Siatka na wolierę dla ptactwa hodowlanego
Woliery na ptactwo mogą być schronieniem dla drobiu, bażantów czy ptaków egzotycznych. Wymagają jednak odpowiedniego zabezpieczenia w postaci siatki. Spójrzmy, jakie cechy powinna mieć siatka na wolierę dla ptactwa hodowlanego.
Fot. Siatka na wolierę dla ptactwa hodowlanego zapewnia ptakom komfort i bezpieczeństwo.
Siatka na wolierę dla bażantów
Spis treści
Fot. Siatka na wolierę dla bażantów musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Hodowla bażantów cieszy się coraz większą popularnością. Woliera dla bażantów powinna mieć dwie główne części.
- Część ażurowa – wykonana z mocnej siatki (np. z polietylenu) o niedużych oczkach, maksymalnie 25×25 mm. Siatka woliery na bażanty chroni przed drapieżnikami i małymi, dzikimi ptakami, które mogą roznosić choroby i pasożyty. Siatka na bażanty z oczkami w karo jest elastyczna i wytrzymała.
- Część zabudowana (wiata lub domek) – schronienie i miejsce odpoczynku ptactwa.
Dach woliery może być wykonany z metalowej siatki hodowlanej albo stanowić połączenie siatki metalowej i elastycznej.
Siatka na wolierę dla drobiu
Fot. Siatki na woliery dla drobiu są mocne i chronią przed drapieżnikami.
Hodowla drobiu w wolierze to sposób, by zapewnić ptactwu bezpieczne i estetyczne schronienie.
Woliera dla drobiu składa się z części z siatki wolierowej oraz pomieszczenia do składania jaj, dającego schronienie nocą i w czasie niepogody. Woliera dla kur powinna znajdować się w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru. Hodowla kur będzie bezpieczniejsza, gdy wolierę z siatki hodowlanej dla kur wyposażymy w podmurówkę.
Siatka na wolierę dla kur naciągana jest zwykle na metalowe lub drewniane słupki. Oczka siatki dla drobiu nie powinny być większe niż 15×25 mm, bo wówczas chronią przed dzikim ptactwem przenoszącym choroby. Tania siatka do hodowli kur pozwoli na wybudowanie woliery o wysokości 200-250 cm. Woliera z siatki dla kur powinna pomieścić m.in. poidła i karmidła oraz pnie, gałęzie i żywą roślinność.
Siatka przeznaczona na hodowlę drobiu umożliwia stworzenie woliery, w której można hodować kury nioski, ale także przepiórki i kury ozdobne.
Siatka na wolierę dla gołębi
Fot.Siatka na wolierę dla gołębi jest niezwykle lekka i wytrzymała.
Hodowla gołębi przynosi wiele satysfakcji, jednak trzeba pamiętać o zapewnieniu ptakom odpowiednich warunków. Woliery dla gołębi muszą dawać ochronę przed drapieżnikami, małymi ptakami czy gałęziami i liśćmi.
Siatka hodowlana dla gołębi stosowana jest głównie przy realizacji wolier zewnętrznych. Siatka na gołębie dostępna jest m.in. w kolorze czarnym i jasno beżowym, a jej montaż jest łatwiejszy, gdy zostanie obszyta taśmą z oczkami metalowymi albo sznurem o średnicy 5 mm.
Woliera dla gołębi może być zbudowana z siatki polietylenowej o niewielkich oczkach (np. 20×20 mm, ułożonych w karo lub kwadrat), mocnej i lekkiej jednocześnie. Cechuje się ona odpornością na wodę, promieniowanie ultrafioletowe oraz mechaniczne uszkodzenia i pozwoli na wybudowanie woliery dla gołębi spełniającej powierzone jej zadania.
Siatka na wolierę dla papug
Fot. Siatka na wolierę dla papug może mieć małe oczko 13×13 mm.
Siatka na wolierę dla papug musi mieć drobne oczka, które zatrzymają spadające liście i gałęzie, jak i nieproszonych gości, jak wróble. Wodoodporna siatka dla ptaków egzotycznych wykonana z polietylenu wytrzyma także wahania temperatury i promieniowanie UV, nie ulegnie odkształceniu i pozostanie estetyczna nawet przez kilka lat.
Woliera, niezależnie od tego, jaki będzie miała kształt i wielkość, musi zapobiec ucieczce ptaków, ale i zapewnić im bezpieczeństwo i komfortowe warunki do życia. Siatka na wolierę dla ptactwa hodowlanego musi więc być dostosowana do gatunku i potrzeb ptaków, które chcemy hodować.