Siatka ochronna na borówki amerykańskie

Siatka ochronna na borówki amerykańskie - sieci-siatki.pl

Ochrona upraw przed zwierzętami, a także wpływem zmiennych warunków pogodowych, jest niezwykle istotna. To od niej bowiem w głównej mierze zależy powodzenie zbiorów. W przypadku borówek amerykańskich wykorzystywana jest w tym celu specjalna siatka ochronna.

Spełnia ona wiele funkcji, których pod żadnych pozorem nie można lekceważyć. Bez odpowiednio dobranej siatki, uprawy mogą zostać uszkodzone przez ptaki lub inne zwierzęta wyruszające na żer. Często borówki amerykańskie cierpią także przez nadmierny wpływ słońca, wiatru i innych czynników pogodowych. Wszystko to sprawia, że ochrona borówki amerykańskiej powinna uwzględnić wszystkie najpotrzebniejsze systemy, bez których ryzyko utraty zbiorów jest po prostu zbyt duże – po prostu najlepiej postawić na siatkę ochronną!

Ochrona borówki amerykańskiej przed ptakami

Największe szkody na plantacji borówki amerykańskiej wyrządzić mogą ptaki, a w szczególności wróble, szpaki oraz drozdy. Wyjadają one owoce, a także uszkadzają uprawy, co oczywiście przekłada się na obniżenie zbiorów. W takim przypadku ochrona przed ptakami powinna wiązać się z montażem odpowiednio dobranej siatki, która nie dopuści do kontaktu ptaków z owocami.

Prowadzisz plantację lub sad? Sprawdź również: skuteczne odstraszacze na ptaki grasujące w sadzie

Na co zwrócić uwagę wybierając siatkę ochronną przed ptakami?

Baner - sieci-siatki.pl

Podczas zakupu siatki ochronnej na borówki amerykańskie niezwykle ważne jest to, by zwrócić uwagę na rozstaw jej oczek. Średnica oczek siatki musi być dostosowana odpowiednio do wielkości ptactwa, przed którym ma ochraniać. Jeśli oczka będą zbyt duże, zabezpieczenie okaże się nieskuteczne. To samo dotyczy wytrzymałości mechanicznej całej konstrukcji. Obecnie polecane są siatki ochronne polietylenowe o wysokiej gęstości. Taka siatka do ochrony sadu zapewnia odporność na rozrywanie, a także wpływ innych czynników szkodliwych. Jakich dokładnie? 

  • Zmienne temperatury – wahania temperatur często mają spory wpływ na strukturę siatki. Warto więc celować w modele, które są dodatkowo wzmacniane.
  • Promieniowanie UV – źle dobrana siatka okaże się przydatna zaledwie przez jeden sezon. Chcąc zminimalizować koszty, warto celować w modele, z których można korzystać wiele lat.
  • Wiatr silne podmuchy mogą być bardzo szkodliwe dla upraw. Siatka ochronna pozwoli go znacząco zredukować.

Jeśli szukasz odpowiedniego zabezpieczenia, dowiedz się więcej także o siatkach cieniujących na tunele ogrodowe – poznaj zalety tego rozwiązania. 

Warto w tym miejscu podkreślić również to, że odpowiednio dobrana siatka do zabezpieczenia upraw przed ptakami powinna zagwarantować optymalne warunki dla rozwoju owoców. Należy więc skupić się na wymiarach siatki, tak aby nie hamowała wzrostu roślin poprzez zapewnienie im swobodnego dostępu do wody i słońca. Siatki na borówki zwykle występują w kolorze zielonym, dzięki czemu w sposób odpowiedni komponują się one z otoczeniem.

Montaż siatki ochronnej przeciw ptakom

Siatki chroniące borówki amerykańskie - sieci-siatki.pl

Nie da się ukryć, że wpływ na skuteczność omawianej ochrony ma także sposób montażu siatki. Jeśli zostanie źle założona, istnieje zagrożenie, że ona sama spowoduje uszkodzenia mechaniczne. Do tego dochodzi możliwość „blokady” dopływu wody, powietrza i słońca. Wszystko to sprawia, że warto decydować się na produkty łatwe w montażu. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, by taką siatkę założyć, zawsze możemy skorzystać z usług profesjonalistów.

Skuteczne zabezpieczenie przed różnymi czynnikami – montaż krok po kroku

Borówka amerykańska będzie chroniona w sposób skuteczny, bez narażania jej na uszkodzenia. W przypadku montażu samodzielnego, bardzo ważne okaże się użycie odpowiednich narzędzi. Potrzebne będą przede wszystkim kotwy, linki stalowe, młotek, kombinerki, nożyce i zaciski do linek.

Siatka ochronna na borówki amerykańskie - sieci-siatki.pl

Siatka do ochrony plantacji zostanie osadzona na kotwach, które najpierw należy zamontować w rogach wyznaczonej powierzchni, a potem w określonych odstępach na całym obszarze. Przez kotwy przeciągamy linkę stalową, która na koniec zostanie przymocowana do ostatniej kotwy. Warto skorzystać ze specjalnego zacisku. Kolejnym krokiem będzie napięcie linki, a także zamontowanie samej siatki. Żeby była stabilna i dobrze naciągnięta, należy skorzystać z opasek zaciskowych, które mocujemy równomiernie, mniej więcej co 10 centymetrów. Na koniec pozostaje nam już tylko odciąć nadmiar siatki.

Masz uprawę winogrona lub innych owoców? Zobacz, jak zabezpieczyć winogrono przed ptakami

Czy montaż siatki na plantację borówki jest opłacalny?

Tak przygotowana siatka ochronna powinna okazać się skutecznym zabezpieczeniem przed ptakami, jednocześnie zapewniając prawidłowy rozwój plantacji. W Internecie czasem można spotkać się z pytaniami, czy montaż siatki ochronnej na borówki amerykańskie jest opłacalny. Niektórzy podnoszą argument dotyczący ceny takiej konstrukcji, która dodatkowo zwiększa koszty całego przedsięwzięcia. Jak się jednak okazuje, cena montażu siatki jest niczym w porównaniu z ewentualnymi stratami, na jakie możemy narazić się w przypadku braku zastosowania jakiejkolwiek ochrony. Zniszczenia spowodowane przez ptactwo, silny wiatr lub inne czynniki szkodliwe w skrajnych przypadkach doprowadzą do zerowych zbiorów, co oczywiście będzie wiązało się znacznie wyższymi stratami.

Mając to wszystko na uwadze, warto przemyśleć całą sprawę i wybrać dobrej jakości siatkę do zabezpieczenia upraw przed ptakami, której parametry techniczne zagwarantują w pełni skuteczną ochronę. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że niezwykle ważny jest również jej prawidłowy montaż, z odpowiednim uwzględnieniem specyfiki plantacji.