Siatki przeciw ptakom na uprawy kukurydzy
Uprawa kukurydzy jest sporą inwestycją, a dodatkowym problemem na wielu plantacjach są ptaki. Mogą w krótkim czasie wyjeść nawet całe zasiane ziarno. Jak się przed tym chronić? Jednym z rozwiązań są siatki przeciw ptakom na uprawy kukurydzy. Zobacz, dlaczego i w jaki sposób je wykorzystać.
Siatki przeciw ptakom na uprawy kukurydzy – dlaczego warto zabezpieczyć się w ten sposób?
Spis treści
Uprawom kukurydzy zagrażają przede wszystkim kruki, wrony, szpaki, wróble a także… mewy i rybitwy. W poszukiwaniu pożywienia mogą one przelecieć nawet do 20 km. Dlatego każdemu rolnikowi uprawiającemu tę roślinę potrzebna jest sprawdzona metoda na wróble czy szpaki w kukurydzy.
Warto pamiętać, że zgodnie z wytycznymi unijnym (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2009/128/WE), uprawa roślin powinna być prowadzona z zastosowaniem metodyki integrowanej. Oznacza to, że należy ograniczać chemiczne metody zabezpieczania roślin przed działaniem agrofagów (szkodników) na rzecz tych mechanicznych biologicznych i chemicznych – tam, gdzie to tylko możliwe. To jeden z kluczowych powodów, dla których ochrona kukurydzy przed ptakami powinna być prowadzona w dużej mierze z wykorzystaniem przyjaznych środowisku i człowiekowi technik.
Kiedy jest potrzebna ochrona kukurydzy przed ptakami?
Kukurydzy zagraża szereg szkodników, a ptaki zajmują wśród nich szczególne miejsce. Łakomym kąskiem dla nich są nie tylko już gotowe do zbioru ziarna. Szczególnie przyciągają je kiełki – tuż po tym, jak wychylą się spod ziemi. Dlatego odstraszanie ptaków z kukurydzy jest potrzebne na niemal wszystkich etapach uprawy nasion. Szczególnie duże zagrożenie pojawia się, kiedy wiosna jest chłodna, a moment siewu albo szpilkowania kukurydzy zbiegnie się z okresem wylęgu piskląt. Wówczas może dojść do poważnych problemów ze wschodzeniem rośliny.
Należy też pamiętać, że łupem ptaków mogą paść zwłaszcza niezaprawione nasiona kukurydzy, a także już gotowe plony, przechowywane w silosach oraz pryzmach. W tym ostatnim przypadku zabezpieczenie przed agrofagami jest konieczne również ze względów sanitarnych. Ptaki, poza tym, że wyjadają ziarno, pozostawiają na nim swoje odchody.
Chociaż zaprawiona kukurydza jest wstępnie ochroniona chemicznie przed ptakami, w wielu sytuacjach kruki, wrony czy szpaki nadal wyjadają kiełki. Dlatego warto zabezpieczyć uprawę siatką, która stanie się mechaniczną barierą dla tych szkodników.
Jak rozpoznać, że ptaki żerują w kukurydzy?
Nietrudno zauważyć, że ptaki wydziobują kukurydzę – widoczne są na wysianym terenie nawet całymi stadami. Na ich pojawianie się mogą także wskazywać problemy ze wschodzeniem roślin – zwłaszcza, gdy występują miejscowo, „plackami”.
Siatka przeciw ptakom – skuteczne zabezpieczenie zbiorów
Choć w teorii już sama zaprawa ziarna odpowiednimi środkami powinna skutecznie odstraszyć latające szkodniki od upraw, w rzeczywistości bywa inaczej. Dlatego rolnicy coraz chętniej sięgają po mechaniczne sposoby przeciwdziałania żerowaniu ptaków. Jednym z nich jest siatka przeciw ptakom na uprawę kukurydzy. Siatka zyskuje na popularności, ponieważ ten element:
- stanowi efektywną zaporę i chroni przed ptakami różnych gatunków – uniemożliwiając im dostanie się do kiełkujących roślin,
- jest łatwy do zamontowania i zdjęcia,
- jest zgodny z zasadami integrowanej ochrony przed agrofagami,
- sprawdza się zarówno na niedużych, jak i na wielkich uprawach,
- dodatkowo zabezpiecza rośliny przed rozmaitymi czynnikami pogodowymi, np. przed gradem czy zbyt silnym wiatrem.
Dużym atutem siatek ochronnych na kukurydzę jest również to, że są relatywnie tanie, co sprawia, że ostateczny koszt uprawy rośliny nie wzrasta drastycznie z uwagi na zastosowanie dodatkowej ochrony.
