Siatka zabezpieczająca – gdzie warto ją zastosować?

Siatka zabezpieczająca na wieżowcu

Bezpieczeństwo jest niezwykle ważne zarówno przy realizacji różnego rodzaju prac budowlanych czy transportowych, jak i na co dzień. Dlatego zwłaszcza tam, gdzie istnieje ryzyko związane np. z upadkiem z wysokości, warto zastosować dodatkowe środki, które je ograniczą. W tej roli dobrze sprawdza się siatka zabezpieczająca. Zobacz, gdzie można ją wykorzystać.

Siatka zabezpieczająca – uniwersalne rozwiązanie

Pomimo że istnieje bardzo wiele różnych systemów zwiększających bezpieczeństwo, siatka zabezpieczająca jest wykorzystywana na coraz szerszą skalę. Nie jest to dziełem przypadku. Za tym rozwiązaniem przemawia bardzo wiele argumentów. Siatka zabezpieczająca jest:

  • niedroga – nawet, jeśli potrzebujesz jej dużej ilości, nie wydasz bardzo wysokiej kwoty,
  • łatwa do zamontowania – i to zarówno w warunkach domowych, np. przy pomocy trytytek czy linek, jak i przemysłowych i ogrodniczych – na specjalnych konstrukcjach drewnianych lub metalowych,
  • lekka – dzięki temu sprawdza się nawet wykorzystywana na dużych wysokościach,
  • miękka – co oznacza, że korzystanie z niej nie zwiększa ryzyka uszkodzenia skóry (w przeciwieństwie do np. siatek drucianych),
  • odporna na uszkodzenia mechaniczne – siatka zabezpieczająca z polietylenu nie jest łatwa do przerwania czy przedarcia,
  • odporna na działanie czynników zewnętrznych – siatka PE poradzi sobie m.in. z wilgocią oraz promieniowaniem UV, co oznacza, że nie spleśnieje ani też nie wyblaknie pod wpływem słońca,
  • dostępna w wielu wariantach kolorystycznych, a także zróżnicowana pod względem grubości czy gęstości oczek – dzięki temu można ją dopasować do konkretnych potrzeb.

Dlatego jeśli szukasz optymalnego zabezpieczenia do domu, ogrodu, na budowę czy na czas transportu – warto przyjrzeć się możliwościom, jakie dają dobrej jakości siatki.

Jak może być wykorzystana siatka zabezpieczająca?

Jak pokazuje powyższy opis, siatka zabezpieczająca jest bardzo wszechstronnym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele jej rodzajów i w każdym przypadku należy bardzo precyzyjnie dopasować parametry techniczne do sytuacji. A oto przegląd typowych siatek zabezpieczających.

Siatka zabezpieczająca balkon

Balkony są jednymi z newralgicznych punktów w każdym mieszkaniu czy domu. Choć stanowią doskonałe miejsce wypoczynku, korzystanie z nich niesie za sobą pewne zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci oraz czworonożnych pupilów. Pojawia się też problem gołębi i innych ptaków, których fekalia mogą stanowić zagrożenie sanitarne. W każdym z tych kontekstów może się sprawdzić siatka zabezpieczająca balkon.

Siatka zabezpieczająca dla dzieci na balkon

Przykładowo siatka zabezpieczająca balustradę może ochronić przed wypadnięciem małego dziecka przez zbyt szerokie barierki. Za to siatka zamontowana powyżej balustrady ochroni przed gołębiami i będzie stanowiła skuteczną barierę dla kota – zwierzak nie wyskoczy z balkonu w ferworze pogoni za zobaczonym z daleka ptakiem.

Siatki zabezpieczające transport

Siatka zabezpieczająca przyda się również w transporcie, szczególnie jeśli mowa o przewozie ładunku na otwartej przyczepie. Zamontowana do burt, zapobiegnie wypadnięciu materiałów, np. wówczas, gdy auto podskoczy na dziurze na drodze lub kiedy wykona gwałtowny skręt. Szczególnie mocno siatka zabezpieczająca przyda się przy przewozie piasku, kruszyw, węgla czy innych sypkich surowców.

Siatka zabezpieczająca przed upadkiem z wysokości

Siatka zabezpieczająca przed upadkiem jest potrzebna przede wszystkim na placach budowy – wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wypadnięcia. W tym kontekście stosuje się m.in.:

  • siatki zabezpieczające rusztowania – są niezbędne przy pracach na elewacji; stanowią przede wszystkim dodatkową asekurację dla pracowników, ale jednocześnie chronią przed rozprzestrzenianiem się pyłu, przypadkowym wypadnięciem ciężkiego narzędzia oraz zapewniają przydatne zacienienie,
  • siatki na klatki schodowe itd. – są potrzebne na etapie, na którym schody i szyby wind nie są jeszcze zabezpieczone balustradami; zapobiegają poważnym wypadkom na budowie.

Siatka zabezpieczająca dla dzieci

W dziecięcej sypialni znajduje się łóżko piętrowe? To bardzo funkcjonalne rozwiązanie! Sęk w tym, że korzystanie z niego niesie za sobą ryzyko, iż maluch wypadnie, kiedy np. dopadnie go nocny koszmar. Dlatego przestrzeń łóżka zabezpiecza się miękką, ale solidną siatką polipropylenową.

Podobna siatka zabezpieczająca może również trafić na przydomowy plac zabaw – można ją wykorzystać np. do ochrony obszaru dookoła trampoliny. To niezbędna osłona, która zamortyzuje ewentualny upadek.

Siatka zabezpieczająca przed ptakami do sadu i ogrodu

Prowadzisz sad lub gospodarstwo rolne? Jeśli tak, doskonale wiesz, że Twoim plonom zagrażają agrofagi, a w szczególności ptaki. Dlatego zwłaszcza w okresie owocowania roślin trzeba zabezpieczyć drzewa i krzewy odpowiednią siatką. Może ona stanowić również ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, wiatrem czy gradobiciem – wszystko zależy od wybranego typu oraz miejsca zastosowania.

Jak widać, siatka zabezpieczająca sprawdzi się w niemal każdej sytuacji. Jeśli potrzebujesz takiego elementu, skontaktuj się z naszym zespołem. Pomożemy Ci dobrać najlepszy produkt do sytuacji.