Siatka na plantację śliwek – skuteczna ochrona owoców

Siatka zabezpieczająca uprawy - sieci-siatki.pl

Doskonałe na konfitury, kompot, jako dodatek do ciasta, a także jedzone solo – śliwki to jedne z tych owoców, których nie sposób nie kochać. Ich uprawa może być dochodowym zajęciem. Należy jednak pamiętać, że tym drzewom owocowym zagraża szereg agrofagów, w tym ptaki. Sposobem ochrony sadu jest specjalna siatka na plantację. Dowiedz się więcej na ten temat.

Uprawa śliwek – co trzeba wiedzieć?

Uprawa śliwek nie jest jeszcze w Polsce popularna w takim stopniu jak np. jabłek czy gruszek. Jak wynika z danych GUS, wysokość plonów w naszym kraju waha się w okolicach 95-110 tys. t rocznie, a dla porównania z sadów jabłoniowych zbiera się ponad 3-4 mln t owoców.

Z czego wynikają takie różnice? Dzieje się tak m.in. z uwagi na to, że uprawa śliwy jest nieco większym wyzwaniem dla sadownika niż doglądanie innych gatunków drzew owocowych. Problemem może być choćby dość wczesne kwitnienie roślin, co oznacza, że mogą być one narażone na przymrozki. Istnieje także wiele agrofagów, które zagrażają uprawom. Niemniej jednak, w tym rynku drzemie ogromny potencjał.

Uprawa śliwek – opłacalność

Czy uprawa śliwek może być opłacalna? Jak najbardziej tak! Warto wiedzieć, że to owoce, które występują w dość nietypowym sezonie – niektóre odmiany owocują i dojrzewają nawet w październiku. Śliwki można też na dużą skalę wykorzystać do przygotowywania rozmaitych przetworów – np. powideł czy nalewek. Dlatego cieszą się one zainteresowaniem zakładów przetwórczych.

Siatka ochronna na drzewa owocowe - sieci-siatki.pl

Rynek śliwek jest też mniej konkurencyjny niż ten związany z jabłkami. Dlatego sadownik, który odpowiednio zadba o swoją plantację, ma szansę na wysokie zyski.

Odmiany śliwek na plantacjach

Istnieje ponad 40 gatunków śliwki, które można uprawiać z myślą o zbieraniu plonów owoców. Mimo to, wybór tego odpowiedniego nie jest prostym zadaniem – zwłaszcza, że poszczególne odmiany różnią się m.in. czasem owocowania.

Dojrzałe śliwki na drzewie

Przykładowo, popularna śliwka węgierka dojrzewa jesienią, nawet na przełomie września i października, za to śliwka Renkloda jest gotowa na zbiory w drugiej połowie sierpnia. Wśród popularnych odmian wybieranych do uprawy są też m.in.:

  • śliwka Cacanska,
  • śliwka Amers (zwłaszcza do celów przemysłowych),
  • śliwka kalifornijska,
  • śliwka Diana,
  • śliwka Herman.

Warto wiedzieć, że każdy z tych gatunków owocuje w innym terminie. Dlatego należy zdecydować się na jeden – tak, by można było prowadzić zbiory w jednym terminie.

Choroby i szkodniki śliw

Śliwy są narażone na szereg chorób oraz na działanie agrofagów, dlatego uprawa tych drzewek owocowych wymaga stosowania środków ochronnych i zwalczających szkodniki. Warto pamiętać, że uprawy śliwek obecnie prowadzi się metodami integrowanymi ograniczającymi do minimum użycie środków chemicznych.

Co zagraża śliwkom? Najczęstsze choroby drzewek to:

  • choroby grzybowe – np. brunatna zgnilizna drzew pestkowych, torbiel śliwy, leukostomoza czy czerwona plamistość,
  • choroby bakteryjne – w tym rak bakteryjny,
  • choroby wirusowe – w tym ospowość śliwy.

Ta ostatnia choroba, nazywana także szarką, jest najgroźniejszą dla upraw śliwy. Dlatego trzeba regularnie monitorować stan drzewek (najlepiej pod koniec czerwca, a następnie w okresie wybarwiania się owoców). Kluczowe metody ochrony drzewek przed infekcjami to ich odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem, regularne przycinanie, a także usuwanie zajętych chorobą fragmentów. Stosuje się również opryski chemiczne.

Poza chorobami śliwom zagrażają agrofagi, a zwłaszcza misecznik śliwkowy, mszyce, owocnice śliwowe, owocówka śliwkóweczka, przędziorki, pordzewiacz śliwkowy i znamionówka tarniówka. W celu walki z nimi zalecane są lustracja drzew, wykorzystanie białych pułapek lepowych czy introdukcja gatunków zwalczających agrofagi żerujące na śliwach. Kiedy liczebność szkodników przekroczy próg zagrożenia, stosuje się opryski upraw śliwy.

Uprawa i ochrona śliwek na plantacji

Na plantacji uprawa i ochrona śliwek wymagają szczególnej uwagi, ponieważ brak odpowiedniej lustracji roślin może doprowadzić do szybkiego rozprzestrzenienia się szkodliwych zmian chorobowych.

Warto też pamiętać, że śliwkom zagrażają również ptaki, a zwłaszcza szpaki oraz kwiczoły, które lubią podjadać jeszcze niewykształcone owoce. Ich wizyta może doprowadzić do poważnych strat plonów.

Siatka na drzewka śliwki – ochrona owoców przed szpakami

Szpaki zagrażają śliwie przede wszystkim na etapie wczesnego owocowania. W tym okresie dobrym rozwiązaniem jest siatka na plantację. Warto jednak zadbać o to, aby miała ona określone parametry – takie, które zapewnią skuteczną ochronę przed szkodnikami i pozwolą korzystać z osłony przez kilka sezonów.

Dlatego najlepiej jako siatka na drzewka śliwkowe sprawdza się ta wykonana z polietylenu. Ten materiał jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale także na wilgoć, a co za tym idzie na rozwój pleśni. Siatki mogą być też zabezpieczone przed promieniowaniem UV, co przedłuża ich trwałość.

Rozmieszczenie drzew w sadzie a siatka ochronna

Siatkę ochronną na drzewa można rozmieścić w sadzie śliwkowym na kilka sposobów. Możliwe jest rozpostarcie jej nad całymi rzędami drzewek, nad całą plantacją, jak i na pojedynczych śliwach. Wiele zależy od rozmieszczenia drzew, a także skali prowadzonych upraw. Przydomowe sady, w których znajduje się kilka drzew, potrzebują osłony poszczególnych drzewek, zaś te przemysłowe – siatek na plantację, zamontowanych na specjalnej konstrukcji.

Siatka na drzewka śliwkowe – ochrona przed przymrozkami

Siatka na plantację może chronić śliwki także przed bardzo groźnymi dla nich przymrozkami – w szczególności na przełomie marca i kwietnia. Osłonięcie nią koron drzew pomoże zapobiec wymrażaniu kwiatów, a co za tym idzie – ograniczeniu owocowania. Warto równocześnie zastosować w tym opryski dolistne rozpuszczalnymi nawozami, które są szybko wchłaniane przez roślinę.

Uprawy śliwy – opryski

Opryski na plantacji śliwy – choć są koniecznością – powinny być ograniczone do minimum. Tam, gdzie to możliwe, warto zastosować niechemiczne metody ochrony i zwalczania szkodników – w tym właściwie dobrane siatki.

Potrzebna Ci dobrej jakości siatka na drzewka? Skontaktuj się z naszym doradcą i dobierz odpowiednią dla Twojej plantacji.