Siatka na łóżko piętrowe. Sprawdź, jak dobrze je zabezpieczyć

Zabezpieczenie łóżka piętrowego

Łóżko piętrowe chętnie wybierane jest do dziecięcych pokojów. Zajmuje niewiele miejsca, jest ekonomiczne, a przy tym designerskie. Takie rozwiązanie coraz częściej pojawia się też w tzw. mikrokawalerkach, a więc niewielkich mieszkaniach, w których każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Problem w tym, że korzystanie z łóżka piętrowego niesie za sobą pewne zagrożenia. Pomaga go rozwiązać siatka na łóżko piętrowe.

Czy łóżko piętrowe może być bezpieczne?

Łóżka piętrowe są wybierane przede wszystkim tam, gdzie mamy do czynienia z niewielką przestrzenią. Podwójny mebel doskonale sprawdzi się w pokoju, w którym mieszka rodzeństwo. Pojedynczy zapewni dodatkową przestrzeń pod miejscem do spania – tu może stanąć np. biurko, sofa albo zabudowana garderoba.

Chociaż to rozwiązanie bardzo praktyczne, wiele osób podchodzi do łóżek piętrowych z pewną dozą sceptycyzmu. Najczęstsza obawa jest związana ze spaniem na dużej wysokości.

Owszem, większość łóżek piętrowych ma dodatkowe barierki, które zabezpieczają przed przypadkowym wypadnięciem. To jednak nie zawsze wystarczy – zwłaszcza gdy z mebla ma korzystać dziecko.

Czy w takim razie łóżko piętrowe może być bezpieczne? Tak, ale warto je dodatkowo ochronić. Temu służy siatka na łóżko piętrowe.

Łózko piętrowe w pokoju dziecięcym

Dzieci korzystają z łóżka piętrowego zarówno w dzień, jak i w nocy. Dlatego jest potrzebne jego zabezpieczenie.

Jak zabezpieczyć łóżko piętrowe, żeby spać spokojnie?

Ryzyko wypadnięcia z łóżka piętrowego, choć stosunkowo niewielkie, istnieje. Dlatego, aby być pewnym bezpieczeństwa – własnego lub pociechy – warto sięgnąć po proste, a zarazem solidne zabezpieczenie. Jest nim siatka ochronna na łóżko piętrowe. Dlaczego to rozsądny wybór? Powodów jest kilka.

  • Ażurowa konstrukcja nie zaburza estetyki wnętrza – wykorzystanie innego typu bariery, np. dodatkowej ścianki, zmniejszyłoby optycznie przestrzeń pomieszczenia.
  • Siatka jest komfortowa – to miękkie zabezpieczenie, które nie uszkodzi skóry, a jednocześnie dobrze zatrzyma przed wypadnięciem.
  • Dobrze dobrana siatka zapewnia pełną ochronę, ponieważ utrzyma ciężar ciała nawet przy gwałtownym „wpadnięciu” na nią.
  • Siatkę można z łatwością założyć, ale i zdjąć – co sprawia, że np. przy generalnych porządkach czy remoncie nie będzie problemu z jej odpięciem.

Jaka siatka zabezpieczająca na łóżko piętrowe będzie najlepsza?

Pamiętaj: siatka na łóżko piętrowe ma stanowić przede wszystkim osłonę przed wypadnięciem. Dlatego nie musi być gęsto tkana, ale jednocześnie powinna być bardzo wytrzymała. Jak więc wybrać optymalną? Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów.

  • Materiał wykonania sznurka – siatki ochronne mogą powstawać zarówno z polipropylenu, jak i z polietylenu. Te pierwsze będą bardziej elastyczne i lżejsze, a w ich strukturze nie ma węzłów. Te drugie są twardsze i sztywniejsze oraz mają węzłową konstrukcję.
  • Grubość sznurka – sznurek powinien być odpowiednio gruby, aby wytrzymał nacisk ludzkiego ciała, dlatego polecane są wersje o średnicy od 1,8 mm do nawet 3 mm lub więcej.
  • Wielkość oczek – oczka nie muszą być zbyt drobne. Najczęściej wybierany rozmiar to 5 x 5 cm, jednak dostępne są też gęściej tkane siatki, np. 4 x 4 cm, ale też te o szerokich oczkach, np. 10 x 10 cm. Im młodsze dziecko ma spać w łóżku piętrowym, tym gęstsza powinna być siatka.
  • Kolorystyka – powinna się dobrze zgrywać z estetyką sypialni, w której jest montowana siatka. Do dziecięcego pokoju warto wybrać tę kolorową, która stanie się dodatkową ozdobą przestrzeni.

Siatka na łóżko piętrowe – jak ją zamontować?

Równie istotną kwestią jak wybór odpowiedniej siatki na łóżko piętrowe jest jej prawidłowy montaż. Konstrukcja musi być na tyle solidna, aby wytrzymała ewentualne obciążenie. Jak zatem można ją zamontować? Istnieje kilka metod. W tym procesie można wykorzystać np.:

  • linki stalowe i gumowe, przy pomocy których powstanie konstrukcja gotowa do zaczepienia o łóżko oraz ścianę/sufit,
  • haki i kołki rozporowe, a także karabińczyki – warto zwrócić przy tym uwagę na wytrzymałość elementów montażowych na obciążenia, a ponadto dobrze przetestować solidność stworzonego połączenia. Tak, aby nic nie zaskoczyło podczas użytkowania zabezpieczenia.

Siatka zabezpieczająca na łóżko piętrowe zamówiona u nas może być dodatkowo obszyta – tak, aby jej wytrzymałość była jeszcze większa, a montaż i demontaż stały się łatwiejsze.

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jaką siatkę wybrać na łóżko piętrowe oraz w jaki sposób ją zamontować, zadzwoń lub napisz. Z przyjemnością podpowiemy Ci najlepsze rozwiązanie – takie, które sprawi, że będziesz spać bez obaw o jakikolwiek wypadek.