Siatka na ptaki – gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Siatka na drzewa przeciw ptakom

Ptaki, choć pożyteczne, mogą także uprzykrzyć życie. Szczególnie obawiają się ich rolnicy oraz sadownicy. Mogą być także problematyczne dla mieszkańców bloków – gołębie obsiadające balkon to częste wyzwanie, z którym trzeba się mierzyć. Bezpiecznym sposobem na pozbycie się intruzów jest odpowiednio dobrana siatka na ptaki. Zobacz, dlaczego to najkorzystniejsze rozwiązanie i w jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej.

Dlaczego siatka na ptaki to dobre wyjście z sytuacji?

Bez względu na to, w jakiej sytuacji ptaki stają się szkodnikami, należy pamiętać, że są one istotami żywymi. Dlatego nie powinno się ich zwalczać inwazyjnymi metodami. Twoim celem powinno być odstraszenie zwierząt bez wyrządzania im krzywdy. W tym celu pomocna jest właśnie siatka ochronna na ptaki. Stanowi ona fizyczną, mechaniczną barierę, której zwierzę nie może przekroczyć. W związku z tym ptak po prostu odlatuje w inne miejsce – bez względu na to, czy mowa o gołębiach, czy szpakach.

Kiedy może być wykorzystana siatka na ptaki?

Siatka na ptaki może być optymalnym rozwiązaniem zarówno w dla rolników, sadowników, jak i dla osób prywatnych. Kluczowe jest dobranie jej odpowiedniej wersji. Poznaj bliżej najbardziej typowe zastosowania.

Siatka na drzewa przeciw ptakom

Siatki przeciw ptakom wykorzystuje się przede wszystkim w sadach owocowych czy winnicach. Nie ma w tym nic dziwnego – to właśnie dojrzewające lub już dojrzałe wiśnie, czereśnie albo winogrona bardzo często padają łupem tych szkodników. Duże stado ptaków jest w stanie zniszczyć lwią część zbiorów, dlatego zabezpieczenie drzew i krzewów owocowych to absolutna podstawa.

Siatka przeciw ptakom na czereśnie czy winogrona nie musi osłaniać roślin przez cały rok. Ważne, aby zamontować ją na okres owocowania – to wtedy zagrożenie atakiem kwiczołów czy szpaków jest największe. Warto przy tym pamiętać, że taka osłona pełni dodatkową funkcję – delikatnie podtrzymuje i podpiera gałęzie ciężkie od owoców, dzięki czemu zwiększa ich stabilność.

Wybierając taką siatkę, najlepiej zdecydować się na model polietylenowy o dość drobnych oczkach, np. 2 x 2 cm lub gęstszy – tak, aby dzioby ptaków nie przecisnęły się przez zabezpieczenie ani nie utknęły w nim. Najbardziej optymalna kolorystyka to zieleń i czerń – taka siatka odznacza się w najmniejszym stopniu.

Siatka na ptaki na balkon

Siatka na ptaki może też być potrzebna w domu czy mieszkaniu. Chociaż wizyty ptaków na balkonie nie są powiązane z wyjadaniem owoców z krzaczków, mogą być równie problematyczne. Gołębie, które upodobają sobie właśnie Twój balkon, będą go brudzić odchodami, a poza tym mogą uszkodzić barierki balkonu czy parapet.

Najbardziej kłopotliwe są wspomniane odchody – ich codzienne sprzątanie jest uciążliwe. Dodatkowo zanieczyszczenia mogą stanowić zagrożenie sanitarne, zwłaszcza jeśli w domu jest dziecko lub pies. Dlatego należy zabezpieczyć przestrzeń balkonu przy pomocy siatki.

Siatka na ptaki na balkon

Siatka na ptaki na balkon nie musi być wyjątkowo gęsta – wystarczy, aby zwierzęta nie mogły się przez nią przecisnąć. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie taka wykonana z polietylenu. Może to być np. siatka na ptaki 10 x 10 cm.

Siatka na komin przeciw ptakom

Ptaki mogą stanowić zagrożenie dla domu również w miejscu montażu jego komina. Z uwagi na wysokie położenie tego elementu kawki i inne gatunki ptaków lubią tam gniazdować. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ ich obecność prowadzi do zapchania otworu kominowego, a co za tym idzie – do zaburzenia ciągu. Dlatego należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. W jego roli również może się sprawdzić siatka – jednak w tym przypadku nie może to być element wykonany z tworzywa sztucznego.

Jak zakładać siatkę na ptaki?

To, jak zakładać siatkę na ptaki, jest uzależnione przede wszystkim od miejsca jej montażu. Warto jednak zamówić ją w takiej wersji, która ułatwi przytwierdzenie do zabezpieczanego obiektu. Dobrzy producenci oferują np. możliwość obszycia siatki – w celu jej wzmocnienia – oraz wykonania detali mocujących – np. otworów, przez które można przepleść linkę stalową.

Jeśli masz wątpliwości co do tego, na jakie rozwiązanie się zdecydować, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci znaleźć optymalną wersję siatki.

Jaka siatka na ptaki sprawdzi się najlepiej?

Bez względu na to, czy w grę wchodzi siatka ochronna na ptaki do sadu, czy na balkon, najlepiej postawić na materiał, który jest lekki, a zarazem wytrzymały i odporny na szkodliwe czynniki pogodowe. Wszystkie te cechy łączy polietylenowa siatka na ptaki. Polietylen nie chłonie wody, jest elastyczny oraz dobrze radzi sobie z obciążeniem. Ponadto siatka ochronna na ptaki z tego materiału będzie bezpieczna dla samych zwierząt – nie zrani ich ani nie wyrządzi innej krzywdy.

Warto przy tym pamiętać, że siatki na ptaki z polietylenu są stosunkowo niedrogie oraz można je łatwo zdejmować i zakładać zależnie od potrzeby. Dlatego to najpopularniejsze rozwiązanie dostępne na rynku.

Potrzebujesz siatki na ptaki? Sprawdź naszą ofertę i wybierz najodpowiedniejsze rozwiązanie!