Siatka osłonowa – wszystko co powinno się o niej wiedzieć

Siatka osłonowa zabezpieczająca truskawki

Siatka cieniująca osłonowa to rozwiązanie wykorzystywane zarówno w branży budowlanej, jak i w rolnictwie, sadownictwie czy na prywatnych posesjach. Niezależnie od przeznaczenia, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi siatek osłonowych jeszcze przed dokonaniem zakupu. Ta wiedza zdecydowanie ułatwi podjęcie najlepszych decyzji i wybór siatki idealnie dopasowanej do konkretnych potrzeb.

Czym jest siatka osłonowa i z czego powstaje?

Siatka osłonowa, nazywana także siatką cieniującą, osłoną na ogrodzenie lub siatką maskującą, to produkt przeznaczony przede wszystkim do osłaniania ogrodzeń, obiektów sportowych czy szklarni. Może być jednak z powodzeniem wykorzystywana także w innej roli – wszędzie tam, gdzie zależy ci na ochronie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy nasłonecznieniem oraz wzrokiem postronnych osób. 

Siatka osłonowa na ogrodzenie wykonana jest z włókien polipropylenowych, których grubość można dobrać do indywidualnych potrzeb. Włókna te umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza i zarazem pozwalają na osiągnięcie pożądanego stopnia zacienienia. 

Siatka osłonowa najczęściej dostępna jest w kolorze zielonym lub czarnym, choć można także spotkać siatki w kolorze brązowym. Taka kolorystyka bardzo dobrze wpasowuje się w otoczenie, dzięki czemu na przykład siatka osłonowa na płot nie rzuca się w oczy i nie przyciąga nadmiernie uwagi. 

Przy wyborze siatki zwróć uwagę przede wszystkim na jej gramaturę, producenta oraz zastosowany system montażowy. Najważniejsze informacje odnośnie do tych parametrów znajdziesz na opakowaniu lub w opisie produktu w sklepie internetowym.

Przeczytaj także: Siatka cieniująca na tunele ogrodowe – zalety rozwiązania

Dlaczego warto zainwestować w siatki osłonowe?

Siatka cieniująca osłonowa na ogrodzenia (i nie tylko) to produkt bardzo prosty w montażu i demontażu; po zakończonym użytkowaniu można ją bez problemu zwinąć, a następnie wykorzystywać ponownie. 

Stabilizator UV chroni siatkę przed działaniem promieni słonecznych, dzięki czemu nie traci ona swoich właściwości pod wpływem dużego nasłonecznienia. Siatka wykonana z polipropylenu  jest również odporna na działanie wilgoci oraz środków chemicznych używanych w ogrodnictwie – może więc być z powodzeniem wykorzystywana przy uprawie owoców czy do ochrony drzew

W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na siatkę o mniejszej gęstości, umożliwiającą delikatne zacienienie lub wręcz przeciwnie – siatkę o gęstym splocie, wytrzymałą i zabezpieczającą przed wiatrem i słońcem. 

Warto wspomnieć także o cenie: jest to rozwiązanie stosunkowo niedrogie, a dzięki temu, że można je wykorzystywać przez kilka sezonów, śmiało można uznać, że siatka osłonowa to świetna inwestycja.

Gdzie przyda się siatka osłonowa – kilka przykładowych zastosowań

Podstawowym zadaniem siatki cieniującej jest osłanianie przed słońcem i wiatrem  – z tego względu siatka osłonowa jest niemal niezbędna w ogrodnictwie. Umożliwia zapewnienie roślinom odpowiedniego poziomu nasłonecznienia i temperatury oraz dodatkowo zabezpiecza je przed ptactwem. Z tego względu przyda się również w sadownictwie – jako siatka osłonowa na drzewa owocowe. Gęsto tkane siatki świetnie sprawdzą się również w szklarniach i szkółkach leśnych

Siatka osłonowa na rusztowania z kolei zatrzymuje spadające narzędzia, kawałki elewacji czy inne elementy, które mogą pojawić się na budowie w czasie prac na wysokościach. 

To rozwiązanie mogą wykorzystać także właściciele domów jednorodzinnych: gęsta siatka pozwoli na osłonięcie posesji przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów i jednocześnie zapewni ochronę przed zimnym wiatrem. Zamontowanie gęsto plecionej siatki cieniującej sprawi, że ogród lub trawnik przed domem staną się w czasie zimy przytulniejszym miejscem; latem z kolei siatka pozwala na uzyskanie optymalnego zacienienia wszędzie tam, gdzie jest ono potrzebne.

Mieszkańcom bloków i kamienic także może się przydać siatka osłonowa na balkon – to rozwiązanie stanowi nie tylko dobrą osłonę przed wzrokiem sąsiadów, ale również może być wykorzystywane jako zabezpieczenie dla kotów czy małych dzieci upuszczających często swoje zabawki. 

Siatki osłonowe można zwykle zaobserwować także na obiektach sportowo-rekreacyjnych, boiskach czy kortach tenisowych: chronią przed podmuchami wiatru i promieniami słonecznymi oraz skutecznie zatrzymują piłki.

Montaż siatki osłonowej – szybki i bezproblemowy

Jeśli chodzi o montaż siatki osłonowej, można przeprowadzić go samodzielnie: większość modeli posiada specjalne otwory montażowe, przez które wystarczy przeciągnąć dołączone do siatki opaski zaciskowe. Następnie należy zamontować całość na siatce ogrodzeniowej, przęsłach ogrodzenia, słupkach, stalowej lince, barierkach balkonowych oraz innych konstrukcjach. Jeśli zakupiona siatka nie posiada otworów montażowych, do jej instalacji potrzebne będą specjalne klipsy, linki oraz haki – zwróć na to szczególną uwagę przy zakupie! Klipsy możesz zamontować w dowolnym miejscu siatki, a następnie przymocować je do konstrukcji lub połączyć z linką. Podczas mocowania siatki osłonowej zadbaj szczególnie o to, by dobrze ją rozciągnąć oraz napiąć wzdłuż ogrodzenia. Luźno wisząca siatka nie tylko nie prezentuje się zbyt estetycznie, ale również nie spełnia swojej podstawowej funkcji.