Siatka zabezpieczająca na siano – jak wybrać najlepszą?

siatka zabezpieczająca ułatwi Ci zachowanie czystości w końskich boksach

Siatka zabezpieczająca na siano to coraz popularniejszy element wyposażenia większości stajni. Ułatwia utrzymanie końskich boksów w czystości. Przydaje się także podczas transportu zwierząt. Jaka siatka na siano sprawdzi się najlepiej i posłuży Ci bardzo długo? Podpowiadamy!

Do czego służy siatka na siano?

Utrzymanie końskich boksów w czystości to niejedyny powód, dla którego w stajniach stosuje się siatki na siano. W niektórych sytuacjach podawanie zwierzętom pokarmów właśnie z jej użyciem jest szczególnie uzasadnione. 

Kiedy tak się dzieje?

  • Gdy nakarmić trzeba konie borykające się z problemem nadwagi albo zwierzęta hodowane do celów sportowych. Dzięki temu, że siano zostaje umieszczone w siatce zabezpieczającej, koń potrzebuje więcej czasu na zjedzenie przygotowanej porcji. A to przynosi minimum 2 korzyści: wolne jedzenie dobrze wpływa na sylwetkę zwierzęcia i na dłużej zapewnia mu zajęcie (zwłaszcza gdy jakiś czas musi spędzić w swoim boksie).
  • Podczas karmienia koni – alergików lub zwierząt chorych. Czasem weterynarze zalecają w takim przypadku podawanie porcji namoczonego siana. Umieszczenie go wewnątrz dużej siatki na siano jest najbezpieczniejszym sposobem.
  • Gdy nakarmić trzeba liczne stado. Zastosowanie siatki na siano zapobiega marnowaniu się pożywienia i sprzyja oszczędnościom.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak przygotować paśnik dla koni z siatki zabezpieczającej? Przeczytaj artykuł: Siatkowy paśnik na siano dla koni.

Rodzaje siatek na siano

Lepiej sprawdzi się siatka na siano z małymi czy dużymi oczkami? Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Dlaczego? Obydwa rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Co więcej, wybór siatki zabezpieczającej na siano powinien zależeć nie tylko od preferencji hodowcy. Pod uwagę trzeba wziąć również takie czynniki jak: temperament konia, ilość siana, które będzie podawane oraz miejsce jego podawania (stajnia, padok, a może głównie samochód do transportu?).

Można jednak wskazać, co wyróżnia każdy rodzaj siatki na siano.

siatki na siano z małymi oczkami to sposób na ograniczenie apetytu wierzchowca.

Wybierając siatkę na siano dla konia, weź pod uwagę jego temperament oraz umiejscowienie siatki.

Siatka na siano z dużymi oczkami

Siatka na siano duża (z większymi oczkami) dobrze sprawdzi się do podawania pokarmu składającego się z większych źdźbeł, których wydobycie z małych oczek mogłoby przysporzyć koniom problemów. Taka siatka zabezpieczająca daje zwierzętom łatwiejszy dostęp do siana i nie spowalnia nadmiernie jego spożywania. Jednocześnie jednak nie chroni siana zbyt dobrze – drobniejsze źdźbła z pewnością wypadną przez duże oczka.

Co więcej, kiedy zdecydujesz się na dużą siatkę na siano, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na jej umiejscowienie. Jeśli znajdzie się ona zbyt nisko, niektóre konie (zwłaszcza te bardziej żywiołowe, które lubią kopać) mogą przypadkowo zaplątać w nią nogi. Skutki tego bywają już bardzo niebezpieczne! 

Siatki o dużych oczkach to takie, w których otwory mają wymiary od 8×8 cm do 20×20 cm.

Siatka na siano z małymi oczkami

Kiedy warto postawić na siatkę na siano z małymi oczkami? Wybierz ją, kiedy zależy Ci szczególnie na zachowaniu czystości w miejscu podawania paszy (np. samochodzie transportowym). Siatka na siano z drobnymi oczkami przyda Ci się również podczas karmienia bardziej charakternych koni – ryzyko, że zaplączą się w nią jest bardzo niewielkie. Taka siatka sprawdzi się wreszcie podczas karmienia koni z nadwagą. Pokarm trudniej z niej wydobyć, więc zwierzę je wolno i szybciej traci zainteresowanie kolejnymi porcjami.

Minusem siatki na siano z małymi oczkami jest jednak fakt, że nie wszystkie zwierzęta radzą sobie z wydobywaniem z niej pożywienia. Niektóre konie mocno frustruje fakt, że nie mogą swobodnie otrzymywać paszy – stają się wówczas osowiałe lub nerwowe. Jeśli więc zdecydujesz się na ten rodzaj siatki zabezpieczającej, podczas pierwszych karmień dokładnie obserwuj zachowanie zwierząt! Siatki na siano z drobnymi oczkami to takie, w których otwory mają wymiary ok. 3,5×3,5 cm lub 5×5 cm.

Która siatka na siano będzie najtrwalsza?

Jak wybrać siatkę zabezpieczającą, która posłuży Ci naprawdę długo? Przede wszystkim zwróć uwagę, z jakiego materiału została wykonana. Bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne są siatki z tworzyw sztucznych takie jak siatki polipropylenowe. Tego typu siatka zabezpieczająca jest dość elastyczna (nie utrudni przesadnie wydobywania siana) oraz w pełni bezpieczna dla zdrowia zwierząt. Wybierać możesz spośród siatek o splocie węzłowym i bezwęzłowym.

Siatka na siano węzłowa jest tańsza, ale też mniej wytrzymała niż wersja bezwęzłowa. Jeśli więc zależy Ci na produkcie wyjątkowo trwałym albo takim, w którym możesz podawać pokarm koniom o dużym temperamencie, wybierz siatkę zabezpieczającą bezwęzłową.

Poza siatką na siano, na posesji może przydać Ci się również siatka, którą osłonisz swój teren przed wścibskim wzrokiem przechodniów. Jeśli szukasz takiego rozwiązania, przeczytaj artykuł: Siatka maskująca na ogrodzenie i płot. Zalety jej stosowania.

Siatki na siano od sprawdzonego producenta

Gdzie znajdziesz wytrzymałą siatkę zabezpieczającą dobrej jakości? Sprawdź ofertę SIECI-SIATKI! Produkcją sieci różnego typu zajmujemy się od lat. Przez ten czas udało się nam dobrze poznać potrzeby naszych klientów i jeszcze bardziej udoskonalić oferowane produkty. Możesz przekonać się o tym osobiście – wybierz i zamów siatkę na siano, która ułatwi Ci karmienie Twojego konia!