolierę? Tylko od sprawdzonego producenta!
Zarówno woliera ogrodowa dla drobiu, jak i ta dla kota czy żółwia powinna być zbudowana przy użyciu dobrej jakości materiałów. Dzięki temu zapewnisz zwierzakom bezpieczeństwo! Gdzie szukać siatki na woliery, która spełni Twoje oczekiwania? Najlepiej u sprawdzonego, doświadczonego producenta! W SIECI-SIATKI produkcją sieci zajmujemy się od ponad 10 lat. Tak długi staż zobowiązuje! Sprawdź nas i przekonaj się, co możemy Ci zaoferować!