Siatkowy paśnik na siano dla koni

Odpowiednie żywienie zwierząt, a także optymalną dystrybucję siana w stajni może znacznie ułatwić, wykonany z siatki, paśnik na siano dla koni. Jak go zrobić i jakiego rodzaju siatki do tego użyć?

Jak łatwo się domyślić, paśnik na siano dla koni nie może być zrobiony z pierwszego lepszego tworzywa. Trzeba wybrać takie, które jest trwałe oraz nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo zwierząt, a także wziąć pod uwagę warunki, w jakich paśnik będzie użytkowany. Między innymi z tych powodów najlepszym wyborem wydają się specjalne siatki ochronne, które w tym przypadku spełniają wszystkie najważniejsze kryteria.

Paśnik na siano dla koni – dlaczego jest potrzebny

Zanim jednak o materiałach i sposobach wykonania paśnika, kilka słów o tym, dlaczego jest on w ogóle potrzebny… 

Chodzi oczywiście o właściwe żywienie koni, które nie może być realizowane bez żadnego nadzoru, ponieważ mogłoby być groźne dla zwierząt. Koń powinien spożywać siano powoli, małymi porcjami. Dzięki temu do jego organizmu dostarczana jest we właściwym czasie właściwa ilość nieprzetworzonego błonnika, pozytywnie wpływającego na trawienie. Z tego powodu wykorzystywane są specjalne worki do siana oraz paśniki z siatki. Produkty te pozwalają w łatwy sposób regulować ilość spożywanego przez zwierzę siana.

Do tego dochodzą także kwestie ekonomiczne. Paśnik dla koni na padok lub w boksach gwarantuje, że siano nie będzie marnotrawione. W przypadku dużych gospodarstw ma to naprawdę ogromne znaczenie. Kwestii tej nie należy więc bagatelizować.

Jak i z czego zrobić paśnik dla koni?

W Internecie można znaleźć wiele porad, które skupiają się na wykonaniu paśnika z dość przypadkowych elementów, które ma się akurat pod ręką w gospodarstwie. Znacznie lepszym wyborem jest jednak stworzenie paśnika z produktów dostarczanych przez sprawdzonych producentów. Mowa tu przede wszystkim o właściwej siatce, która musi być trwała i wykonana z materiałów bezpiecznych dla zwierząt. 

Pomyłka w tym względzie może być bardzo kosztowna i niebezpieczna dla samych koni. Dedykowane siatki nie stanowią żadnego zagrożenia, gwarantują przy tym łatwe wykonanie konstrukcji, a także utrzymanie należytych parametrów przez długi czas.

Na co w szczególności trzeba zwrócić uwagę przy wyborze siatki na paśnik dla koni?

  • Rodzaj materiału – musi być nie tylko wytrzymały i odporny na wpływ zewnętrznych czynników, ale również w pełni bezpieczny dla zwierząt. Z tego powodu dobrym wyborem są siatki polipropylenowe, które spełniają te kryteria. Materiał ten doskonale znosi wilgoć, dlatego z powodzeniem może być stosowany w każdych warunkach.
  • Sposób wykonania siatki – zalecane są produkty bezwęzłowe, które lepiej radzą sobie z ewentualnymi próbami rozerwania ich przez zwierzę.
  • Parametry siatki – pod uwagę trzeba wziąć średnicę oczek, która powinna być indywidualnie dobrana do potrzeb koni, a ponadto ogromne znaczenie dla wytrzymałości całej konstrukcji ma grubość siatki. Nie należy decydować się na produkty tanie i cienkie, ponieważ dość szybko ulegają one uszkodzeniom. W efekcie muszą być często wymieniane, co oczywiście niepotrzebnie generuje koszty.

paśnik dla koni do boksu

Po zakupie odpowiedniej siatki możemy przejść do wykonania paśnika – najczęściej przyjmuje on postać worka związanego u góry. Taką konstrukcję zawiesimy w boksie lub na padok. 

Niezależnie od tego, czy przygotowywany jest paśnik dla koni do boksu czy też na padok, trzeba zwrócić szczególną uwagę na sposób jego zabezpieczenia. Zarówno użyte taśmy, jak i linki muszą wyróżniać się zwiększoną wytrzymałością mechaniczną. Dzięki niej zwierzęta nie uszkodzą konstrukcji. To jednak nie wszystko. Wpływ na paśnik ma też wilgoć (także ta pochodząca z siana), promieniowanie UV i zmienne temperatury powietrza. Między innymi właśnie dlatego nie należy celować w materiały tanie. Ich jakość często bowiem pozostawia wiele do życzenia, o czym możemy przekonać się zwykle dość szybko. Lepiej wydać nieco więcej i mieć pewność, że paśnik na siano dla koni spełni swoją funkcję i okaże się przydatny przez bardzo długi czas.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że worek na siano dla konia nie jest jedynym wyborem. Czasami sprawdzają się również inne rozwiązania, jak poducha czy baloty, o których dwa słowa za chwilę.

Co wybrać – worek na siano dla konia, poduchę czy baloty?

Jak już wspomniano, paśniki dla koni mogą przyjmować różne formy. Powinny one być dostosowane do potrzeb zwierząt, jak również do specyfiki miejsca, w którym się znajdą. W gospodarstwach najczęściej używane są worki do siana, poduchy, a także baloty. Która konstrukcja jest najlepszą opcją?

  • Poducha – paśnik tego typu najczęściej stosowany jest w boksach. Kształt poduszki sprawia, że konie mają do niego ułatwiony dostęp. Nic nie stoi więc na przeszkodzie ku temu, aby korzystało z niego więcej niż jedno zwierzę. Kolejną zaletą tej konstrukcji jest łatwość jej napełniania.
  • Worek na siano dla koniaz łatwością można go podwiesić na padoku i w boksie. Jego konstrukcja uniemożliwia zaplątanie się zwierząt w siatce, dlatego jest w pełni bezpieczny. Pojemność worka jest jednak ograniczona w porównaniu z poduchą. Zazwyczaj służy więc on do karmienia tylko jednego konia.
  • Baloty siana – owalna konstrukcja, którą stawia się bezpośrednio na podłożu. Dzięki temu konie mają do niej swobodny dostęp. Spożywanie siana z takiego paśnika wiąże się ze znacznie mniejszym bałaganem, co może mieć niekiedy ogromne znaczenie – zwłaszcza w przypadku dużej liczby koni.

Każdy paśnik okazuje się przydatny, jeśli wykonany jest i zastosowany w sposób prawidłowy. Największy wpływ na to ma oczywiście rodzaj użytej siatki. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy więc dokładnie przeanalizować dostępne produkty i zastanowić się, które z nich zapewnią odpowiednie parametry użytkowe.