Siatka do ogórków – porady ogrodnicze
Ogórki to chętnie wybierane warzywo do uprawy w przydomowych ogrodach. Posadzone we właściwym czasie zazwyczaj radzą sobie bardzo dobrze w polskich warunkach klimatycznych, o ile zostanie im zapewniona odpowiednia ilość wody i żyzne podłoże. Od pewnego czasu popularność zdobywa uprawa pionowa ogórków z wykorzystaniem podpór oraz siatki do uprawy ogórków, po której rośliny lubią się wspinać. Rozwiązanie to, ma wiele zalet, a stworzenie ogórkom takich warunków rozwoju nie jest zbyt skomplikowane. Podpowiadamy, jak to zrobić!
Siatka do ogórków – jaka powinna być?
Spis treści
W przypadku wszelkich upraw pnących sprawdzają się przede wszystkim różnego rodzaju siatki sadownicze czy ochronne – o większych oczkach, po których roślina może się swobodnie wspinać. Polietylenowe, polipropylenowe czy sznurkowe siatki do warzyw pnących powinny jednak w górnej części mieć solidne oparcie, ze względu na ciężar roślin, które w miarę wzrostu potrafią nabrać dość dużej masy.
Jak zrobić właściwą podporę siatkową dla ogórków?
Pomysłów może być wiele, począwszy od tych jednorazowych, aż po trwałe, demontowane konstrukcje służące wiele lat. Siatki polietylenowe lub polipropylenowe mogą być częścią właśnie takiej trwałej podpory. Zazwyczaj rozciągane są na prostym stelażu zrobionym z długich żerdzi, ustawionych pod kątem – w kształt litery A (tworzących rodzaj namiotu), połączonych w górnej części wspólną belką, która stabilizuje całość i daje oparcie siatce.
Optymalna siatka do warzyw pnących powinna mieć wysokość 1,2 do 1,8 metra, choć wszystko zależy od upodobań posadzonych roślin. W przypadku fasoli czy roślin ozdobnych, siatki mogą być znacznie wyższe, natomiast typowa siatka do podwyższenia ogórków może być nawet nieco niższa (trzeba jednak wtedy pamiętać, że rozpięcie jej zbyt blisko podłoża obniży późniejszy komfort pracy – podczas zbiorów). Podobnie jest z wyborem siatki na ogórki o odpowiedniej gęstości. Siatki z większymi otworami (w przeciwieństwie do siatek gęstych) ułatwią późniejszy dostęp do rośliny.
Po zakończeniu sezonu takie rusztowanie można rozmontować i wraz z siatką przechować w suchym miejscu na kolejny sezon.
Czy siatka do ogórków jest trwała?
Materiał, z którego jest zazwyczaj wykonana, jest tworzywem wytrzymałym mechanicznie i odpornym na promieniowanie UV, więc przez dłuższy czas stosowania siatka na ogórki nie będzie się rozrywać ani kruszyć. Jako podpora dla roślin powinna służyć przez kilka sezonów.
Siatka na ogórki pnące – zalety
Prawdą jest, że pionowa uprawa warzyw wymaga większego nakładu pracy podczas tworzenia rabaty. Siatkę na ogórki trzeba umieścić na specjalnie stworzonym stelażu lub przy stabilnej podporze (na przykład przy ogrodzeniu czy ścianie). Niezależnie od wszystkiego – pracy jest więcej. Dlaczego zatem warto?
- Oszczędność miejsca – w małych ogrodach każdy kawałek rabaty jest cenny, a ogórki należą do roślin szczególnie lubiących zagarniać teren dla siebie. Rośliny płożąc się po ziemi, zajmują znacznie więcej miejsca w stosunku do tych pnących się w górę. Z tego też powodu między innymi powszechnie stosuje się siatki do szklarni.
- Lepsze nasłonecznienie – pionowe podpory zapewniają roślinom nasłonecznienie w odpowiedniej ilości, co może być trudne, kiedy ogórki płożą się po ziemi. Rośliny w naturalny sposób „wyciągają się” ku słońcu, zapewniając sobie optymalne warunki do rozwoju, dlatego uprawy na podporach dają zawsze lepsze plony.
- Ułatwiony zbiór – o zaletach zbierania ogórków, fasolki czy innych warzyw i owoców w pozycji pionowej nie trzeba nikogo przekonywać. Czas spędzony na kolanach podczas zrywania ogórków jest męczący, a zbiory przebiegają wolniej i są… brudniejsze.
- Czystość – warzywa i owoce przed zjedzeniem należy myć zawsze, jednak duże znaczenie ma, czy zerwane ogórki wystarczy jedynie opłukać pod bieżącą wodą, czy wymagają one starannego czyszczenia powierzchni zabrudzonej ziemią.
- Ochrona przed chorobami – oczywiście żaden sposób prowadzenia roślin nie zapewni 100% odporności, jednak w przypadku roślin leżących na ziemi zalegająca po intensywnych opadach woda znacznie zwiększa ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Zastosowanie siatki do ogórków problem ten eliminuje w bardzo dużym stopniu.
- Element dekoracyjny – Zielone ściany, osłony i parawany z roślin, oprócz aspektu praktycznego, mają również walor estetyczny, bo są świetną ozdobną. Pnącza wyglądają bardzo atrakcyjnie, a dodatkowo posadzone w pobliżu tarasu, werandy czy na balkonie dają wytchnienie w upalne dni.
Kupując nasiona ogórków, należy zwrócić uwagę na ich odmianę. Co prawda zdecydowana większość to rośliny pnące, ale są odmiany o zwartym pokroju (DAR), które tworzą niewielkie zwarte krzaczki. Sadzenie ich przy podporach i siatkach na pnącza mija się z celem.
Jak sadzić ogórki przy siatce?
Sposób uprawy nie różni się zbytnio od tradycyjnego sposobu siania warzyw, za wyjątkiem większej ilości czasu włożonej w przygotowanie podpór i podłoża. W przypadku ogórków powinno być ono żyzne i przepuszczalne, a nasiona należy wysiać po okresie przymrozków. Ten ostatni warunek jest bardzo ważny w przypadku tych delikatnych roślin, ponieważ łatwo przemarzają. Do optymalnego wzrostu, wymagają temperatury kilkunastu stopni Celsjusza.
Podlewanie i nawożenie roślin
Siatka do ogórków pozwala na wysiew nasion w dość dużych odstępach 0,5 do 0,8 metra. Należy je umieścić na głębokości około 2 centymetrów i regularnie podlewać. Ogórki wymagają gleby żyznej, zasobnej w minerały. Jeżeli takiej nie ma, konieczne jest wzbogacenie jej w odpowiednie składniki. Do nawożenia ogórków można zastosować kompost, nawozy bogate w azot i fosfor. W przypadku szczególnie jałowych miejsc nawożenie należy rozpocząć w momencie pojawienia się pierwszych liści na roślinach i powtórzyć je w okresie kwitnienia.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą dotyczącą zastosowania siatek ochronnych w rolnictwie i sadownictwie.