Wyposażenie kortów tenisowych – piłkochwyty i siatki do tenisa

Tenis jest grą niezwykle emocjonującą i widowiskową, przez co przyciąga rzesze kibiców. Rośnie też liczba osób czynnie uprawiających tę wcale niełatwą dyscyplinę sportu. Aby gra w tenisa była możliwa i jednocześnie bezpieczna, potrzebna jest odpowiednia siatka na kort tenisowy. Czym się kierować, wybierając piłkochwyty i siatki do tenisa? Sprawdźmy!
Fot. Siatka do tenisa ziemnego musi być odpowiednio napięta, bo tylko jest ona w stanie zatrzymać piłkę lecącą nierzadko z prędkością ponad 200 km/h i stanowiącą realne zagrożenie zarówno dla graczy, jak i kibiców.
Kort tenisowy – dlaczego warto ogrodzić go piłkochwytem?
Spis treści
Kort tenisowy jest miejscem, gdzie niemal z każdej strony może nadlecieć piłka. W przypadku mniej doświadczonych graczy, może to być także rakieta tenisowa. Aby zapewnić bezpieczeństwo i graczom i kibicom, warto więc ogrodzić korty tenisowe za pomocą piłkochwytów.
Piłkochwyty na korty tenisowe można stosować zarówno na kortach otwartych, jak i tych znajdujących się w zadaszonych halach. Produkowane są z wodoodpornego polietylenu i polipropylenu i cechują się wysoką wytrzymałością oraz niezwykłą trwałością.
Siatki na korty tenisowe to siatki odporne na uszkodzenia mechaniczne, które nie ulegną rozerwaniu nawet przy bardzo silnym uderzeniu piłką. Są lekkie i niezwykle podatne na wszelkie uderzenia. Dzięki dużej elastyczności, są w stanie pochłonąć siłę uderzenia i zatrzymać każdą piłkę.
Piłkochwyty na korty tenisowe można kupić w standardowym rozmiarze oraz na specjalny wymiar, dopasowane pod indywidualne zamówienie. Specjaliści polecają piłkochwyty na korty o oczku siatki 48 x 48 mm i grubości linki 3 mm. Takie parametry pozwalają na wyłapywanie wszystkich piłek tenisowych. Ze względu na specyfikę gry w tenisa, konstrukcje z piłkochwytami muszą być wysokie. Producenci oferują piłkochwyty o wysokości nawet 8 metrów.
Budowa kortu tenisowego a piłkochwyty
Podczas budowy kortu tenisowego należy pamiętać nie tylko o zapewnieniu odpowiedniej nawierzchni kortu i mocnej siatki do tenisa. Bardzo ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo osób znajdujących się na korcie i w jego sąsiedztwie. Tu z pomocą przychodzą piłkochwyty, które ułatwiają też wyłapywanie piłeczek tenisowych i zapobiegają ich zagubieniu.
Fot. Piłkochwyty na kortach tenisowych można wykorzystać do oddzielenia od siebie kortów, co umożliwia prowadzenie kilku rozgrywek jednocześnie.
Kort tenisowy – wymiary
Jeśli chodzi o kort tenisowy, wymiary są ściśle określone. Ma on zawsze kształt prostokąta. Boczna część boiska ma długość 23,77 m. Z kolei szerokość kortu do tenisa w przypadku gry pojedynczej wynosi 8,23 m, zaś debla – 10,97 m.
Fot. Wymiary kortu tenisowego
Powierzchnia kortu tenisowego jest wyraźnie oznaczona przy pomocy linii. Linia końcowa może mieć maksymalną szerokość 101,6 mm, zaś w przypadku pozostałych linii szerokość musi mieścić się w przedziale 25,4-50,9 mm.
Siatka do tenisa ziemnego – niezbędnik na każdym korcie tenisowym
Siatka tenisowa stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego kortu do tenisa ziemnego. Wykonana z mocnego tworzywa sztucznego (polietylenu lub polipropylenu) siatka do tenisa jest bardzo wytrzymała, a jednocześnie elastyczna, by mogła zniwelować siłę nawet najmocniejszego uderzenia piłką.
Fot. Siatki do tenisa wykonane z polietylenu są odporne na wodę, promieniowanie słoneczne oraz wysokie i niskie temperatury, dlatego z powodzeniem można je stosować na boiskach zewnętrznych.
Siatka tenisowa może być obszyta taśmą PES, mieć wszyte kółka metalowe lub dawać możliwość przełożenia stalowej linki. Szyta na wymiar siatka do tenisa jest idealnie dopasowana do parametrów danego boiska sportowego.
Producenci, oferują także siatki do mini-tenisa ze skręcanej żyłki oraz siatki do tenisa stołowego w kolorze białym i czarnym. Jeśli szukasz siatki do badmintona – sprawdź, jak wybrać siatkę na halę sportową i na boiska!
Siatka do tenisa ziemnego – wymiary
Wymiary siatki do tenisa ziemnego są standaryzowane. Długość siatki wynosi 12,6 m, natomiast jej szerokość – 1,06 m. Siatka tenisowa zwykle ma kolor czarny, co zwiększa jej widoczność zwłaszcza na otwartych boiskach.
Wysokość siatki do tenisa ziemnego
Siatka tenisowa umiejscowiona jest pośrodku kortu, równolegle do linii końcowych boiska. Dzieli je na dwie równe części. Wysokość siatki tenisowej jest zróżnicowana – najwyższa przy słupkach, do których jest przymocowana i tu wynosi 1,07 m. Z kolei wysokość siatki do tenisa ziemnego jest najniższa na środku kortu, gdzie wynosi 91,4 cm.
Siatka do tenisa ziemnego ze słupkami – gotowe rozwiązanie na kort
Siatka tenisowa dostępna jest zarówno samodzielnie, jak i w zestawie ze słupkami. Słupki tenisowe mogą być wykonane ze stali lub aluminium. Ich profil może być owalny lub prostokątny, a we wnętrzu umieszczony mają system naciągowy. Słupki mogą być mocowane w tulejach osadzonych w podłożu kortu lub hali albo mieć konstrukcję wolnostojącą. W ostatnim przypadku jest to zestaw złożony z siatki do tenisa ziemnego ze słupkami z konstrukcją stabilizującą, stanowiący gotowe rozwiązanie na kort tenisowy.
Najważniejsze parametry siatki do tenisa
Siatka do tenisa może być wykonana z polietylenu (węzłowa) lub polipropylenu (bezwęzłowa) w kolorze czarnym i białym. Ze względu na to, że często jest ona użytkowana na zewnątrz, musi być odporna na wodę, skoki temperatury i promieniowanie UV.
Siatka tenisowa od producenta może być wykonana na dowolny wymiar. Symar oferuje siatki z żyłki skręcanej lub plecionej o oczku 45 x 45 mm i grubości 2,5-3,0 mm. Wykończenie siatki zakłada wplecenie linki wzmacniającej w trzy boki siatki, oraz obszycie u góry białą taśmą o szerokości 10 cm. Siatka wyposażona jest też w linkę napinającą mającą 3-6 mm.
Siatki sportowe stanowią nieodłączny element wyposażenia kortów tenisowych. Ogrywają ważną rolę jako piłkochwyty, a bez siatki tenisowej pośrodku boiska nie może odbyć się żaden mecz. Warto postawić na sprawdzone rozwiązania i wybrać siatki najwyższej jakości, które zagwarantują bezpieczeństwo i komfort podczas rozgrywek na kortach tenisowych przez wiele sezonów.