Piłkochwyty na boisko – rozwiązanie dla każdej szkoły
Odpowiednie zabezpieczenie szkolnych obiektów sportowych gwarantuje ochronę uczniów, a także osób postronnych i mienia znajdującego się w najbliższym otoczeniu. Wszystko to zapewniają piłkochwyty.
Co więcej, pozwalają one zachować płynność zajęć, gdyż niwelują problem szukania piłki, która wypadnie poza teren boiska. Jak to oczywiście w takich przypadkach bywa, piłkochwyt powinien zostać precyzyjnie dobrany, w zależności od specyfiki danego obiektu, aby dobrze spełniał swoje zadania.
Piłkochwyty na boisko – co to takiego?
Spis treści
Nazwa omawianego elementu w pewien sposób zdradza jego zastosowanie. Piłkochwyty na boisko to bowiem nic innego jak specjalnie przygotowane siatki, które montowane są wokół terenów sportowych, a także w konkretnych miejscach – za bramkami, wokół koła, z którego dochodzi do rzutu młotem lub dyskiem, a także na terenie hal sportowych. Wszystko po to, aby siatka zatrzymała piłkę lub inne akcesorium sportowe, które mogłyby wypadać poza boisko, kort etc.
Dzięki temu gra nie jest niepotrzebnie zatrzymywana. W przypadku zajęć wychowania fizycznego, a także rozmaitych meczów i zawodów, ma to ogromne znaczenie. Bez takich siatek wszystko się niepotrzebnie przedłuża. Piłkochwyty na boiska spełniają jednak również inne funkcje. Gwarantują one bowiem bezpieczeństwo osób oraz rzeczy znajdujących się wokół obiektu – mowa tu o kibicach, przechodniach, samochodach, domach i innych elementach, które mogą ucierpieć na przykład po uderzeniu piłką.
Potrzebujesz więcej informacji na temat piłkochwytów? Sprawdź nasz artykuł: Wyposażenie kortów tenisowych – piłkochwyty i siatki do tenisa.
Siatki stosowane są na różnych obiektach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zdecydować można się między innymi na siatkę na orlik, piłkochwyty na korty tenisowe, pola golfowe, hale czy też boiska wielofunkcyjne. Piłkochwyty pozwalają szkole zabezpieczyć praktycznie każdy teren.
Siatki na piłkochwyty – jaką wybrać?
Ze względu na fakt, iż piłkochwyty wykorzystywane są w ramach wielu obiektów sportowych, różnią się między sobą pod względem sposobu wykonania. Kluczowy wydaje się tu dobór siatki na piłkochwyty, która może być stosowana wewnątrz lub na zewnątrz. Wybór odpowiedniego materiału zapewni należytą ochronę przed wpływem wszelkich czynników szkodliwych. Do tego dochodzą najważniejsze parametry techniczne, jakimi opisane są piłkochwyty na boiska.
Dowiedz się więcej: Siatka do siatkówki – na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni mode?
Rodzaje siatek na piłkochwyty
Główny podział siatek na piłkochwyty dotyczy dwóch produktów, wykorzystywanych wewnątrz budynków lub poza nimi.
- Piłkochwyty wewnętrzne – znajdują zastosowanie w halach sportowych. Zazwyczaj są to lekkie siatki, które montuje się w okolicach okien, ale również za bramkami. Mogą zostać wykorzystane także do przedzielenia sali na kilka części. W ten sposób w jednej Sali sportowej mogą odbywać się zajęcia dla kilku grup.
- Piłkochwyty zewnętrzne – standardowe siatki – piłkochwyty, które można znaleźć na boiskach piłkarskich, tenisowych, koszykarskich, siatkarskich czy chociażby na obiektach lekkoatletycznych.
Oczywiście do tego wszystkiego należy dodać również podział uwzględniający siatki na piłkochwyty dostosowane do konkretnych typów obiektów (np. boisko orlik), a także dyscyplin sportu.
Wytrzymałość piłkochwytów zewnętrznych
Piłkochwyty na boiska sportowe wykonywane są z polipropylenu, który gwarantuje uzyskanie odpowiednich parametrów. Takie siatki wyróżniają się przede wszystkim odpowiednią wytrzymałością mechaniczną – nie ulegają przetarciom ani zerwaniom. Mogą być użytkowane przez wiele lat bez utraty właściwości czy koloru. Do tego dochodzi także odporność na zmienne temperatury powietrza, wilgoć oraz promieniowanie słoneczne.
Potrzebujesz więcej informacji na temat piłkochwytów? Zobacz: Siatka do badmintona – jak wybrać siatkę na hale sportowe i na boiska?
Grubość i wielkość oczek piłkochwytów na boiska sportowe
Producent piłkochwytów powinien zapewnić szeroki wybór produktów pod kątem wymiarów siatek, a także wielkości ich oczek. Są one najczęściej dobierane do piłek wykorzystywanych na boiskach w konkretnych dyscyplinach sportowych. Zakupić można więc siatkę o wielkości oczek 45×45 mm, 100×100 mm czy też 120×120 mm. Do tego dochodzi również zróżnicowanie pod względem grubości (od 2,3 do 4 mm). Siatki na piłkochwyty są przeważnie wykonywane na zamówienie, dlatego wybór szerokości i długości siatek jest w zasadzie dowolny.
Piłkochwyty – cena za metr kwadratowy
Trudno przedstawić jeden cennik piłkochwytów zewnętrznych bądź wewnętrznych. Wszystko zależy bowiem od indywidualnego zamówienia klienta. Cena piłkochwytów wynika z ich wymiarów, wielkości i grubości oczek, a także zastosowania. Wszystko to sprawia, że w każdym przypadku przygotowywana jest osobna wycena, uwzględniająca cenę piłkochwytów za m2.
Czy piłkochwyty wymagają pozwolenia na budowę?
Poza doborem odpowiednich materiałów i rodzaju konstrukcji okalających boiska pojawiają się także czasami pytania o konieczność pozwolenia na budowę dla piłkochwytów. Obecne przepisy umożliwiają budowę ogrodzenia bez pozwolenia. Potrzebne jest jednak zgłoszenie tego faktu w starostwie powiatowym (lub urzędzie miasta) wówczas, gdy piłkochwyty mają osiągnąć wysokość, która przekracza 2,2 m i znajdą się od strony ulicy.
Oczywiście dobór wymiarów siatki na piłkochwyty jest zależny od specyfiki boiska. W przypadku obiektu piłkarskiego, wartość 2,2 m jest zdecydowanie zbyt mała. Na takich boiskach montuje się piłkochwyty 6-metrowe, a nawet wyższe. Wszystko po to, aby skutecznie ochronić parking, ulicę czy też różnego rodzaju budowle wokół oraz oczywiście samych kibiców.