Siatki na plantację truskawek, borówek i agrestu – zabezpieczenie owoców

Siatka na truskawki - sieci-siatki.pl

Właściwa ochrona plantacji pozwala uniknąć wielu sytuacji związanych z uszkodzeniem owoców – zarówno przez zmienne warunki atmosferyczne, jak i niepożądane działanie zwierząt oraz ludzi. Optymalnym wyborem wydaje się specjalna siatka ochronna na owoce, której zastosowanie jest niezwykle szerokie.

Siatka polietylenowa – wielosezonowa ochrona krzewów i plantacji

Wykorzystywana jest ona nie tylko w rolnictwie, ale również w sadownictwie i ogrodnictwie. Siatka ochronna na owoce ma za zadanie przede wszystkim zabezpieczyć uprawy, które mogą zostać zniszczone między innymi przez ptactwo.

Baner kontaktowy - sieci-siatki.pl

Żeby jednak ochrona okazała się skuteczna, konieczny jest odpowiedni dobór produktów pod względem materiału, z którego zostały one wykonane. Szczególnie polecana jest w tym przypadku polietylenowa siatka przeciw ptakom, zrobiona z tworzywa sztucznego, odpornego na warunki zewnętrzne (takie jak promieniowanie UV, wilgoć oraz wahania temperatury), a także na uszkodzenia fizyczne. Dzięki strukturze opartej na zaplecionych żyłkach, taką siatkę bardzo trudno rozerwać.

Siatka ochronna na plantację truskawek - sieci-siatki.pl

Fot: Siatka ochronna nad plantacją owoców

W sieci często można spotkać się z pytaniem – siatka polietylenowa czy polipropylenowa. Tak naprawdę oba rozwiązania są dobre. Modele polipropylenowe często stosowane są również podczas żniw. Wszystko za sprawą wysokiej wytrzymałości oraz odporności na rozciąganie takiej siatki.

Szerokie zastosowanie siatek na plantację

Siatka ochronna ogrodowa to produkt niezwykle uniwersalny, który pozwala zabezpieczyć zarówno drzewa, jak i krzewy, a nawet całe sady. W wielu przypadkach zakłada się ją bezpośrednio na drzewa lub krzaczki. Doskonale nadaje się również do budowania większych konstrukcji, które chronią całe plantacje. Oczywiście wiele zależy od doboru siatki. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na wielkość jej oczek, która musi zostać dopasowana do specyfiki plantacji i potencjalnych zagrożeń.

Gdzie można zastosować siatki na plantację?

Wybór najlepszej siatki może być niekiedy problematyczny. Wynika to ze sporego zróżnicowania technicznego omawianych produktów. Zakupić można bowiem siatki drobnooczkowe czy chociażby produkty o oczkach 25×25 mm, a nawet większych. Z tego też względu stosować można je na różnych uprawach. W sklepie oferowane są między innymi:

  • siatka ochronna na truskawki – musi być gęsta, wielkość oczek wynosi tu przeważnie 15×15 mm, siatka na truskawki wyróżnia się budową wielożyłkową, dlatego jest bardzo odporna na uszkodzenia,
  • siatka ochronna na borówkę – w zależności do specyfiki upraw, może występować w wersjach drobnooczkowych lub z oczkami o większej średnicy,
  • siatka na krzewy – może zostać założona bezpośrednio na krzewy lub utworzyć wolierę chroniącą całą plantację.

Przeczytaj także: Siatki ochronne przeciw szkodnikom warzyw gruntowych – dlaczego warto z nich skorzystać?

Przed czym chronią siatki zabezpieczające plantację?

Jak już zdążyliśmy nadmienić, siatka spełnia wiele funkcji ochronnych. Najważniejsze wydaje się zabezpieczenie przed ptakami, które mogą w znaczący sposób zniszczyć uprawy. W skrajnych wypadkach, ich wpływ może ograniczyć zbiory do minimum.

siatka ochronna na truskawki - sieci-siatki.pl

Fot. Pole truskawek warto okryć m.in. przed szkodnikami, zwierzyną łowną czy warunkami atmosferycznymi siatką polietylenową PE.

Siatka polietylenowa chroni jednak uprawy również przed innego typu uszkodzeniami. Wspomnieć należy tu między innymi o warunkach atmosferycznych. Deszcz, silny wiatr, grad – wszystko to może uszkodzić owoce, dlatego warto postawić na siatkę przygotowaną z niezwykle mocnego materiału, który przetrwa próbę czasu i trudne okoliczności pogodowe. Zalecane są zwłaszcza siatki odporne na działania promieni słonecznych – one także bowiem stanowią zagrożenie.

Siatka ochronna zabezpiecza plantację także przed różnego rodzaju szkodnikami, jak również zagrożeniem ze strony postronnych osób – dzięki siatkom nie trzeba się martwić choćby o to, że uprawy zostaną zdeptane.

Siatka polietylenowa na wymiar – dlaczego to najlepsze rozwiązanie?

Skoro wiadomo już, jak ważne są siatki ochronne, można przejść do ich wyboru. Poza rodzajem wykorzystanego materiału, uwagę warto zwrócić także na poszczególne parametry techniczne siatek. Do tych najważniejszych należy oczywiście rozmiar siatki. Musi on bowiem zostać odpowiednio dopasowany do wielkości i specyfiki danej plantacji. Z tego względu najlepszym wyborem są zazwyczaj siatki polietylenowe na wymiar.

Siatka ochronna na plantację truskawek - sieci-siatki.pl

Fot: Siatka ochronna świetnie sprawdza się m.in. na polu truskawek lub borówek.

Dzięki nim zyskuje się bowiem pewność, że uprawy są chronione w całości. Z łatwością można również przygotować konstrukcję optymalną do własnych potrzeb. Zakup siatki „na oko” zawsze rodzi ryzyko, że w pewnym momencie braknie materiału, a my będziemy zmuszeni składać kolejne zamówienie. Warto więc odpowiednio wcześnie wykonać stosowne pomiary i zamówić siatkę odpowiednio dopasowaną do specyfiki plantacji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Ważna będzie również wielkość oczek oraz gęstość użytego materiału. Im jest ona większa, tym siatka  jest bardziej odporna na wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych.

Właściwości siatek ochronnych na krzewy i plantację

Nie ma co ukrywać, że siatka na krzewy i plantację to najlepszy wybór do ochrony upraw. Wykorzystanie polietylenu sprawia, że takie konstrukcje są odporne nie tylko na rozerwanie, ale również na wpływ wilgoci, niskich i wysokich temperatur, a także promieniowania UV.

Przeczytaj również: Siatki ochronne na tunele foliowe – kiedy warto je zastosować?

Ze względu na swoją wytrzymałość, siatki stanowią doskonałe zabezpieczenie przed ptakami (między innymi szpakami, wróblami i kwiczołami). Co równie ważne, w żaden sposób nie hamują one rozwoju roślin. Mogą być więc stosowane przez cały rok. Uznany producent siatek polietylenowych zapewni dostęp do produktów najwyższej jakości, które zagwarantują skuteczną ochronę owoców przez długi czas.