Siatki osłonowe i kotary grodzące na sale gimnastyczne

Sala gimnasSala gimnastyczna zabezpieczona siatką - sieci-siatki.pltyczna zabezpieczona siatką

Sala gimnastyczna w szkole czy też hala w obiekcie sportowym to miejsca, które różnią się konstrukcją od innych pomieszczeń w budynku. Wynika to z ich przeznaczenia – uprawianie różnych dyscyplin, a zwłaszcza piłki siatkowej czy futsalu, wymaga podwyższenia stropu, a także dodatkowego zabezpieczenia przestrzeni. W tym celu stosuje się siatki osłonowe oraz kotary grodzące. Dowiedz się na ich temat.

Kotary grodzące na sale gimnastyczne – dlaczego warto w nie zainwestować?

Na salach gimnastycznych można zamontować dwa podstawowe rodzaje siatek. Przede wszystkim to te, które zabezpieczają okna, oświetlenie oraz trybuny przed uszkodzeniami np. po mocnym kopnięciu piłki przez zawodnika. Coraz powszechniej wykorzystuje się jednak również kotary grodzące.

Kotary na salę gimnastyczną pełnią bardzo ważną funkcję – dzięki nim można prowadzić na hali jednocześnie kilka rodzajów aktywności w bezpiecznych warunkach.

Możliwość podzielenia hali na sektory

Kotary grodzące można rozsunąć ręcznie lub automatycznie i wydzielić poszczególne przestrzenie do ćwiczeń. Takie elementy są wykonane z wytrzymałej na uszkodzenia i elastycznej siatki polietylenowej, która dobrze amortyzuje uderzenia piłek. Zabezpieczenie odpowiedniej wysokości:

  • zapobiega przedostawaniu się piłki pomiędzy poszczególnymi sekcjami – nie ma więc ryzyka, że zawodnik zostanie uderzony i dozna kontuzji w wyniku przypadkowego kopnięcia piłki w sąsiadującym sektorze,
  • pozwala prowadzić kilka grup treningowych jednocześnie – to przydatne m.in. w szkołach, podczas prowadzenia zajęć wf-u,
  • poprawia ogólne bezpieczeństwo przestrzeni.

Poprawa funkcjonalności sal

Z zamontowanymi kotarami grodzącymi sala gimnastyczna staje się bardziej funkcjonalna także z komercyjnego punktu widzenia. Tego typu hale są bardzo często wynajmowane po godzinach pracy szkoły przez prywatnych trenerów. Dzięki wprowadzeniu kotar można efektywniej zarządzać przestrzenią, co przekłada się również na lepsze zarobki.

Sala gimnasSala gimnastyczna zabezpieczona siatką - sieci-siatki.pltyczna zabezpieczona siatką

Warto przy tym pamiętać, że kotary mogą być wyposażone w silniki elektryczne, które automatyzują proces ich rozsuwania. Dzięki temu możliwa jest szybka rearanżacja przestrzeni hali sportowej.

Siatki osłonowe – czemu są potrzebne?

Drugim typem zabezpieczeń stosowanym na halach sportowych są siatki osłonowe. W miejscach takich jak sala gimnastyczna przepisy i zalecenia BHP jasno wskazują, że należy zastosować elementy zabezpieczające okna, oświetlenie oraz ewentualne trybuny dla widzów. Wszystkie te role spełniają odpowiednio dobrane siatki na sale gimnastyczne.

Osłona ścian sali gimnastycznej

Ściany na sali gimnastycznej są narażone na uderzenia piłek, które mogą prowadzić do uszkodzenia tynku i powstawania nieestetycznych pęknięć. Warto wiedzieć, że np. piłka siatkowa w ekstremalnych przypadkach może osiągać prędkość do 130 km/h. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie ścian – najlepiej przez zastosowaniu konstrukcji, w której główną rolę odgrywają siatki sportowej. Powinny one zostać zamontowane w odległości kilkunastu – kilkudziesięciu centymetrów od powierzchni ściany – tak, aby mogły stłumić siłę uderzenia.

Siatki osłonowe na trybuny – zabezpieczenie kibiców

Chociaż na szkolnych salach gimnastycznych rzadko znajdują się typowe trybuny dla kibiców, są one już obecne na halach sportowych. Osoby obserwujące rozgrywki są również narażone na uderzenia piłek, a dobrym zabezpieczeniem przed takim niebezpiecznym zdarzeniem są osłony na trybuny z siatki.

Są dwa główne powody, dla których to najpowszechniejsze rozwiązanie. Po pierwsze, siatki sportowe – zwłaszcza te polipropylenowe, efektywnie wychwytują piłki i tłumią ich energię kinetyczną. Po drugie – są na tyle cienkie (pod warunkiem zastosowania modelu o odpowiednio szerokich oczkach), że nie zaburzają widoczności tego, co dzieje się na hali. Nie zmniejszają więc komfortu oglądania rozgrywek.

Siatki osłonowe na okna – ochrona przed zbiciem szyb

Zbicie szyby to najpoważniejsze zagrożenie w sali gimnastycznej oraz hali sportowej. Wystarczy jedno silniejsze odbicie piłki, aby doszło do pęknięcia szkła. To oznaczałoby narażenie na dodatkowe koszty, a przy okazji – zagrożenie bezpieczeństwa osób obecnych na sali, a także na zewnątrz budynku.

Okna sali gimnastycznej zabezpieczone siatką - sieci-siatki.pl

Siatki osłonowe na okna skutecznie rozwiązują ten problem. Ich obecność niweluje do zera ryzyko, że dojdzie do wybicia szyby. Dlatego stosuje się je powszechnie zarówno w szkołach, jak i w obiektach sportowych.

Ochrona sufitu i ścian na sali gimnastycznej

Na sali gimnastycznej osłony wymaga również sufit. Znajdują się na nim lampy, które również mogą zostać stłuczone. Szczególnym zagrożeniem są rozgrywki futsalu, w trakcie których piłka może poszybować bardzo wysoko. Odpowiednio dobrana siatka, o dość szerokich oczkach, pozwoli spełnić wymogi techniczne związane z zabezpieczeniami i wyeliminować to zagrożenie.

 

Jak widać, odpowiednio dobrane siatki osłonowe na sali gimnastyczne mogą spełniać szereg funkcji ochronnych, a także wygradzać przestrzeń na hali sportowej. Jeśli potrzebujesz takiego wyposażenia, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Pomożemy dobrać model o najlepszych parametrach technicznych i wykonamy siatki na wymiar.