Siatka przeciwgradowa – cena, montaż oraz zastosowanie

Siatki ochronne, siatki zabezpieczające

Opady gradu są niespodziewane, gwałtowne i niosą ze sobą ryzyko ogromnych strat w ogrodach i sadach owocowych. Warto ustrzec się przed tym groźnym zjawiskiem, inwestując w zabezpieczenie sadu i ogrodu siatką antygradową. Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu.

Siatki antygradowe mają szereg zalet, a ich właściwości ochronne są znacznie szersze niż tylko ochrona przed gradobiciem. Sieć przeciwgradowa zabezpiecza również przed zbyt silnym nasłonecznieniem, wiatrem oraz ptactwem lubiącym owoce drzew i krzewów.

Zastosowanie siatki przeciwgradowej

Opady gradu zdarzają się w Polsce każdego roku, a ofiarami gradobicia są nie tylko owoce, ale także całe drzewa owocowe, zwłaszcza młode ich okazy. Właściciele sadów i ogrodów coraz częściej decydują się więc na montowanie siatek antygradowych.

Siatki ochronne, siatki zabezpieczające

Fot. Siatki antygradowe sprawiają, że straty owoców są mniejsze, a udział w plonach owoców tzw. przemysłowych znacząco się obniża.

Zalety siatki przeciwgradowej

  • Tego typu siatka do ogrodu chroni przed opadami gradu, które niszczą zarówno owoce, jak i całe drzewa i krzewy. Zabezpieczenie pozwala zachować ciągłość dostaw owoców dla odbiorców.
  • Siatka zmniejsza też ryzyko powstawania na owocach oparzeliny będącej skutkiem zbyt intensywnego promieniowania słonecznego.
  • Osłania przed silnym wiatrem, który może połamać gałęzie obciążone już owocami.
  • Chroni częściowo owoce przed uszkodzeniem, pełniąc zadanie siatki ogrodniczej na ptaki.
  • Często konstrukcja siatki antygradowej pełni jednocześnie rolę rusztowania podtrzymującego drzewa (między słupami, przytwierdzonymi do ziemi za pomocą kotew i naciągów, rozmieszczane są druty, do których z kolei mocowane są drzewka).

Baner - sieci-siatki.pl
Montaż konstrukcji antygradowej można przeprowadzić w istniejącym już sadzie lub ogrodzie, choć decyzję lepiej podjąć na początku, zanim posadzone zostaną drzewa. Wówczas powierzchnia działki jest dokładnie wymierzona i słupy można rozmieścić w optymalny sposób.

Siatka przeciwgradowa

Fot. Siatki antygradowe chronią owoce przed gwałtownymi opadami deszczu i/lub gradu, sprawdzają się też w roli siatki przeciw ptactwu.

Konstrukcja antygradowa składa się z podpór (mających formę słupów drewnianych, strunobetonowych lub stalowych), które umieszczane są w ziemi. Do nich montuje się sieci przeciwgradowe.

Siatki przeciwgradowe najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, które jest odporne na promieniowanie ultrafioletowe. W zależności od barwy siatki i jej rodzaju, średnica wątku i osnowy może wynosić 0,29-0,32 mm. Siatki mogą mieć także zróżnicowane wymiary oczek.

Siatka antygradowa na sady

Fot. Sieci antygradowe różnią się między sobą kolorem i wynikającym z tego stopniem zacienienia uprawy.

Aby wzmocnić siatki, są one barwione przy użyciu związków różnego rodzaju, w tym m.in. węgla, a współczynnik stabilizacji (który decyduje o żywotności siatki antygradowej) jest charakterystyczny dla siatek w poszczególnych kolorach. Najmniej przepuszczalne siatki czarne mają żywotność na poziomie 20-25 lat. Siatki szare to przepuszczalność na poziomie 15-18% i wytrzymałość 10-12 lat. Najmniej trwałe są siatki białe wytrzymujące ok. 8-10 lat.

Inwestycja w siatkę antygradową to wydatek rzędu 60-100 tys. zł/ha, a cena uzależniona jest m.in. od rodzaju wybranego materiału. Ponieważ jest to często jedyny sposób, aby uchronić uprawy i uzyskać owoce wysokiej jakości, z pewnością warto zainwestować w zabezpieczenie sadu i ogrodu siatką przeciwgradową.

Siatka przeciwgradowa w ogrodzie

Siatki antygradowe sprawdzają się nie tylko w dużych sadach uprawnych, ale także jako siatki do ogrodu. Chronią przed utratą plonów, jak również minimalizują ryzyko uszkodzenia liści, pędów czy pni drzew przez opady gradu albo deszczu. Siatki przeciwgradowe stanowią dobrą osłonę przed silnym wiatrem i słońcem oraz sprawdzają się jako siatki przeciw ptactwu – siatki chronią m.in. drzewa wiśni i czereśni przed szpakami, wróblami czy drozdami lubującymi się w tych owocach.

Siatka zabezpieczajaca sad

Fot. Rośliny rosnące pod siatkami antygradowymi są mniej narażone na negatywne skutki dużych różnic temperatur w dzień i w nocy.

W przypadku zabezpieczenia ogrodu siatką antygradową należy pamiętać, żeby dobrać siatkę w odpowiednim kolorze, gwarantującą optymalny poziom zacienienia dla uprawianych roślin. Warto także zwijać konstrukcję i siatkę przeciwgradową na zimę, by opady śniegu ich nie uszkodziły.

Opady gradu powodują duże straty zarówno w sadach, jak i ogrodach. Inwestycja związana z montażem siatki przeciwgradowej to spory wydatek, który jednak często warto ponieść, ponieważ z nawiązką zwróci się w przyszłości. Dzięki siatkom antygradowym zyskuje się bowiem większe plony o wysokiej jakości i poczucie bezpieczeństwa na wiele lat. Poznaj pełną ofertę producenta siatek zabezpieczających.

U nas znajdziesz siatki zabezpieczające przed zniszczeniami spowodowanymi gradobiciem.

Siatki SIECI-SIATKI wykonane są z włókna polietylenowego o gęstych oczkach, odporne na zrywanie.

Skontaktuj się z nami