Jak zbudować bezpieczną wolierę dla kur?

siatka na wolierę dla kur

Odpowiednio skonstruowana woliera dla kur to świetny sposób na zapewnienie ptakom optymalnych warunków, a jednocześnie odgrodzenie ich od reszty podwórka. Dzięki takiemu rozwiązaniu kury będą mogły swobodnie poruszać się po wyznaczonym terenie. Ty z kolei nie będziesz obawiał się o utratę którejś z nich. Kury nie zniszczą też kwiatów w przydomowym ogrodzie. Jak zbudować wolierę dla kur? Weź pod uwagę kilka kwestii.

Wymiary woliery dla kur

Przede wszystkim zastanów się, jak duża powinna być Twoja woliera dla kur. Projekt zagrody musi uwzględniać liczebność stada, ewentualne plany jego rozwoju oraz rasę hodowanych przez Ciebie ptaków. Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia dla 1 kury nioski wynosi 4m2. Jeśli możesz, zapewnij jednak ptakom większy wybieg albo zdecyduj się na przenośną wolierę dla kur. Dlaczego? Kury uwielbiają grzebać w ziemi. W efekcie, po pewnym czasie, zamienią teren w wolierze w klepisko. Jeśli wybudowałeś wolierę dla kur ozdobnych, nie będzie to prezentowało się zbyt korzystnie. Pozostałe gatunki kur również stracą możliwość podjadania ździebeł trawy czy wyszukiwania wśród nich dżdżownic. Większa woliera, woliera przenośna albo podzielona na 2 segmenty rozwiąże te problemy.

Pamiętaj także, aby odpowiednio wybrać miejsce, w którym ustawisz wolierę dla kur. Powinno ono być zaciszne i osłonięte od wiatru. Najlepiej, aby w pobliżu nie rosły wysokie drzewa – ich spadające gałęzie mogą nadwyrężyć konstrukcję zagrody.

woliera dla kur

Fot: Dobrze skonstruowana woliera dla kur zapewnia ptakom bezpieczeństwo. Chroni także Twój ogród przed zniszczeniami.

Jak skonstruować wolierę?

Woliera dla kur niosek i kogutów powinna składać się z 2 części: osłoniętego siatką wybiegu oraz zamkniętego pomieszczenia, w którym kury będą mogły schronić się w nocy albo podczas deszczu.

Najlepiej, gdy budowa woliery dla kur rozpocznie się od wyznaczenia terenu. Następnie powinieneś zająć się przygotowaniem odpowiedniej konstrukcji, która zapewni ptakom bezpieczeństwo. Co to oznacza? Ważne będzie wykonanie podmurówki pod część osłoniętą siatką. Powstrzyma ona lisy, kuny lub inne drapieżniki przed przedostaniem się do wybiegu dla kur. Zamiast wykonywać podmurówkę, możesz też po prostu wkopać głębiej (minimum na głębokość 30 cm) betonowe płyty, obrzeża albo siatkę.

W następnym kroku konieczne będzie zakotwienie w podmurówce lub wkopanie w ziemię słupków, na których rozciągniesz siatkę. Woliera dla kur powinna mieć ok. 2–2,5 m wysokości – dobierz więc odpowiednio również wysokość słupków. Zadbaj też o to, byś mógł swobodnie wejść do zagrodzonej części, aby np. pozbierać jajka.

Do wybiegu powinien przylegać kurnik – woliera dla kur może nawet ściśle się z nim łączyć. Wówczas kury będą wchodziły do pomieszczenia przez niewielkie drzwiczki wychodzące na teren wybiegu. Jeśli możesz, zadbaj o to, by kurnik miał szczelne okna. Dzięki nim będziesz mógł sprawdzić, co dzieje się w środku bez konieczności wchodzenia do budynku.

Jaka siatka sprawdzi się najlepiej przy budowaniu bezpiecznej woliery?

Jakie siatki na woliery dla kur wybrać? Powinny one być odporne na działanie warunków atmosferycznych i wody, stabilne oraz wytrzymałe. Wówczas nie zagrożą im ptasie dzioby lub pazury drapieżników.

Ważna jest także wielkość oczek. Maksymalnie mogą one mieć wymiar 3×2 cm. Większe oczka, choć ułatwiają obserwację kur, stwarzają ryzyko przedostania się do woliery małych, wolnożyjących ptaków i zakażenia Twojego stada pasożytami lub bakteriami, które przenoszą.

siatka na wolierę dla kur

Fot: Stado hodowane w wolierze dla kur powinno mieć dostęp do pomieszczenia, w którym schroni się w nocy. Zadbaj też o wygląd terenu wewnątrz wybiegu.

Najbardziej polecane są siatki na woliery dla kur wykonane z tworzyw sztucznych. Szczególnie dobrze sprawdzają się siatki polietylenowe. Ile kosztuje taka siatka? Czy znacząco zwiększa koszt budowy woliery dla kur? Cena zależy zwykle od tego, jaką ilość siatki zamówisz. Dlatego przed zakupami poproś o wykonanie wyceny przedstawicieli przynajmniej kilku firm. Więcej na temat siatek wykonanych z polietylenu piszemy w artykule Praktyczne siatki hodowlane z polietylenu.

Tego nie może zabraknąć w kurzej zagrodzie!

Kiedy woliera dla kur będzie gotowa, zadbaj o jej odpowiednie wyposażenie. Wewnątrz muszą znaleźć się poidła i karmidła. Ważne jest sprawdzanie ich stanu nawet kilka razy w ciągu dnia – kury powinny mieć stały dostęp do świeżej wody. Możesz też umieścić w wolierze korzenie drzew, większe konary albo pnie. Sprawi to, że przestrzeń będzie wyglądała atrakcyjniej.

Jeśli rozmiar woliery dla kur na to pozwala, w jednym z narożników umieść spore naczynie wypełnione popiołem i drobnym piaskiem. Kury wykorzystają je jako miejsce „kąpieli”. W ten sposób będą mogły oczyścić pióra i pozbyć się insektów.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tworzenia ogrodzeń dla kur? Przeczytaj artykuł Ogrodzenie dla kur – jaką siatkę na wybieg zastosować?

Siatki na woliery, które posłużą Ci przez lata

Wiesz już jak zbudować wolierę dla kur. Teraz przed Tobą kolejne wyzwanie – wybór odpowiednich materiałów. Gdzie znajdziesz dobrej jakości siatki na woliery dla kur – takie, które posłużą Ci przez lata i nie zmienią w tym czasie swoich właściwości? Zacznij od sprawdzenia ofert doświadczonych producentów. W SIECI-SIATKI od lat zajmujemy się produkcją siatek, które spełniają oczekiwania naszych Klientów. Dbamy, aby dostarczać na rynek jedynie produkty najwyższej jakości. Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami, aby omówić szczegóły zamówienia!