Profesjonalna siatka do tenisa ziemnego – czyli jaka?

siatka do tenisa ziemnego z tworzywa sztucznego

Wszyscy profesjonalni tenisiści wiedzą, jak ważne jest odpowiednie wyposażenie kortu. Bez dobrej jakości rakiet, piłek czy piłkochwytów nie da się przeprowadzić skutecznego treningu. Równie ważna jest także siatka do tenisa ziemnego. Jaka powinna być? Które jej parametry są najważniejsze? Czy siatka do tenisa ziemnego dla dzieci różni się od wersji dla dorosłych graczy? Odpowiadamy na te i inne popularne pytania!

Jakie wymiary powinna mieć profesjonalna siatka do tenisa?

Długość, szerokość oraz wysokość siatki tenisowej zostały szczegółowo określone i ustandaryzowane. Zgodnie z wytycznymi siatka do tenisa ziemnego powinna mieć długość 12,6 m. Jej szerokość ma wynosić 1,06 m. Wysokość siatki do tenisa ziemnego zależy od miejsca, w którym dokonasz pomiarów. Na środku kortu jest ona najniższa i wynosi 91,4 cm. Najwyżej siatka zwieszona jest tuż przy słupkach – 1,06 m nad ziemią.

Do produkcji siatek najczęściej wykorzystywane są sznurki o grubości od 2 do 5 mm wykonane z tworzyw sztucznych. Im sznurek będzie grubszy, tym lepsza amortyzacja siatki i bezpieczniejsza gra. Większość siatek do tenisa ziemnego charakteryzuje się standardowym rozmiarem oczek, tj. 45 mm x 45 mm lub 48 mm x 48 mm.

siatka sportowa do tenisa ziemnego

Fot: Profesjonalne siatki do tenisa ziemnego mają określone, standardowe wymiary.

Ważne jest także to, jaki kolor ma siatka do tenisa ziemnego. Standardy nic nie mówią na temat barwy samej siatki, ale przyjęło się, że powinna być ona czarna. Dzięki temu jest lepiej widoczna dla zawodników. Dodatkowo profesjonalna siatka do tenisa ziemnego powinna być w górnej części obszyta białą taśmą o szerokości 10 cm.

Jakie inne elementy wyposażenia kortów są ważne? Co musi znaleźć się na boisku, aby można było rozpocząć grę w tenisa ziemnego? Odpowiedzi znajdziesz w artykule Wyposażenie kortów tenisowych – piłkochwyty i siatki do tenisa.

Wytrzymałe materiały – siatki na wiele sezonów

Z czego powinna być wykonana siatka do gry w tenisa ziemnego? Materiał musi być wytrzymały, a przy tym lekki i elastyczny. Dlatego najczęściej do produkcji wybierane są 2 rodzaje tworzyw sztucznych: polipropylen lub polietylen. Obydwa materiały są odporne na działanie wody oraz warunków atmosferycznych takich jak wiatr, mróz czy promieniowanie UV. Taka siatka do tenisa ziemnego będzie służyła Ci przez co najmniej kilka sezonów. Czym jednak różnią się wspomniane tworzywa sztuczne wykorzystywane do produkcji siatek?

Polietylen jest materiałem twardszym i mniej elastycznym. Lepiej natomiast znosi działanie promieni słonecznych. Wykonana z polietylenu siatka do gry w tenisa ziemnego nazywana jest czasem siatką węzełkową. Nazwa ta nawiązuje do konstrukcji siatki – pomiędzy oczkami znajdują się węzły.

Bardziej popularne niż polietylenowe są polipropylenowe siatki do tenisa ziemnego. Są one lżejsze i bardziej miękkie, a ich produkcja nie wpływa aż tak negatywnie na stan środowiska naturalnego. Podczas wytwarzania siatek z tego materiału do atmosfery emitowane są jedynie niewielkie ilości dwutlenku węgla.

siatka do tenisa ziemnego z tworzywa sztucznego

Fot: Siatki do tenisa ziemnego najczęściej wykonuje się z tworzyw sztucznych. Dzięki temu są trwalsze i bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Cena siatki do tenisa ziemnego

Ile kosztuje siatka do tenisa ziemnego? Cena profesjonalnej siatki, tak jak i innych produktów wysokiej klasy, nie należy do najniższych. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję i wybierzesz siatkę, porównaj oferty przynajmniej kilku producentów.

Zastanów się także, czy zamierzasz zamówić samą siatkę, czy też siatkę do tenisa ziemnego ze słupkami. To drugie rozwiązanie będzie droższe, choć bardzo wygodne. Wystarczy jeden zakup, by uzyskać wszystkie elementy niezbędne do zainstalowania siatki na korcie. W tym przypadku będziesz musiał jednak nie tylko podjąć decyzję, jaka siatka do tenisa ziemnego Cię interesuje, ale także jakie słupki wybrać. W ofercie różnych producentów znajdziesz zarówno słupki owalne, jak i prostokątne. Część z nich wykonana jest z aluminium, a część – ze stali. Zdecydować będzie trzeba także, czy słupki mają być mocowane w tulejach osadzonych już na korcie, czy też wolisz wersję wolnostojącą.

A może, zamiast zakupu gotowej siatki, chciałbyś zamówić taką przygotowywaną specjalnie dla Ciebie, pod konkretny wymiar? Sprawdź, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania! Więcej o nim dowiesz się z artykułu Siatki sportowe na wymiar – rozwiązanie na każde boisko i stadion.

Jaką siatkę wybrać, kiedy grać będą dzieci?

Czy boisko do gry w tenisa ziemnego dla dzieci jest takie samo jak dla dorosłych? Jaka powinna być siatka do mini tenisa ziemnego? Oczywiście, zarówno wielkość boiska, jak i wymiary siatki do tenisa ziemnego dla dzieci różnią się od tych przeznaczonych dla dorosłych tenisistów.

 Wielkość boiska zależy m.in. od wieku zawodników. Najmłodsze dzieci (w wieku 5–6 lat) powinny rozgrywać mecze na korcie o wymiarach 8×5 m. Grę na pełnowymiarowym będą mogły rozpocząć dopiero po ukończeniu 10 roku życia.

A jaka wysokość siatki do tenisa ziemnego będzie odpowiednia dla młodszych dzieci? Zaleca się, aby w najniższym punkcie (na środku kortu) znalazła się ona na wysokości ok. 80 cm. Pozostałe wymiary siatki do gry w mini tenisa to zazwyczaj 6,1×0,8 m.

Siatki do tenisa od sprawdzonego producenta

Profesjonalna siatka do gry w tenisa ziemnego to siatka, która posłuży Ci przez długi czas! Jest wodoodporna, wytrzymuje też uszkodzenia mechaniczne i działanie promieniowania słonecznego. Jej poszukiwania najlepiej rozpocznij od sprawdzenia oferty producentów z wieloletnim doświadczeniem! W SIECI-SIATKI produkcją różnego typu siatek – również sportowych – zajmujemy się od ponad 10 lat. Dlatego możemy zaoferować Ci rozwiązania najlepszej jakości. Przekonaj się o tym! Wystarczy, że poznasz naszą ofertę i skontaktujesz się z nami!