Wszystko, co powinieneś wiedzieć o siatkach transportowych

Wykorzystanie siatki transportowej do przewożenia towarów

Wykorzystanie siatki transportowej to najpopularniejszy sposób zabezpieczania towarów przewożonych samochodami lub statkami. Jej zastosowanie gwarantuje dostarczenie transportowanych produktów w nienaruszonym stanie. Zwiększa także bezpieczeństwo osób pracujących przy załadunku i rozładunku towarów. Czy wiesz jak wybierać siatki transportowe i które ich cechy są najważniejsze? 

Zastosowanie siatek transportowych

Z siatek transportowych korzystają nie tylko wielkie firmy spedycyjne. Coraz częściej na ich montaż w bagażniku samochodu decydują się również osoby prywatne. Dlaczego? Zastosowanie siatki transportowej sprawia, że towar bezpiecznie (i bez uszczerbku!) dociera do celu. Zwiększa także bezpieczeństwo – zarówno podczas pakowania i załadunku towarów, jak i na drodze, podczas ich przewożenia.

Zastanawiasz się, czy warto zastosować siatkę na pakę busa albo do bagażnika Twojego samochodu? Tak! Nawet jeśli przewozisz niewielkie ilości towarów, dobrze jest je dodatkowo zabezpieczyć. Dzięki temu podczas jazdy, gdy na drodze pojawią się nierówności albo trzeba będzie ostro zahamować, nie będziesz zamartwiał się stanem produktów. Po prostu skupisz się na płynnej i spokojnej jeździe.

Jeśli przewozisz duże ilości towarów, zapoznaj się z naszym artykułem Siatki na kontenery.

Zalety siatek transportowych

Właściwe zabezpieczenie towarów w czasie transportu to główna, choć niejedyna, zaleta dobrych siatek transportowych.

Jeśli szukasz produktu, który wykorzystasz w swoim prywatnym lub firmowym samochodzie, zwróć uwagę na kilka parametrów i ważnych cech siatki:

  • Sprawdź, czy siatka jest odporna na działanie promieni słonecznych i zmienne warunki atmosferyczne. Jest to szczególnie ważne, jeśli towary przewozisz nie tylko sezonowo, ale przez cały rok. W takiej sytuacji lepiej wybrać dobrej jakości siatkę do busa, ciężarówki lub na przyczepę, której nie będziesz musiał często wymieniać.
  • Upewnij się, że wybrana przez Ciebie siatka transportowa jest jednocześnie wytrzymała i elastyczna. Zyskasz wówczas pewność, że siatka nie rozerwie się w najmniej spodziewanym momencie. Jej elastyczność ułatwi Ci ochronę delikatnych przedmiotów – nawet jeśli siatka napręży się, nie uszkodzi żadnego z produktów.
  • Wybierz siatkę transportową, którą łatwo dopasujesz do różnych pojazdów. Być może dziś szukasz siatki na pakę busa. Jednak już za kilka miesięcy możesz przewozić towar zupełnie innym rodzajem samochodu. Nie wydawaj dodatkowych środków na nowe zabezpieczenia! Szybciej i taniej będzie wykorzystać siatkę transportową, którą już masz.
  • Decydując się na konkretną siatkę, pod uwagę weź kilka parametrów. Najbardziej podstawowe to: rodzaj materiału, z którego została wykonana, wielkość oczek oraz rodzaj splotu. Wszystko to będzie świadczyło o większej lub mniejszej jakości i żywotności siatki transportowej. Cechy takie jak wielkość oczek będą również istotne dla gabarytów towarów, które przewozisz. Innej wielkości oczka należy zastosować podczas przewozu dużych kartonów, a innej – kiedy transportujesz drobne produkty.

Więcej na temat zalet siatek i sposobów ich wyboru znajdziesz w artykule Siatka na przyczepkę – wybór i montaż siatki zabezpieczającej ładunek.

Siatka transportowa na przyczepie

Siatki transportowe ułatwiają zabezpieczenie każdego rodzaju towarów

Siatki z tworzywa sztucznego

Najbardziej polecanym rodzajem siatek transportowych są te wykonane z tworzyw sztucznych: polietylenu i polipropylenu. Obydwa materiały są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są też lekkie – łatwo więc zamontować je na pace samochodu lub w bagażniku. Polietylen oraz polipropylen nie chłoną wody i nie reagują w kontakcie z solami, zasadami czy kwasami. Oznacza to, że będziesz mógł korzystać z siatek wykonanych z tych tworzyw bardzo długo bez obawy o ich zniszczenie, np. pękanie czy gnicie. Co więcej, obydwa materiały zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością i mogą być stosowane do transportu produktów z branży spożywczej. Czy polietylen i polipropylen czymś się różnią? Tak!

Siatki transportowe wykonane z polietylenu są twardsze i mniej elastyczne niż te z polipropylenu. Gorzej przylegają więc do powierzchni przewożonych towarów. Ich zaletą jest za to większa odporność na działanie promieniowania słonecznego UV oraz zmienne warunki atmosferyczne. Klasyczne siatki transportowe polietylenowe łatwo rozpoznać już po ich wyglądzie. Najczęściej mają węzłową konstrukcję (węzły znajdują się pomiędzy oczkami), a oczka układają się w kształty rombów. Siatki transportowe polietylenowe stosuje się m.in. do zabezpieczania transportu kruszców i materiałów sypkich.

Siatki polipropylenowe są z kolei bardziej ekologiczne. Podczas ich produkcji do atmosfery emitowane są niewielkie ilości dwutlenku węgla. Pamiętaj także o tym, że siatki transportowe wykonane z polipropylenu są lżejsze i bardziej miękkie niż polietylenowe. Polecane są więc do transportu delikatnych, kruchych towarów.

Siatki transportowe od doświadczonego producenta

Szukasz siatki transportowej, która posłuży Ci bardzo długo i będzie dopasowana zarówno do Twoich potrzeb, jak i rodzaju samochodu? Zapoznaj się z ofertą firmy SIECI-SIATKI! Jesteśmy obecni na rynku już od ponad 10 lat! Zatrudniamy ekspertów, którzy zdobyli wiedzę na temat produkcji i zastosowania każdego rodzaju siatki. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy pomóc Ci w wyborze oraz montażu siatek transportowych!