Jak zabezpieczyć balkon za pomocą siatki?

Zabezpieczenie balkonu siatką

Balkon, zwłaszcza w bloku, jest bardzo ważną częścią przestrzeni mieszkalnej. To swoiste „okno na świat” dla domowników. Miejsce, gdzie można spędzić czas na świeżym powietrzu, poopalać się czy zrelaksować z książką w ręku. W ciepłe dni możesz tu wysuszyć pranie, a od wiosny do jesieni – uprawiać rośliny. Jednak w wielu sytuacjach potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie balkonu siatką. Zastanawiasz się, kiedy i jak je wykonać? Oto najważniejsze informacje.

Kiedy jest potrzebne zabezpieczenie balkonu?

Czy każdej osobie jest potrzebne zabezpieczenie na balkon? Zasadniczo – nie. Wszystko zależy m.in. od tego, jaka jest konstrukcja balustrady ochronnej, a także w jaki sposób jest użytkowana przestrzeń. Istnieje jednak szereg sytuacji, w których warto uwzględnić zabezpieczenie balkonu. Najważniejsze to:

  • częste wizyty ptactwa, a zwłaszcza gołębi – latające zwierzęta mogą być uciążliwe przede wszystkim z uwagi na pozostawiane przez siebie fekalia; mogą one np. zabrudzić schnące na zewnątrz pranie czy stać się zagrożeniem sanitarnym dla dziecka lub pupila,
  • obecność małych dzieci – energiczne maluchy mogą w ferworze zabawy przecisnąć się przed zbyt szerokie barierki w balustradzie lub w inny sposób wypaść poza chronioną przestrzeń,
  • obecność kota w gospodarstwie domowym – te zwierzaki są bardzo ciekawskie i lubią wędrować, dlatego istnieje obawa, że czworonożny przyjaciel wyskoczy z balkonu, np. w pogoni za dostrzeżonym ptakiem.

We wszystkich tych sytuacjach sprawdza się odpowiednio dobrana siatka do zabezpieczenia balkonu. Zobacz, jak ją wykorzystać.

Dlaczego zabezpieczenie balkonu siatką to najlepsze rozwiązanie?

Gdy planujesz zabezpieczenie balkonu, musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Po pierwsze i najważniejsze – wybrany sposób ochrony musi być skuteczny. A to oznacza, że zamontowane zabezpieczenie nie może zostać uszkodzone w sytuacji awaryjnej. To jednak nie wszystko. Balkon to otwarta przestrzeń, której nie powinno się zbyt mocno ograniczać. Dlatego w grę zazwyczaj nie wchodzi np. montaż ścianek z pleksy czy innych elementów, które utrudniałyby korzystanie z tego miejsca.

Właśnie dlatego siatka do zabezpieczenia balkonu to najlepsze rozwiązanie. Wybierając ją:

  • możesz liczyć na łatwy montaż oraz demontaż – prace wykonasz samodzielnie, a zabezpieczenie na balkon może być zainstalowane tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebne,
  • nie ograniczasz znacząco panoramy ani nie musisz się martwić zmniejszeniem ilości promieni słonecznych docierających do wewnątrz – nie ma więc problemu z przyciemnieniem przestrzeni,
  • zyskujesz bezpieczną konstrukcję – siatka, mimo że wykonana bardzo solidnie i odporna na duże obciążenia, jest miękka i nawet gwałtowny kontakt z nią nie wywoła obrażeń ciała,
  • tworzysz estetyczne zabezpieczenie balkonu – takie, które nie zaburzy aranżacji całej przestrzeni.

Jak zabezpieczyć balkon siatką?

Aby zabezpieczyć balkon przy pomocy siatki, należy przede wszystkim dobrać odpowiedni jej typ. Zasadniczo, w każdym przypadku siatka do zabezpieczenia balkonu powinna być wykonana z polietylenu. Wynika to z faktu, iż tworzywo PE nie chłonie wody, przez co jest bardziej odporne na wilgoć i inne szkodliwe warunki, jakie stwarza środowisko zewnętrzne.

Jednak wybór materiału, z którego będzie wykonana siatka, to nie wszystko. Należy również przyjrzeć się bliżej innym parametrom tego elementu.

Zabezpieczenie balkonu dla kota

Jakie zabezpieczenie balkonu dla kota?

Obecność w domu kota jest jednym z najczęstszych wskazań do zabezpieczenia balkonu. W tym przypadku konieczne jest umieszczenie siatki ponad balustradą – tak, aby zwierzak nie mógł wyskoczyć za barierki. Warto zadbać o to, aby siatka dla kota nie była ani za wąska, ani za szeroka – jej oczka muszą uniemożliwiać zwierzakowi zaplątanie w nie łapek. Dlatego najlepiej sprawdza się siatka o gęstości oczek 45 x 45 mm lub 50 x 50 mm.

Warto zwrócić uwagę na to, aby siatka była obszyta sznurem wzmacniającym i stabilizującym oraz przygotowana do montażu. Można ją zamontować np. przy pomocy tzw. trytytek bądź na specjalnych zaczepach lub na stelażu.

Jakie zabezpieczenia na balkon dla dzieci?

Wybierając zabezpieczenie balkonu przed dziećmi, należy zadbać o to, aby osłonić przy jego pomocy przede wszystkim dół balkonu oraz balustradę. W tym celu można wykorzystać gęsto tkaną siatkę, która dodatkowo zwiększy prywatność korzystania z przestrzeni, albo tę o oczkach 4,5-5 cm, o grubych splotach.

Jak zabezpieczyć balkon przed gołębiami?

Przy zabezpieczeniu balkonu przed gołębiami warto wykorzystać siatkę o nieco gęstszych oczkach, choć już te stosowane w zabezpieczeniu przed kotami mogą wystarczyć. Często sięga się jednak po siatkę zabezpieczającą, która ma oczka 2,5 x 2,5 cm. Jeśli wybierzesz taką w neutralnym kolorze, nie będzie stanowiła problemu estetycznego.

Jeżeli masz wątpliwości co do tego, jakie zabezpieczenie balkonu siatką wybrać, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Porozmawiamy o Twoich oczekiwaniach i ocenimy warunki techniczne. Na tej podstawie dobierzemy zabezpieczenie na balkon, które dobrze dopasuje się do potrzeb funkcjonalnych. Zapraszamy!