Siatka przeciw ptakom na uprawę kukurydzy – jaką wybrać?
Wybierając siatkę przeciw ptakom, trzeba wziąć pod uwagę specyfikę środowiska, w którym będzie ona funkcjonować. Należy pamiętać, że:
- dzioby ptaków są ostre i mogą się przedrzeć przed zbyt słabe zabezpieczenie,
- osłona przed ptakami będzie narażona na działanie promieni słonecznych oraz zróżnicowanych temperatur,
- siatka nie może być mocno nasiąkliwa – to spowodowałoby jej obciążenie przy opadach deszczu, a w konsekwencji mogłoby doprowadzić do uszkodzenia upraw.
Dlatego potrzebna jest siatka ściśle dopasowana do specyfiki zastosowania: lekka, wodoodporna, elastyczna i niepodatna na działanie słońca, chłodu oraz zimna.
Parametry dobrej siatki ochronnej przeciw ptakom
Przy dobieraniu tego elementu należy zwrócić uwagę na poniższe parametry techniczne.
- Materiał wykonania siatki
Z uwagi na to, że siatka będzie wykorzystywana na zewnątrz, dobre rozwiązanie jest jedno – to polietylen. Ten materiał wyróżnia się bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, jest mało nasiąkliwy i niestraszne mu promieniowanie UV.
- Grubość siatki
W przypadku siatki plecionej z dwóch żyłek można wybrać różne wymiary średnic – najpopularniejsze to 2 x 0,2 mm oraz 2 x 0,3 mm. Ta pierwsza jest nieco tańsza, ale i zapewnia odrobinę słabszą ochronę. Ta druga wykazuje się większą solidnością. Grubość można ocenić także po gramaturze siatki – ta optymalna wynosi między 20 a 25 g/m3.
- Szerokość i kształt oczek
Siatka powinna działać i na szpaki, i na wróble w kukurydzy. A to ptaki różnej wielkości. Dlatego warto postawić na uniwersalny rozmiar osłony – najczęściej wybieranymi są te z oczkami o szerokości między 15 x 15 mm a 25 x 25 mm. Im szersze, tym lepsza widoczność uprawy, ale jednocześnie mniejsze zabezpieczenie przed mniejszymi ptakami. Jeśli jednak rozepniesz ją wystarczająco wysoko ponad ziarnami, możesz sobie pozwolić na większą średnicę oczek.
Jak zamontować siatkę ochronną na polu kukurydzy?
Siatkę na polu kukurydzy najlepiej zamontować tuż po jej wysianiu – to w pierwszym okresie wzrostu uprawa jest najbardziej zagrożona. Jak to zrobić? Najczęściej wykorzystywany jest system podpórek drewnianych lub aluminiowych, na których mocuje się siatkę polietylenową nad kolejnymi rzędami roślin. Można ją spiąć w międzyrzędziach oraz wzmocnić foliowymi daszkami – tak, aby ochronić uprawy przed ewentualnymi silnymi ulewami czy gradobiciem.
Rolnik, stosując odpowiednią konstrukcję, zyskuje możliwość podlewania upraw – to ważne szczególnie w okresie suszy.
Siatka na kukurydzę powinna osłaniać uprawy przed ptakami aż do momentu, gdy rośliny wydadzą po ok. 3-4 liście. Należy też pamiętać, że przy 6-7 liściach konieczne jest nawiezienie kukurydzy – wówczas siatka uniemożliwiałaby pracę maszynom rolniczym, a także wzrost rośliny.
Inne sposoby odstraszania ptaków z uprawy kukurydzy
Oczywiście poza siatkami można też zastosować inne sposoby na odstraszanie ptaków. Wśród najczęściej wybieranych wymienia się:
- zaprawianie ziarna z wykorzystaniem środków o właściwościach repelentu,
- odstraszacze akustyczne – np. armatki i petardy hukowe,
- strachy na wróble i makiety ptaków drapieżnych,
- tyczki drewniane, na których mogą zasiąść naturalni drapieżnicy zagrażający krukom, wronom, gołębiom czy wróblom.
Siatka na ptaki jest jednym z najefektywniejszych rozwiązań. Wykorzystaj ją na swoim polu, aby uchronić się przed utratą plonów. Jeśli chcesz zamówić siatkę zabezpieczającą kukurydzę przed ptakami, zapraszamy do współpracy! Jako producent zapewnimy Ci korzystne warunki współpracy i wysokiej jakości osłony.