Siatka sadownicza – wybierz najlepszą ochronę dla swoich drzew

Siatki na drzewa - Sieci-siatki -producent siatek i sieci

Uprawa sadownicza niesie za sobą wiele wyzwań. Sadownik, aby uzyskać wysokie i zdrowe plony, musi zadbać nie tylko o przycinanie drzewek czy ich nawożenie, ale także o ochronę roślin przed agrofagami oraz czynnikami pogodowymi. Opryski nie są uniwersalnym zabezpieczeniem, a poza tym tam, gdzie to możliwe, unika się obecnie stosowania chemicznych środków. Sposobem na radzenie sobie z wieloma zagrożeniami jest siatka sadownicza.

Czym jest siatka sadownicza i w jakim celu się ją stosuje?

Siatka sadownicza to zabezpieczenie mechaniczne, które wykorzystuje się do ochrony drzew w sadzie przed:

  • agrofagami – a w szczególności ptakami wyjadającymi owoce, np. szpakami,
  • czynnikami pogodowymi – np. nadmiarem słońca, intensywnym wiatrem czy opadami gradu.

Ochronna siatka sadownicza – prawidłowo dobrana i umieszczona na drzewkach w odpowiednim momencie kalendarza sadowniczego – minimalizuje ryzyko szkód mogących doprowadzić nawet do całkowitej utraty plonów.

Warto przy tym pamiętać, że siatka ochronna do sadu sprzyja zdrowemu i niezakłóconemu rozwoju drzew – nie zaburza przepływu powietrza, zapewnia optymalny dostęp do promieni słonecznych. Ponadto jest łatwa do założenia oraz zdjęcia – sadownik, w razie potrzeby, w każdej chwili może uzyskać dostęp do drzewek.

Jak wybrać najlepszą siatkę do sadu? 

Siatka na drzewa, aby jej założenie przyniosło realne korzyści, musi zostać precyzyjnie dobrana do potrzeb gospodarstwa oraz uprawianych gatunków drzew owocowych. 

Baner - sieci-siatki.pl

Oto kluczowe parametry, które należy wziąć pod uwagę przed złożeniem zamówienia.

  • Materiał wykonania

Najlepiej sprawdzi się siatka do sadu wykonana z tworzywa sztucznego – jest dostatecznie „miękka” i elastyczna, aby nie uszkodzić roślin, a także produkowana w szerokiej gamie kolorów, grubości oraz gęstości.

Pojawia się jednak pytanie, jakie tworzywo wybrać. Najlepsze rozwiązanie to siatka polietylenowa. Zastosowany materiał:

  • nie ulega odkształceniom, np. pod wpływem działania wysokich temperatur – nie rozszerza się, co dawałoby ptakom dostęp do owoców,
  • nie ulega dekompozycji pod wpływem działania promieni UV, pod warunkiem, że zostanie pokryty specjalną warstwą zabezpieczającą (mają ją siatki polietylenowe, które oferujemy),
  • jest wystarczająco elastyczny, aby móc ułożyć siatkę w odpowiedni sposób, np. naciągnąć ją w celu zabezpieczenia sadu przed gradem.

Właśnie dlatego siatka sadownicza z polietylenu to najczęściej polecane rozwiązanie.

  • Kolor siatki

Wybór koloru siatki sadowniczej nie powinien wynikać wyłącznie z preferencji estetycznych. Jej barwa przekłada się na stopień zacienienia roślin. I tak, przykładowo, biała siatka przeciwgradowa zapewnia zacienienie na poziomie ok. 10-12%, czarno-zielona – ok. 12%, szara – ok. 14%, a siatka czarna – mniej więcej 18%. W przypadku typowych siatek zacieniających te wartości są wyższe i sięgają np. 55%. 

  • Gęstość oczek

Powinna być odpowiednio wysoka, aby ochronić owoce przed dziobami ptaków. Dlatego w przypadku siatek chroniących przed ptakami najlepiej sprawdzi się gęstość oczek 25×25 mm lub 28×28 mm. 

Siatki cieniujące oraz chroniące przed wiatrem są tkane znacznie gęściej. Przy ich wybieraniu zwróć w zamian uwagę na parametr gęstości materiału – to liczby, które pojawiają się obok liter SDM. Przykładowo, siatka SDM 055 blokuje ok. 20% światła i 25% wiatru. Im wyższa liczba – tym wyższa ochrona.

Rodzaje siatek sadowniczych 

Zróżnicowane parametry sprawiają, że siatki sadownicze mogą pełnić wiele funkcji związanych z ochroną drzewek owocowych w sadzie. Oto te najważniejsze.

Siatka przeciw ptakom – skuteczne zabezpieczenie owoców

Ptaki to agrofagi, które zagrażają drzewkom przede wszystkim już na etapie owocowania – najchętniej sięgają po już dojrzałe lub prawie dojrzałe owoce. Siatka o odpowiedniej gęstości stanowi efektywną barierę ochronną, np. przed szpakami kosami czy krukowatymi. To bardzo ważne, ponieważ duże stado może w krótkim czasie wyjeść lub uszkodzić nawet zdecydowaną większość plonów!

Jaką siatkę wybrać do ochrony winogron - Sieci-siatki.pl

Przeciwko ptakom najczęściej zabezpiecza się pojedyncze drzewka – siatka sadownicza o odpowiedniej gęstości chroni je przed wyjadaniem owoców przez kosy, szpaki czy kwiczoły.

Siatka antygradowa – ochrona plonów przed opadami

Opady gradu mogą uszkodzić drzewka owocowe na każdym etapie wzrostu. Największe zagrożenie gradem pojawia się w okresie wiosenno-letnim, wraz z podwyższonym ryzykiem występowania burz oraz silnego wiatru. Siatka sadownicza tego typu jednocześnie chroni przed wiatrem, daje lekkie zacienienie i stanowi częściową barierę zabezpieczającą przed ptakami. Jest rozciągnięta nad drzewkami na konstrukcji opartej o drewniane, metalowe lub betonowe słupki oraz drut. Najczęściej wielkość oczek waha się między 29 a 32 mm.

Siatka cieniująca – optymalne warunki rozwoju drzew 

Odpowiednia ilość słońca jest drzewkom niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu fotosyntezy, a także efektywnego dojrzewania owoców. Jednak jego nadmiar może powodować powstawanie oparzeliny, a także przesuszenie. Dlatego w okresach intensywnych upałów może się przydać lekkie zacienienie.

Jak zamontować siatkę sadowniczą?

Jak zabezpieczyć sad siatką? Metod montażu tej ochrony jest kilka. Siatka do sadu może być umieszczona na:

  • podłożu dookoła drzewek – ogranicza ryzyko wtargnięcia na drzewko owadów,
  • pojedyncze drzewka – tak zabezpiecza się je przede wszystkim przed ptakami w okresie owocowania,
  • całe rzędy drzewek – zabezpieczenie można rozciągnąć na drucie pomiędzy słupkami drewnianymi, metalowymi albo betonowymi,
  • cały sad lub jego większe partie – takie rozwiązanie jest stosowane często w dużych sadach. Rozciągnięcie siatki nad całym obszarem daje łatwy dostęp do drzewek przez cały czas.

Jeśli nie jesteś pewien, jaka ochrona sadu jest Ci potrzebna, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Podpowiemy, która siatka sadownicza i w jakiej ilości będzie niezbędna.