Siatki na zbiorniki – jak zabezpieczyć zbiorniki wodne i hodowlane?
Zbiorniki wodne i hodowlane wymagają odpowiedniej ochrony. Dzięki niej zwiększa się bezpieczeństwo zarówno ryb, jak i pracujących przy ich hodowli ludzi. Jaki rodzaj zabezpieczenia jest uniwersalny i dobrze się sprawdza? Warto zaopatrzyć się w siatkę zabezpieczającą! Przy jej wyborze zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów – np. sposób wykonania, wielkość oczek oraz możliwości montażowe. Wszystko to ułatwi Ci wybór siatki na staw lub oczko wodne, która dobrze zabezpieczy hodowlę.
Do czego służy siatka zabezpieczająca na zbiorniki wodne?
Spis treści
Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, po co w ogóle montować siatkę zabezpieczającą?
Powodów jest przynajmniej kilka:
- Siatki zabezpieczające, montowane na zbiornikach różnych rozmiarów, zapewniają ochronę osobom przebywającym w ich pobliżu. Dotyczy to zarówno osób pracujących przy hodowli ryb na skalę przemysłową, jak i bawiących się w okolicy przydomowego oczka wodnego dzieci. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Siatka do oczka wodnego – dla bezpieczeństwa dzieci.
- Siatka zabezpieczająca na oczko wodne, staw (lub każdy inny zbiornik) chroni powierzchnię wody i ułatwia utrzymanie jej w czystości. Dzięki obecności zabezpieczenia do wody nie wpadną gałęzie, liście lub różnego rodzaju śmieci.
- Siatki zabezpieczające to wreszcie ochrona ryb. Wokół stawów hodowlanych lub oczek wodnych często krążą ptaki drapieżne i inne zwierzęta. Siatka skutecznie uniemożliwi im wyłowienie poszczególnych okazów.
Jeśli zdarzało Ci się tracić ryby z powodu ataków drapieżników, więcej porad znajdziesz w artykule Siatka na czaple, która zabezpieczy Twój staw.
- Siatki zabezpieczające mogą również być wykorzystywane jako sposób na podzielenie powierzchni stawu i odseparowanie od siebie poszczególnych gatunków ryb. Dzięki temu rozwiniesz hodowlę bez konieczności inwestowania w budowę kilku oddzielnych stawów.
Siatka zabezpieczająca – koszt materiału i montażu
Zastanawiasz się, ile kosztuje siatka zabezpieczająca? Cena uzależniona jest od wielu czynników: wielkości siatki, gęstości oczek, materiału, z którego siatka została wykonana. Zanim więc porównasz oferty różnych producentów i zdecydujesz się złożyć zamówienie, ustal, czego dokładnie potrzebujesz. Może okazać się, że ostateczna cena siatki zabezpieczającej na Twój staw będzie o wiele niższa, niż się spodziewałeś!
Montaż siatki: przy powierzchni wody czy na wysięgnikach?
Jaki jest najlepszy sposób montażu siatki zabezpieczającej? Do wyboru masz 2 bardzo popularne sposoby: montaż siatki tuż przy powierzchni wody albo na specjalnie przygotowanych wysięgnikach. Obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników.
Montaż siatki zabezpieczającej nisko, tuż przy powierzchni wody, polecany jest przede wszystkim właścicielom ogrodów i działek rekreacyjnych. Ten sposób sprawi, że Twoja posesja (i znajdujące się na niej oczko wodne) nadal będzie wyglądała bardzo estetycznie – siatkę zauważysz, dopiero gdy podejdziesz bardzo blisko zbiornika wodnego.
Zamierzasz przeprowadzić montaż siatki na staw? Pod uwagę weź jego rozmiar i przeznaczenie. Jeśli w zbiorniku znajduje się wiele ryb, które planujesz sprzedać, a wokół często przebywają inne osoby, rozważ montaż siatki na wysięgnikach. Dlaczego może okazać się to lepszą metodą zabezpieczającą? Siatka, zamontowana wyżej, nie będzie utrudniała Ci dostępu do stawu. Co więcej, widoczna z daleka, ostrzeże nawet najbardziej nieostrożnych o tym, że zbliżają się do zbiornika.
Jak wybrać siatkę zabezpieczającą na staw lub oczko wodne?
Siatka zabezpieczająca, która znajdzie się w Twoim ogrodzie lub firmie, powinna spełniać kilka kryteriów. Dobrze poznaj je przed wyborem konkretnej oferty, bo od jakości siatki zależy, na jak długo i w jakim stopniu zabezpieczy staw lub oczko wodne.
Niezależnie od wielkości zbiornika wodnego, siatka zabezpieczająca powinna być: trwała, wodoodporna i wytrzymała.
Tak jak inne siatki wykorzystywane przy hodowli zwierząt i ptaków, siatka zabezpieczająca na oczko wodne lub staw musi cechować się dużą trwałością oraz elastycznością. Dzięki tym cechom z pewnością dłużej wytrzyma uderzenia, szarpanie, ciągnięcie czy obciążenia.
Wodoodporność siatki zabezpieczającej zdecydowanie przedłuża jej żywotność. Sprawia także, że staje się ona materiałem uniwersalnym: siatkę będziesz mógł wykorzystać nie tylko jako zabezpieczenie stawu, ale też do odławiania ryb.
Wytrzymałość siatki zabezpieczającej to kolejna ważna cecha. Przed zakupem konkretnego egzemplarza sprawdź, czy jest on odporny na działanie warunków atmosferycznych, promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne. Weź przy tym pod uwagę, że niektóre modele siatek są pokryte specjalnym granulatem, który chroni je przed działaniem promieniowania UV. Tak zabezpieczone siatki na staw na pewno posłużą Ci dużo dłużej! Na trwałość i wytrzymałość siatki zabezpieczającej wpływa także technika, jaką została ona wykonana.
Za jedne z najbardziej wytrzymałych uznaje się siatki wykonane techniką węzłową.
Siatki na zbiorniki sprawdzonego producenta
Jeśli planujesz zakup i montaż siatki zabezpieczającej na oczko wodne, staw lub inny zbiornik wodny, wybierz produkt sprawdzonej firmy! SIECI-SIATKI to renomowany producent wszelkiego rodzaju siatek z ponad 10-letnim stażem na rynku. Sprawdź naszą ofertę i wybierz najodpowiedniejszy produkt! Wahasz się? Skontaktuj się z nami! Chętnie doradzimy i pomożemy Ci dobrać siatkę zabezpieczającą, która spełni Twoje oczekiwania.