Woliera dla bażantów. Jak ją zbudować i jakie powinna spełniać kryteria?
Hodowla bażantów może być zarówno pasją, jak i pomysłem na dochodowy biznes. Jednak jeśli chcesz ją rozpocząć, musisz w pierwszej kolejności przygotować ptakom odpowiednie warunki chowu. Na działce musi się znaleźć profesjonalna woliera dla bażantów. Nie powinno się jej tworzyć w oparciu o orientacyjne wskazówki. Aby zadbać o dobrostan drobiu ozdobnego, należy spełnić konkretne wymagania. Jak więc powinna wyglądać budowa woliery dla bażantów i o co zadbać? Wyjaśniamy.
Budowa woliery dla bażantów – przygotowanie to klucz do sukcesu
Spis treści
Woliera jest absolutnie niezbędną konstrukcją dla każdego hodowcy bażantów. Te ptaki – często uznawane za bardzo elitarne – mają określone wymagania. Jeżeli zależy Ci na ich zdrowym wzroście i ogólnym dobrostanie zwierząt, musisz je spełnić. Jak to zrobić i co jest najważniejsze?
Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę to, że bażanty są dość aktywnymi ptakami, które potrzebują sporo ruchu i możliwości rozprostowania skrzydeł. Jednak z drugiej strony są wrażliwe na niskie temperatury i przeciągi. Zagrożeniem dla nich mogą być również wizyty drapieżników, np. lisów. Dlatego profesjonalna woliera dla bażantów – łownych czy złocistych – musi zostać zaprojektowana w najmniejszym szczególe.
Projekt woliery dla bażantów – co powinien uwzględniać?
Na Twojej działce ma powstać woliera na bażantów? Jeśli tak, oto lista kluczowych elementów, o które musisz zadbać podczas jej projektowania i późniejszej budowy.
Gdzie powinna stanąć woliera dla bażantów?
Optymalnym miejscem na wolierę dla bażantów jest spokojny i cichy zakątek działki – taki, który zapewni ptakom względny spokój i ochroni je przed ewentualnym stresem. To jednak nie wszystko, o czym należy pamiętać. Warto również zadbać o:
- dobre osłonięcie woliery od wiatru,
- optymalne nasłonecznienie – zaleca się, aby woliera dla bażantów złocistych czy łownych była skierowana w południowo-wschodnią stronę, co sprawi, że słońce będzie na nią padało głównie o poranku, kiedy jego promienie nie są jeszcze nazbyt intensywne,
- odpowiednie podłoże – najlepsze to takie, które jest piaszczyste oraz przepuszczalne.
Nie należy również sytuować woliery zbyt blisko drzew, aby ich gałęzie czy korzenie nie uszkodziły konstrukcji.
Woliera dla bażantów – wymiary
Woliera dla bażantów powinna mieć takie rozmiary, które zapewnią wszystkim ptakom zamieszkującym obiekt odpowiednio dużo przestrzeni do poruszania się oraz odpoczynku.
Szacunkowo na jednego dorosłego ptaka potrzeba ok. 1,5 m2 powierzchni. Dlatego jeśli planujesz np. umieszczenie w niej 1 samca i 6 samic, minimalna powierzchnia to nieco ponad 10 m2. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że hodowla może się z czasem rozrosnąć, dlatego lepiej zaplanować „zapas”.
Uwaga! Jeśli chodzi o wymiary woliery dla bażantów, istotna jest również wysokość konstrukcji – nie powinna być ona niższa niż 200–250 cm. Wówczas ptaki będą miały poczucie komfortu.
Projekt woliery dla bażantów – dwie strefy konstrukcji
Bez względu na to, dla którego podgatunku bażantów powstaje woliera, ptaki potrzebują dwóch stref.
Pierwszą jest ta zewnętrzna, osłonięta specjalną siatką. Stanowi ona wybieg dla bażantów i miejsce, gdzie drób przebywa w ciągu dnia oraz może „rozprostować skrzydła”.
Druga to specjalna wiata lub domek – to przestrzeń, która powinna być zacieniona, ponieważ jest przeznaczona do nocnego wypoczynku. Sprzyja również wylęganiu się nowych okazów – stanowi miejsce gniazdowania.
Jaka siatka na woliery dla bażantów?
Kluczowym elementem konstrukcyjnym każdej woliery dla bażantów jest dobrej jakości siatka. Jest ona niezbędna, ponieważ:
- zabezpiecza przed ucieczką ptaków,
- chroni przed wtargnięciem na teren woliery drapieżników – np. kun i lisów – oraz innych zwierząt, które mogą zainfekować drób i spowodować, że bażanty zaczną chorować,
- zapewnia dodatkową osłonę przed wiatrem,
- gwarantuje dobry przepływ światła słonecznego – jest to niezbędne dla prawidłowego wzrostu zwierząt.
Najlepiej jako siatka na woliery bażantów sprawdzi się ta wykonana z wysokiej jakości polietylenu o dużej gęstości. To tworzywo sztuczne, które wykazuje dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci, a także drobnoustrojów, a przy okazji jest niepodatne na destrukcyjne działanie promieniowania UV. Dlatego raz zamontowana siatka przetrwa przez co najmniej kilka sezonów.
Pamiętaj: oczka siatki na woliery nie powinny być zbyt duże. Ich maksymalny zalecany rozmiar to 2 cm x 2 cm – taka wielkość sprawia, że siatka może spełniać z powodzeniem swoje zadanie.
Siatkę można rozciągnąć na metalowej konstrukcji, której słupki zostaną albo wmurowane w podłoże, albo przytwierdzone do niego solidnie w inny sposób.
Jakie wyposażenie powinien uwzględniać projekt woliery dla bażantów?
Sama konstrukcja woliery dla bażantów to, oczywiście, nie wszystko. Potrzebne jest również odpowiednie wyposażenie obu jej części. Warto zadbać m.in. o:
- odpowiednią liczbę kuwet na wodę i korytek na karmę – oraz ich zadaszenie,
- pokrycie dachu wiaty słomą lub sianem, które przydadzą się ptakom do wicia gniazd,
- stworzenie strefy „kąpieli piaskowych”, które ułatwiają bażantom eliminację zewnętrznych pasożytów,
- przygotowanie drewnianych podestów i grzęd wewnątrz wiaty,
- przygotowanie żerdzi na terenie woliery, na których ptaki będą mogły przesiadywać.
Sama wiata powinna być też dobrze ocieplona, aby sprawdziła się również w chłodniejszym okresie roku.
Potrzebujesz pomocy przy zaaranżowaniu woliery dla bażantów? Skontaktuj się z nami! Nasi eksperci służą pomocą!