Siatka do samochodu dla psa i inne rozwiązania, które pozwolą bezpiecznie przewozić pupila

Akcesoria do przewożenia psa w samochodzie - sieci-siatki.pl

Różnego rodzaju akcesoria do przewożenia psa w samochodzie dostępne obecnie na rynku zapewniają podróżującym nie tylko wygodę, ale przede wszystkim także bezpieczeństwo. Wydatek jest jednorazowy i nie w każdym przypadku duży. Warto zainwestować w specjalną  siatkę dla psa, matę do samochodu, transporter lub inny produkt, który ułatwi podróż i być może ustrzeże kierowcę przed mandatem.

Rzecz dotyczy oczywiście zarówno dużych, jak i małych psów. Nawet miniaturowy pupil powinien być w aucie podczas jazdy odpowiednio zabezpieczony – ze względu na dobro jego i innych pasażerów. Warto też pamiętać o zabezpieczeniu zwierzaka nie tylko podczas jazdy samochodem, ale też w domu! Siatka na balkon dla psa to ochrona zwierzaka przed wypadnięciem z wysokości. Zadbaj również o ten aspekt! 

Strzeż się mandatu za nieprawidłowy transport psa

Co prawda, nie ma konkretnych przepisów odnoszących się do przewożenia psa samochodem, ale… można być finansowo ukaranym przez drogówkę za niespełnienie pewnych warunków. Jeśli zwierzak podróżuje autem, które nie jest specjalnie przystosowane do komercyjnego transportu zwierząt, traktowany jest on według prawa drogowego  jak… „ładunek”, który musi być odpowiednio zabezpieczony. Nie może się przemieszczać po pojeździe ani ograniczać prowadzącemu widoczności, czy jakkolwiek stwarzać sytuacje niebezpieczne. Ustawa o ochronie zwierząt z kolei zobowiązuje do takiego przewożenia psa, które nie powoduje jego cierpienia czy zbędnego stresu. Niesprostanie tym wymogom także podlega karze grzywny.

Siatka dla psa i inne akcesoria do przewożenia psa w samochodzie 

Jest wiele sposobów na to, aby samochodowa podróż psa była w miarę bezpieczna i wygodna – dla wszystkich jadących autem. Akcesoria, które w tym pomagają, skupiają się głównie na tym, by zwierzę miało dla siebie bezpieczną, choć ograniczoną przestrzeń w samochodzie. Zależnie od rodzaju auta, ilości bagaży, liczby pasażerów, a także wielkości i przyzwyczajeń psa wybiera się różne rozwiązania:

  • siatkę dla psa do bagażnika,
  • matę dla psa do samochodu,
  • specjalne pokrowce na siedzenia dla psa,
  • kojce,
  • szelki,
  • transportery.

Siatka dla psa do samochodu

W sytuacji, kiedy można do przewozu pupila wykorzystać bagażową przestrzeń auta (na przykład w samochodach typu kombi, ale nie tylko), warto zastosować siatkę dla psa do bagażnika. To dobre rozwiązanie szczególnie dla dużych ras, które potrzebują dla siebie więcej miejsca i ruchu. Mocna, polietylenowa siatka bezwęzłowa (odporna na rozerwanie czy przegryzienie) oddziela wtedy część bagażową od kabinowej.

Akcesoria do przewożenia psa w samochodzie - sieci-siatki.pl

Pies ma pewną swobodę poruszania się, ale nie może przeszkodzić kierowcy w prowadzeniu auta. W razie ostrego hamowania siatka zabezpiecza go przed niekontrolowanym przemieszczaniem się po całej przestrzeni auta. Nie ma też ryzyka upadku z kanapy. Siatkę do samochodu dla psa zamawia się na wymiar. Można dzięki temu dowolnie podzielić i zorganizować bagażową część pojazdu. Warto wydzielić z niej przestrzeń tylko dla zwierzaka i zabezpieczając odpowiednio przewożone bagaże. Dzięki temu nie będą one przeszkadzały psiakowi i nie stwarzały dla niego zagrożenia. Dobrze pamiętać także o wyłożeniu bagażnika materiałem antypoślizgowym.

 

Kratka do samochodu dla psa

Jeśli samochód ma wbudowaną kratkę oddzielającą bagażnik od kabiny, sytuacja jest prostsza. Część bagażowa już jest w zasadzie gotowa do urządzenia jej pod kątem komfortowego przewożenia psa. Jeżeli takiej kratki do samochodu dla psa nie ma, można ją zamontować w aucie lub zdecydować się na wyżej wspomnianą elastyczną siatkę do bagażnika.


Mata samochodowa dla psa

Inną opcją w podróży są maty dla psa do samochodu i różnego rodzaju pokrowce na siedzenia samochodowe, przystosowane specjalnie do przewozu czworonogów. Każdy z tych produktów ma właściwości antypoślizgowe. Dodatkowo sposób ich „montażu” w aucie zapobiega upadkowi psa na podłogę podczas nagłego hamowania. Nie pozwala też przemieszczać się psu na przód samochodu. Maty przyczepia się do przednich i tylnych zagłówków, dzięki czemu tworzą one coś w rodzaju wygodnego, miękkiego i bezpiecznego hamaka. Takie rozwiązanie jest optymalne przede wszystkim dla średniej wielkości psów.

 

Kojec dla psa do samochodu

Małe czworonogi mogą wygodnie podróżować autem w kojcach dla psów. To uniwersalne rozwiązanie, które pełni zarazem rolę legowiska i torby.  Do tego można je wygodnie umieścić na tylnej kanapie i przypiąć na przykład do zagłówka lub pasami.

 

Transportery dla psów

Zamiast zamykanych, miękkich kojców – toreb dla najmniejszych psów, można użyć w podróży również klasycznych – sztywnych transporterów, które wyglądem przypominają nieco klatki dla zwierząt. Te mniejsze przewozi się w części kabinowej auta, większe natomiast w jego przestrzeni bagażowej.

Akcesoria do przewożenia psa w samochodzie - sieci-siatki.pl

Częściej w transporterach przewozi się koty niż psy, ale nie jest to oczywiście reguła. Zwierzęta transportowane w ten sposób są bezpieczne, jednak jeśli podróż jest długa, należy dbać o częste postoje i przerwy w jeździe, by zapewnić zwierzakowi trochę ruchu.


Szelki dla psa do samochodu

Akcesoria do przewożenia psa w samochodzie - sieci-siatki.pl

Najprostszym, najbardziej podstawowym i chyba także najmniej kosztowym sposobem na transport psa w aucie, jest przypięcie go specjalnymi szelkami do pasów bezpieczeństwa na tylnej kanapie. Trzeba jednak podkreślić w tym miejscu, że jest to skuteczne zabezpieczenie przed tym, aby zwierzak nie spacerował sobie po samochodzie i nie przeszkadzał kierowcy. Niestety w przypadku ostrego hamowania czy stłuczki nie jest to opcja, która gwarantuje psu bezpieczeństwo.

 

Transport psów – które rozwiązanie jest najbezpieczniejsze? 

Nie ma idealnego pod każdym względem sposobu przewożenia psa w aucie – tak by było mu komfortowo i by zagwarantowane było całkowite jego bezpieczeństwo, co pokazują między innymi specjalne crash testy badające te zabezpieczenia. Dlatego najlepiej stosować podwójną ochronę. Na przykład sztywny kontener chroniący psa w razie wypadku oraz siatkę do bagażnika, która ten kontener utrzymuje w jednym miejscu.