Ogrodzenia polietylenowe na wysypiska śmieci i do sortowni odpadów – jak wybrać?

Siatka na wysypisko

Prawidłowe składowanie śmieci to wymóg wynikający z przepisów prawa, a dokładniej z ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z prawodawstwem, obszar wyznaczony na wysypisko musi być odpowiednio zabezpieczony – tak, aby cały proces odbywał się bezpiecznie i z poszanowaniem środowiska naturalnego. Jedną z rzeczy, o które trzeba zadbać, jest profesjonalne ogrodzenie wysypisk śmieci. Jak w tej roli sprawdzą się siatki polietylenowe? Dowiedz się więcej.

Ogrodzenie wysypisk śmieci – jakie wymagania musi spełnić?

Jednym z zagrożeń, jakimi obarczone jest składowanie śmieci, jest rozwiewanie odpadów po okolicznym terenie. Nietrudno to sobie wyobrazić. Wystarczy silniejszy podmuch wiatru, aby lekkie elementy, np. plastikowe butelki czy kartki papieru zaczęły wymykać się poza teren przeznaczony do składowania. Obecnie przepisy nakładają na zarządców ogrodzenie wysypisk śmieci oraz sortowni w taki sposób, by zapobiec temu zjawisku

Siatka na wysypisko – jakie pełni zadania?

Ogrodzenie sortowni odpadów czy wysypiska przy pomocy odpowiednio dobranej siatki polietylenowej niesie za sobą jedną podstawową korzyść: pozwala wyeliminować problem rozwiewania odpadów. Wystarczy wybrać siatkę o odpowiednio gęstych oczkach i postawić płot, który będzie miał dostateczną wysokość, aby nawet silnie wiejący wiatr nie doprowadził do relokacji odpadów poza wyznaczony teren.

 

Siatki ochronne na wysypisko dostępne od producentaSkontaktuj się z producentem siatek ochronnych

 

Ponadto siatki ochronne na wysypisko śmieci mogą posłużyć wydzielaniu stref – tak, by ułatwić rozdzielenie odpadów na poszczególne frakcje i rodzaje. Dzięki temu łatwiej będzie je zbierać i przewozić do recyklingu. Siatka sznurkowa oddzielająca poszczególne typy odpadów zapobiegnie ich mieszaniu się oraz przemieszczaniu ze strefy do strefy.

Sortowanie śmieci

Przy sortowaniu śmieci również można wykorzystać siatkę – pomoże wydzielić strefy na sortowni.

Jaka siatka do osłony śmieci sprawdzi się najlepiej?

Jak widać, siatka sznurkowa to w ogólnym ujęciu bardzo efektywne i proste rozwiązanie problemu rozwiewania śmieci na wysypisku czy w sortowni. Konstrukcja jest lekka, a zarazem trwała i łatwa do zamontowania. Niewątpliwym atutem jest też rozsądna cena.

Jeżeli jednak zależy Ci na tym, żeby ogrodzenie na sortownię śmieci czy wysypisko rzeczywiście spełniło swoje zadanie, musisz dobrać odpowiedni typ siatki. Tu nie ma miejsca na przypadkowe decyzje. Na co zwrócić uwagę?

Siatka polietylenowa jako ogrodzenie sortowni – dlaczego to najlepsze rozwiązanie?

Pierwszą decyzją, którą musisz podjąć, projektując ogrodzenie sortowni odpadów, jest wybór materiału, z którego będzie wykonana siatka sznurkowa. Opcje są dwie: polietylen oraz polipropylen. Siatki z obu tych materiałów mogą pełnić opisane powyżej role, jednak to ta pierwsza sprawdzi się lepiej. Dlaczego? Polietylenowa siatka do osłony śmieci:

 

  • jest wytrzymała – materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, duże obciążenia oraz na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu ogrodzenie będzie można wykorzystywać nawet przez kilka lat,
  • jest neutralna chemicznie, co oznacza, że nie wejdą w reakcję ze składowanymi standardowymi odpadami,
  • jest wodoodporna – nie nasiąknie wodą, a co za tym idzie nie stanie się cięższa ani nie rozwiną się na niej szkodliwe drobnoustroje,
  • jest odporna na rozplatanie – w naszej ofercie znajdziesz siatkę polietylenową z węzłami stabilizowanymi na gorąco, co oznacza, że nawet jeśli rozetniesz ją, nie nastąpi rozplecenie się żył. W efekcie nawet jeśli jakiś fragment sieci ulegnie przedarciu, nie dojdzie do jego pogłębienia.

 

Siatka sznurkowa na wysypisko – jakie oczka?

Gęstość oczek siatki jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim od typu oraz frakcji składowanych odpadów, ale także od roli, jaką ma pełnić siatka na wysypisko. Jeśli będzie bezpośrednio chroniła odpady przed rozwiewaniem, warto wybrać taką o gęstszej strukturze, np. o oczkach 20 x 20 mm. W przypadku, gdy śmieci są większych rozmiarów, oczka 50 x 50 mm lub nawet luźniejsze w zupełności wystarczą.

Jaką wysokość powinno mieć ogrodzenie sortowni?

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się śmieci poza teren wysypiska czy sortowni, warto zastosować ogrodzenie o wysokości od 3 do 6 m. Tak wysoki płot, z dobrze rozciągniętą siatką, będzie stanowić efektywną ochronę. Uwaga! Dla zwiększenia skuteczności ogrodzenia można je umieścić pod lekkim kątem do wewnątrz wysypiska. Konkretny projekt jest jednak uzależniony od specyfiki terenu, na którym są składowane śmieci.

Jak widać, polietylenowa siatka to doskonałe rozwiązanie na wysypiska śmieci oraz do sortowni. Można ją wykorzystać zarówno do bezpośredniego zabezpieczenia odpadów, jak również do wygrodzenia całego terenu czy poszczególnych stref składowania. Liczba odmian takiej siatki sznurkowej jest tak duża, że znajdziesz odpowiednią wersję bez względu na specyfikę prowadzonego wysypiska.

Potrzebujesz pomocy w wyborze siatki na wysypisko lub do sortowni? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać porady ekspertów i zamówić najlepszą wersję zabezpieczenia.