O zaletach zastosowania siatki na szpaki do ochrony czereśni

Siatki na ptaki - sieci-siatki.pl

Nie możesz nacieszyć się swoimi czereśniowymi drzewami, ponieważ ptaki podkradają Ci wszystkie owoce? Masz dość nieskutecznych odstraszaczy? Czas zapoznać się z prawdziwie skutecznym rozwiązaniem. Siatki na drzewa przeciw szpakom i innym ptasim złodziejom to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz kupić do swojego sadu czy ogrodu. Dzięki niej wreszcie zaczniesz cieszyć się obfitymi plonami swoich drzewek owocowych. Dowiedz się więcej o jej zaletach, cechach i zastosowaniu!

Czym powinna charakteryzować się dobra siatka na szpaki?

Zadaniem siatki na szpaki jest ochrona drzew owocowych przed ptakami. Szpaki szczególnie upodobały sobie czereśnie i podkradają je jeszcze zanim te zdążą dojrzeć i zostać zebranymi. Nic więc dziwnego, że tak wielu sadowników i ogrodników uważa te ptaki za prawdziwe szkodniki. Niestety istnieje mało skutecznych sposobów na szpaki. Najlepsza okazuje się siatka, jednak musi mieć właściwe parametry!

Po pierwsze, siatka na szpaki musi być wytrzymała – odporna na przetarcie przez ptasie dzioby, rozciąganie czy rozerwanie. Dzięki temu masz pewność, że nawet pod Twoją nieobecność owoce będą bezpieczne. Ponadto konieczna jest wysoka odporność materiału zarówno na promieniowanie UV, jak i wilgoć czy opady, a także niskie i wysokie temperatury. Tylko wtedy zamontowana na zewnątrz siatka na szpaki do ochrony czereśni przetrwa więcej niż jeden sezon. Ważne są również wymiary oczek dopasowane do wielkości ptaków, tak by żaden osobnik nie był w stanie dostać się do owoców. Ponadto warto zwrócić uwagę na:

  • wagę materiału – powinien być jak najlżejszy, by nie obciążał gałęzi, a jednocześnie, by siatka była znacznie łatwiejsza w montażu;
  • wielkość siatki – najlepiej zamówić ją na wymiar, uwzględniając pewien zapas, który ułatwi mocowanie;
  • kolor – najlepiej, aby był neutralny  i nie zaburzał tym samym krajobrazu; najczęściej siatki na szpaki i inne tego typu produkty używane w ogrodach czy sadach są wybierane w kolorze zielonym lub czarnym.

W jaki sposób siatka na szpaki chroni czereśnie?

Dlaczego siatka ochronna na szpaki jest tak skuteczna? Ponieważ zasada jej działania jest banalnie prosta. Odpowiada ona za utrudnianie zwierzętom dostępu do owoców. Dzięki odpowiedniemu doborowi wielkości oczek stanowi fizyczną barierę, która nie pozwala ptasim złodziejom rozsmakować się w owocach z Twojego sadu. Wystarczy ją zamontować na kilka tygodni – w okresie dojrzewania owoców – by perfekcyjnie spełniła swoje zadanie. Co ważne, siatka na czereśnie przeciw szpakom to tak naprawdę wszechstronny produkt, który może chronić również inne plony przed rozmaitymi szkodnikami. Możesz ją wykorzystać do ochrony drzew owocowych, takich jak:

  • czereśnia,
  • wiśnia,
  • jabłoń,
  • grusza,
  • śliwa,
  • morela.

Ponadto pomoże ochronić krzewy – winorośle, agrest, maliny, aronię, porzeczki, borówki czy truskawki. Świetnie zapobiega atakom różnych gatunków ptaków – szpaki są znane z upodobania do czereśni, wiśni czy śliwek, ale innym owocom mogą szkodzić również kosy, wrony, kwiczoły, sójki, wróble oraz inne zwierzęta.

Montaż siatki na szpaki – jak ją założyć? 

Montaż siatki na szpaki może chwilę potrwać, ale zdecydowanie jest to wysiłek wart rezultatu. Będziesz do tego potrzebować:

  • odpowiedniej siatki na szpaki – wybranej zgodnie z powyższymi wskazówkami;
  • słupów drewnianych lub metalowych – wykorzystywanych do budowy stelaża, na którym będzie się opierać siatka;
  • kotw oczkowych;
  • linek stalowych wraz z zaciskami linowymi;
  • śrub rzymskich (typu hak–oko).

Zacznij od dobrego planowania. Prawidłowe rozlokowanie słupów wspierających całą konstrukcję jest bowiem bardzo ważne. Muszą być ustawione regularnie, co kilka (4 – 6) metrów i w odległości przynajmniej 50 cm od drzew. Pamiętaj, że siatka nie powinna opadać na gałęzie.

Siatka na owoce sadownicze - sieci-siatki.pl

W podporach należy umieścić kotwy oczkowe – na szczycie każdego słupa. Przez nie trzeba przeciągnąć stalową linkę, która podeprze siatkę. Śruby rzymskie pozwolą na regulowanie naciągu. Następnie może być zamontowana siatka na czereśnie. Jak założyć  ją na stelaż? Najłatwiej zrobić to przy pomocy co najmniej jednej dodatkowej osoby. Siatkę trzeba systematycznie rozwijać i naciągać na konstrukcję, posuwając się wzdłuż rzędów podpór. Należy pamiętać, by nie naciągać jej zbyt mocno, ale nie powinna być również zbyt luźna, ponieważ wówczas nie spełni należycie swojego zadania. 

Ostatnim krokiem podczas montażu siatki na szpaki powinno być jej zabezpieczenie. Powinna być przymocowana zarówno na szczycie konstrukcji, jak i przy gruncie. Można ją zaczepić o wbite w ziemię śledzie, pamiętając o ich odpowiednim rozmieszczeniu. Zapewni to stabilność osłony z siatki i zapobiegnie przedostawaniu się szkodników do środka.

Siatka ochronna na szpaki jako sposób na bezpieczny sad

Jeśli marzysz o sezonie letnim pozbawionym stresu i chcesz wreszcie cieszyć się rezultatami swojej ciężkiej pracy, zdecydowanie warto skorzystać z siatki na szpaki. To uniwersalny sposób na ochronę różnego rodzaju upraw. Co więcej, sama siatka jest niedroga, za to bardzo wytrzymała. Sprawdzi się również w innych zastosowaniach – np. jako podpora dla roślin pnących czy zabezpieczenie balkonu. 

Wybierz odpowiednie parametry, by cieszyć się jej stuprocentową skutecznością, a przy tym estetyką czy trwałością. Dobrze dobrany produkt na pewno posłuży Ci przez kilka sezonów! Nie czekaj, sprawdź naszą ofertę i wybierz siatkę, która pomoże Ci ochronić sad.