Siatka sznurkowa – 5 polecanych miejsc montażu

Siatka sznurkowa

Siatka sznurkowa to bardzo powszechnie stosowane i uniwersalne rozwiązanie. Można ją wykorzystać w wielu dziedzinach życia. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest potrzebne solidne, estetyczne i funkcjonalne zabezpieczenie przestrzeni. Dowiedz się, czym dokładniej jest siatka pleciona sznurkowa oraz gdzie można ją zamontować. Oto najważniejsze informacje.

Co to jest siatka sznurkowa?

Siatka sznurkowa, zgodnie z nazwą, jest siatką, którą wykonuje się przy zastosowaniu specjalnego, luźniejszego splotu. To, czym się wyróżnia, to brak charakterystycznych węzłów łączących poszczególne oczka.

Sznurkowa siatka najczęściej powstaje z polipropylenu – bardzo wytrzymałego tworzywa, które jest:

  • wyjątkowo elastyczne, przez co dobrze tłumi nawet intensywny nacisk,
  • lekkie – dlatego siatka sznurkowa może być stosowana nawet na dużych wysokościach i w delikatnych konstrukcjach,
  • odporne na działanie wilgoci czy promieniowania UV – oznacza to, że siatka pleciona sznurkowa jest mało podatna na zwiększanie ciężaru po deszczu czy też na blaknięcie pod wpływem słońca (choć nieco mniej niż węzłowa siatka polietylenowa),
  • odporne chemicznie, dzięki czemu można je stosować również w ogrodnictwie.

Z uwagi na opisane powyżej właściwości siatka sznurkowa znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu miejscach – zarówno w działalności przemysłowej, jak również w warunkach domowych.

Gdzie może zostać zamontowana siatka pleciona sznurkowa?

Miejsc, w których może być wykorzystana sznurkowa siatka, jest bardzo wiele. W największym skrócie można powiedzieć, że sprawdzi się ona wszędzie tam, gdzie potrzebujesz lekkiego, ale solidnego, a przy tym niedrogiego i łatwego w montażu zabezpieczenia. Są jednak takie branże, które sięgają po siatkę sznurkową częściej. Oto przegląd najbardziej typowych zastosowań.

Siatka sznurkowa sportowa

O siatce sznurkowej mówi się przede wszystkim w kontekście zabezpieczeń sportowych. Jej luźny, a zarazem elastyczny splot sprawia, że doskonale amortyzuje uderzenia – np. piłek czy też krążków hokejowych. Właśnie dlatego siatka sznurkowa zabezpieczająca jest chętnie montowana w różnego rodzaju obiektach sportowych.

Warto tu wspomnieć, że może ona pełnić kilka funkcji, takich jak:

  • ochrona wewnętrzna okien przed wybiciem przez piłkę,
  • ochrona widowni zasiadającej na trybunach dookoła boiska,
  • zabezpieczenie sufitu obiektu sportowego,
  • podział boiska na strefy (np. podczas treningów, gdy jednocześnie ćwiczy kilka drużyn,
  • siatka na boisko (np. na kort tenisowy czy boisko do siatkówki).

Siatka sznurkowa sportowa

Jednak najczęściej siatka sznurkowa sportowa jest wykorzystywana w roli typowych piłkochwytów – montowanych np. na ogrodzeniu boiska. Jest lekka, łatwa do montażu i wytrzymuje nawet uderzenia piłek z dużą prędkością.

Siatka sznurkowa zabezpieczająca dla branży transportowej

Polipropylenowa siatka sznurkowa na metry dobrze spisuje się m.in. do zabezpieczenia kruszyw oraz innych materiałów sypkich, które są transportowane otwartą przyczepą. Zamontowana do jej brzegów, zapobiega wysypywaniu się towaru, co przekłada się na większe bezpieczeństwo przewozu oraz eliminację ryzyka poniesienia strat materiałowych.

Warto jednak pamiętać, że do zadań transportowych jest potrzebna siatka sznurkowa gruba – podobnie jak do tych związanych z zabezpieczeniem przestrzeni.

Sznurkowa siatka do zabezpieczenia schodów, elewacji itp.

Sznurkowa siatka stanowi doskonałą asekurację na placach budowy – zwłaszcza wówczas, gdy wznoszona jest wielopiętrowa konstrukcja i nie zostały jeszcze zamontowane barierki, balustrady itp. Grubą siatkę można zamontować m.in. na klatce schodowej, w niewykończonym i nieuzupełnionym szybie windy czy też na zewnątrz – jako zabezpieczenie elewacji, szczególnie gdy trwają na niej prace na rusztowaniach.

Siatka pleciona sznurkowa w ogrodnictwie

Siatkę sznurkową można wykorzystać do ochrony plonów przed ptakami. Przy pomocy cienkiej i lekkiej siatki można zabezpieczyć np. drzewka i krzewy owocowe w okresie dojrzewania owoców – uniemożliwi to szpakom i innym gatunkom ptaków przedostanie się do zbiorów i zrujnowanie ich. Odpowiednio gęsta siatka sznurkowa może też pełnić w ogrodzie funkcje zacieniające czy stanowić podporę dla ciężkich od owoców gałęzi drzew.

Sznurkowa siatka w domu

Ten typ siatki można wykorzystać m.in., gdy chce się zabezpieczyć piętrowe łóżko w dziecięcej sypialni lub stworzyć efektywne zabezpieczenie okien – takie, które zapobiegnie ucieczce kota. Można jej użyć również na balkonie, choć tu zdecydowanie lepiej swoją rolę spełni siatka polietylenowa.

To oczywiście nie koniec możliwości, jakie daje siatka sznurkowa. Z uwagi na to, że jest dostępna w szerokiej gamie kolorów, grubości oraz gęstości oczek, można dopasować właściwy jej rodzaj w niemal każdej sytuacji. Jeśli jednak masz wątpliwości co do tego, który jej wariant wybrać, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Podpowiemy, czy to siatka sznurkowa będzie dla Ciebie najlepsza i wskażemy jej odpowiedni typ.

Pamiętaj, że zamawiając bezpośrednio u producenta, możesz otrzymać siatkę o dowolnej długości i szerokości. Może ona zostać również dodatkowo zabezpieczona obszyciami na brzegach oraz uzupełniona elementami, które ułatwią montaż. Dowiedz się więcej i wybierz najodpowiedniejsze rozwiązanie!