Jak powinna wyglądać woliera dla przepiórek?
Przepiórki to, obok kur, jeden z bardziej popularnych hodowlanych gatunków drobiu. Ptaki te są chętnie wybierane głównie z uwagi na swój niewielki rozmiar. Aby zapewnić im właściwe warunki życia, przydatna jest woliera dla przepiórek. Jak ją zbudować? Która siatka dla przepiórek najlepiej ochroni ptaki? Sprawdź!
Jak zbudować wolierę dla przepiórek?
Spis treści
Przepiórki to ptaki dość delikatne. Źle znoszą mrozy (kiedy temperatura spada poniżej 17°C, przestają nieść), nie lubią też wiatru i ostrego słońca. Dlatego też, zanim przystąpisz do budowy woliery, wybierz odpowiednie miejsce. Woliera dla przepiórek nie powinna znajdować się w pełnym słońcu ani miejscu całkowicie zacienionym. Dobrze, gdy jest osłonięta od wiatru. Lepiej nie umieszczaj też przepiórek w najbardziej ruchliwym punkcie posesji. Ptaki są dość płoche i takie położenie woliery mogłoby znacząco obniżyć komfort ich życia.
Do budowy woliery niezbędne będą elementy takie jak siatka dla przepiórek, która zabezpieczy ptaki. Dzięki niej przepiórki nie uciekną, a do woliery nie dostaną się małe ptaki wolno żyjące, które mogłyby zarazić Twoje stado. Dlatego też pamiętaj, aby wybierać wytrzymałe siatki (najlepiej wykonane z tworzyw sztucznych, np. polietylenu) o niewielkich oczkach. Więcej na temat wyboru siatek przeczytasz w artykule Siatki do hodowli ptactwa – skuteczne zabezpieczenie zwierząt przed niebezpieczeństwem. Do budowy woliery potrzebne będą Ci również słupki oraz betonowe płyty, obrzeża albo beton do wykonania podmurówki.
Prace nad wolierą dla przepiórek zacznij od dokładnego wytyczenia miejsca. Następnie wykonaj podmurówkę lub głęboko wkop przygotowane płyty. Będzie to stanowiło dodatkowe zabezpieczenie i powstrzyma przed dostaniem się do wnętrza wybiegu lisy czy kuny. Drugi krok to zakotwienie słupków w podmurówce bądź ich wkopanie. Muszą trzymać się solidnie – to do nich przymocujesz siatkę.
Podczas konstruowania woliery dla przepiórek zadbaj także o to, by zapewnić sobie odpowiednie wejście na jej teren. Dzięki temu będziesz miał dostęp do wszystkich hodowanych osobników. Zbierzesz także zniesione przez przepiórki jajka.
Więcej na temat budowy wolier dla ptaków ozdobnych dowiesz się z artykułu Woliera dla bażantów. Jak ją zbudować i jakie powinna spełniać kryteria?
Rozmiar i wyposażenie zewnętrznej woliery
Jak duża powinna być woliera dla przepiórek (japońskich, chińskich i innych)? Ptaki te nie potrzebują zbyt wiele przestrzeni. Niektórzy hodowcy podają, że na 1 m2 powierzchni zmieści się stado liczące ok. 30 osobników. Woliera dla przepiórek powinna być jednak dość wysoka – niech liczy minimum 2 metry. W środku umieść poidła – zawsze powinna znajdować się w nich świeża woda dla ptaków! W wolierze muszą znaleźć się również karmidła oraz schronienia. Przepiórki chętnie korzystają z nich nocą oraz w czasie deszczu czy silniejszego wiatru.
Jak hodować przepiórki zimą? Woliera wewnętrzna dla ptaków
Przepiórki to ptaki wrażliwe na mróz. Czy to znacznie utrudnia ich hodowlę? Nie! Jeśli w Twoim regionie przeważają łagodne zimy, nie będziesz nawet musiał przenosić stada z woliery zewnętrznej! Wystarczy, że dno ogrodowego wybiegu wysypiesz wiórami i trocinami, które następnie regularnie będziesz wymieniał. W razie spodziewanych opadów śniegu osłoń też wolierę od zewnątrz. Możesz to zrobić np. przy użyciu słomy albo siana.
W czasie bardziej mroźnych i śnieżnych zim rozważ przeniesienie ptaków do budynku. Wewnętrzna woliera dla przepiórek może znaleźć się w stodole albo garażu. Powinna ona mieć wymiary podobne do tej, którą zainstalowałeś w ogrodzie. W tym przypadku również ważne jest zadbanie o właściwe wyposażenie wybiegu oraz zapewnienie ptakom ochrony. Dlatego też podczas konstruowania woliery dobierz siatkę dla przepiórek równie solidną, jak ta, którą stosowałeś na zewnątrz. W Twoim garażu mogą pojawić się myszy albo szczury – nie dopuść do sytuacji, w której gryzonie przedostaną się do wnętrza woliery!
Przeniesienie stada do budynku to przynajmniej kilka korzyści:
- ochronisz przepiórki przed mrozem i zyskasz pewność, że wszystkie ptaki przetrwają zdrowe do wiosny;
- zapewnisz przepiórkom właściwą temperaturę otoczenia (co również sprzyja rozwojowi hodowli);
- będziesz w stanie regulować długość dnia (poprzez zapewnienie właściwego oświetlenia). W połączeniu z wyższą temperaturą sprawi to, że przepiórki będą znosić jaja również zimą. Jeśli więc hodujesz ptaki w dużej mierze dla tego przysmaku, przeniesienie stada do cieplejszego miejsca rozważ już jesienią.
Pamiętaj jednak, że wewnętrzna woliera dla przepiórek wiąże się często z dość przykrym zapachem w wybranych pomieszczeniu. Dlatego też regularnie sprzątaj wybieg i zmieniaj ściółkę na jego dnie. Co jakiś czas zdezynfekuj także podłogę. W ten sposób zminimalizujesz nieprzyjemne wonie i będziesz mógł w pełni cieszyć się hodowlą.
Siatki na woliery każdego typu w SIECI-SIATKI
Dobrej jakości siatki na woliery znajdziesz w ofercie SIECI-SIATKI! Od ponad 10 lat zajmujemy się produkcją sieci wykorzystywanych zarówno do hodowli drobiu, jak i w innych zastosowaniach. Nasi specjaliści mają ogromną wiedzę, którą wciąż aktualizują. Chętnie podzielą się nią z Tobą i doradzą Ci optymalne rozwiązania! Sprawdź, co możemy Ci zaoferować.