Siatka zabezpieczająca dla dzieci – gdzie warto ją zamontować?
Siatki zabezpieczające to szybki i skuteczny sposób na zapewnienie bezpiecznych zabaw najmłodszych. Montowane w pobliżu boisk, jako piłkochwyty, ogrodzenie terenu, na salach gimnastycznych, placach zabaw czy na balkonach, znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa dzieci przebywających w danym miejscu. Gdzie warto zamontować siatkę zabezpieczającą dla dzieci i jak zrobić to w sposób prawidłowy?
W przypadku najmłodszych bezpieczeństwo jest priorytetem. Ochrona w miejscach, które mogą być potencjalnym zagrożeniem dla dzieci, jest więc oczywistością. Bezpieczne uprawianie niektórych sportów wręcz wymaga stosowania siatek zabezpieczających dla dzieci (na przykład w przypadku trampolin czy boisk szkolnych). Również sale sportowe wymagają stosowania tego typu siatek chroniących przed uderzeniem piłki, krążka etc. Obowiązkiem opiekunów jest również zadbanie o bezpieczeństwo zbiorników wodnych, w pobliżu których przebywają i bawią się dzieci. Dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie ich przy pomocy siatki rozciągniętej na powierzchni wody lub tuż ponad nią, co uniemożliwia głębokie zanurzenie się dziecka. Siatka zabezpieczająca może również służyć jako tymczasowe zabezpieczenie schodów, zastępując tradycyjne, czasowo montowane drzwiczki uniemożliwiające maluchom samodzielne wchodzenie i schodzenie.
Zabezpieczenia na balkon dla dzieci
Spis treści
Balkony czy wysokie tarasy to bez wątpienia miejsca, które mogą stwarzać zagrożenie dla najmłodszych dzieci, ale również dla niektórych zwierząt domowych. Siatka ochronna na balkon dla dzieci jest rozwiązaniem, które eliminuje ryzyko nie tylko wypadnięcia malucha przez barierkę, ale również wypadnięcia (wyrzucania przez dziecko) różnych zabawek i przedmiotów na zewnątrz, co chroni dodatkowo osoby przebywające w pobliżu.
Warunkiem zachowania pełnego bezpieczeństwa jest dokładny i szczelny montaż siatki oraz dobranie jej pod kątem odpowiednich parametrów. Siatka zabezpieczająca na balkon dla dzieci powinna być wytrzymała, odporna na zmienne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV.
Ogrodzenie siatką placu zabaw
Do zabezpieczania miejsc zabaw najmłodszych najczęściej używane są siatki polipropylenowe o dużej miękkości i wytrzymałości. Nieco bardziej sztywne są te wykonane z polietylenu. Wydzielenie przestrzeni zabaw dla dzieci przy pomocy takiego ogrodzenia jest niezbędne z kilku powodów…
- Bezpieczeństwo bawiących się dzieci – ograniczenie terenu zapobiega niekontrolowanemu oddaleniu się dziecka z placu zabaw. Łatwiej również zwrócić uwagę na wszystkie osoby przebywające w obrębie danego terenu.
- Ułatwione zachowanie czystości – nie istnieją dokładne wytyczne precyzujące wysokość ogrodzenia placu zabaw, ale można przyjąć, że siatka o wysokości minimum jednego metra zapobiegnie przedostawaniu się większości zwierząt na ogrodzony teren i ograniczy tym samym możliwość zanieczyszczenia trawy, piasku etc.
- Ochrona przed wandalizmem – ogrodzenie ma stanowić również rodzaj psychologicznej bariery odstraszającej potencjalnych wandali przed wejściem na teren placu i ewentualnym niszczeniem mienia. Oczywiście w tym przypadku nie zawsze wystarczy sam fakt istnienia niewysokiego płotu, ale konieczność „przejścia przez ogrodzenie” rzeczywiście niekiedy hamuje zapędy części wandali.
Siatka ochronna dla dzieci również jest zabawką!
Coraz częściej w przestrzeni publicznej, na placach zabaw pojawiają się siatki zabezpieczające dla dzieci, jako element dostępnych konstrukcji do zabaw dziecięcych. Siatkowe ścianki wspinaczkowe czy tunele z siatki powinny w takim przypadku zostać dobrane do poziomu umiejętności użytkowników danej zabawki – w taki sposób, aby kontakt z siatką był dla dzieci bezpieczny i wygodny (odpowiednia grubość siatki gwarantująca pewny chwyt). Siatka przeznaczona do tego typu aktywności musi być również bardzo wytrzymała mechanicznie.
Jak wybrać odpowiednią siatkę zabezpieczającą dla dzieci?
Zależnie od jej przeznaczenia, siatka powinna przede wszystkim mieś odpowiedni rozmiar i wielkość oczka. Im młodsze dziecko, tym mniejsze oczka powinny być w siatce, aby uchronić malucha przed zaplątaniem się w nią i uniemożliwić mu wspinaczkę w miejscach niebezpiecznych – na przykład przy osłonie balkonu czy łóżka piętrowego.
Siatki zabezpieczające dla dzieci stosowane na zewnątrz powinny być również odporne na warunki atmosferyczne, wytrzymałe mechanicznie (niepodatne na rozerwania i przetarcia), a ich łączenia czy mocowania nie powinny zawierać żadnych ostrych krawędzi czy elementów.
Jeżeli nie ma pewności co do parametrów danej siatki, warto zdecydować się na produkt zgodny z normą PN-EN 1176:2009 zawierającą wymagania dotyczące wyposażenia publicznych placów zabaw, w tym wytyczne dotyczące bezpieczeństwa.
Bezpieczny montaż siatki to połowa sukcesu
Pełne zabezpieczenie miejsc zabaw czy przebywania w nich dzieci można uzyskać, wybierając siatkę odpowiedniego rodzaju w połączeniu z prawidłowym jej montażem. Jak więc dobrze zamontować siatkę zabezpieczającą dla dzieci? Należy zwrócić uwagę na kilka czynników…
- Prawidłowy rozmiar siatki – kupując gotową czy zamawiając siatkę na wymiar, należy starannie zmierzyć potrzebną przestrzeń. Jeżeli przygotowana siatka jest zbyt duża, można jej rozmiar odpowiednio skorygować podczas montażu. Zdecydowanie trudniejszą sytuacją jest zbyt mały rozmiar siatki – nie powinna tworzyć na krawędziach montażu otworów ani pozostawiać wolnych przestrzeni, przez które dziecko może się wysunąć i wypaść. Musi mieć również odpowiednią wysokość, dopasowaną do użytkowników – na przykład w przypadku ochrony trampoliny czy boiska.
- Prawidłowy montaż – siatka nie może być zbyt luźna ani za mocno naciągnięta – obydwie sytuacje mogą spowodować bowiem zagrożenie wypadnięciem lub zakleszczeniem dziecka.
W przypadku większości siatek można zamówić wzmocnione krawędzie, ze specjalnymi otworami montażowymi ułatwiającymi mocowanie do konstrukcji, poręczy lub innych stabilnych powierzchni.