Jaką siatkę na woliery dla papug warto wybrać?

Papużki w wolierze

Każdy hodowca papug wie, że opieka nad nimi nie należy do łatwych. Wyzwanie może stanowić przede wszystkim zapewnienie im odpowiedniej przestrzeni do swobodnego poruszania. Ciasna klatka to zdecydowanie nie miejsce dla tych fascynujących ptaków. Znacznie lepszym pomysłem jest woliera dla papug. Można ją stworzyć samodzielnie – nie jest to trudne! Sprawdź, jak wybrać siatkę do jej budowy.

Woliera dla ptaków egzotycznych – podstawowe informacje dla hodowców z Polski 

Polski klimat z pewnością nie kojarzy się z egzotycznymi ptakami. Trzymając papugi hodowlane w domu, można im jednak zbudować komfortową, całoroczną wolierę. Niektóre z gatunków, jak np. nimfy czy świergoty seledynowe, bardzo dobrze radzą sobie w naszych warunkach, ale inne potrzebują dodatkowego wspomagania. Woliera dla papug musi być przede wszystkim zadaszona i osłonięta od wiatru. Można zastosować zdejmowane, dodatkowe osłony, które przydadzą się przede wszystkim w chłodniejszych miesiącach. Ptakom potrzebny jest również dostęp do światła. Zimą należy zastosować sztuczne oświetlenie i dodatkowe ogrzewanie. Ponadto warto pamiętać, by woliera była usytuowana w miejscu, w którym występuje lekki spadek terenu, aby woda opadowa mogła swobodnie spływać.

Z czego budować wolierę dla papug?

Ostatnio popularna jest przede wszystkim siatka na woliery z tworzywa – lekka, elastyczna, a jednocześnie trwała i odporna na działanie warunków atmosferycznych. Tego typu materiał sprawdzi się dla papużek falistych, nimf, nierozłączek i innych mniejszych ptaków. Nie nadaje się jednak dla gatunków, które mają silne, ostre dzioby i mogłyby ją po prostu przeciąć. Dlatego dla średnich papug najbezpieczniej kupić metalową siatkę z ocynkowanego drutu o grubości przynajmniej 1 mm. Dla największych ptaków jak kakadu czy żako powinno się wybrać jeszcze grubsze druty i zwrócić uwagę na solidne wykonanie materiału. Natomiast siatkę polietylenową o gęstszych oczkach można wówczas zastosować jako dodatkową osłonę.

Jak wybrać najlepszą siatkę na wolierę dla papug?

Siatka na woliery dla papug - sieci-siatki

Siatka wolierowa z tworzywa jest bardzo praktyczna, ale nie zawsze wystarczająca. Dla większych ptaków o silnych dziobach należy zbudować wybieg z siatki metalowej, tę z tworzywa stosując jako zewnętrzną warstwę ochronną.

Siatka na woliery musi zapewniać ptakom przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort. Jej parametry powinny być dobrane do wielkości i gatunku papug. Tak jak wspomniano wcześniej, lekka siatka na woliery z tworzywa będzie odpowiednia dla mniejszych osobników.  Powinna ona być wykonane z polietylenu o dużej gęstości, który jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie czynników atmosferycznych. Drobne oczka zapobiegną ucieczce ptaków, ale również ochronią je przed atakami z zewnątrz, w tym innymi ptakami czy gryzoniami, które mogą roznosić choroby.

Wymiary siatki polietylenowej na wybiegi dla ptaków

Woliera dla ptaków powinna być zbudowana w taki sposób, by zapewniać im swobodę. Musi być na tyle duża, by papugi mogły w niej latać. Z siatki najlepiej wykonać całą górę wybiegu oraz część ścian, co zapewni przepływ powietrza i dostęp do światła. Jednym z najważniejszych wymiarów woliery jest wysokość – musi to być przynajmniej 2,5 metra, by umożliwić ptakom poderwanie się do lotu. Dlatego wykorzystywana siatka hodowlana musi być odpowiednio szeroka.

Optymalne wymiary oczek siatki na woliery to nie więcej niż 25 x 25 mm. Rekomenduje się jednak zastosowanie materiału o jeszcze drobniejszych oczkach – 20 x 20 mm.

Jak wybrać siatkę na pokrycie wierzchnie wolier?

Hodowla papug największych gatunków wymaga skonstruowania woliery z mocnej, metalowej siatki. Taki materiał często ma nieco większe oczka, dlatego przydatna okazuje się dodatkowa ochrona. Wierzchnia siatka wolierowa może zabezpieczać przede wszystkim przed zagrożeniami i zanieczyszczeniami z otoczenia. Powinna być możliwie gęsta (odpowiednie będą np. oczka o boku 20 mm) i mocna. Dzięki temu posłuży Ci przez długie lata. Dobrym materiałem jest polietylen wysokiej gęstości, który znakomicie radzi sobie w trudnych warunkach, jest odporny na wodę, promienie UV i zmienne temperatury. wykonane z niego siatki na woliery wyróżniają się też wysoką odpornością mechaniczną.

Dopasowanie wielkości siatki do woliery

Siatka wolierowa musi być odpowiednio duża, tak by można było uniknąć konieczności tworzenia jej połączeń. Ze względu na to, że woliera dla papug musi być wysoka, konieczne jest wykorzystanie materiału o szerokości kilku metrów. Najlepiej zamawiać go bezpośrednio u producenta – wówczas problemu nie będzie stanowił również dobór właściwej długości siatki. Przygotowany uprzednio projekt pomoże Ci obliczyć, jaka wielkość siatki będzie odpowiednia do budowy wybiegu dla ptaków.

Przed czym chroni siatka na woliery dla papug?

Odpowiednio skonstruowana woliera pomaga się upewnić, że papugi hodowlane są bezpieczne, a jednocześnie mają zapewnione komfortowe warunki bytowe. Siatka na woliery chroni przede wszystkim przed:

  • drapieżnikami,
  • mniejszą zwierzyną (ptaki, gryzonie),
  • zanieczyszczeniami (liście, gałęzie).

Dlatego musi być odpowiednio wykonana i wystarczająco gęsta. Jednocześnie sznurki z polietylenu nie ograniczają ptakom dostępu do światła czy świeżego powietrza. Dlatego jest to doskonały wybór dla każdej hodowli ptaków egzotycznych.