Czym przykryć piaskownicę, gdy nie korzystają z niej dzieci?

czym przykryć piaskownicę

Zabawa w piasku to jedno z ulubionych dziecięcych zajęć. Maluchy w piaskownicy mogą spędzać całe dnie, jednak gdy zabawa się kończy i idą do domu albo po prostu, gdy nadchodzi jesień i tego typu aktywności nie są już możliwe, trzeba zadbać o właściwe zabezpieczenie piaskownicy i zachowanie czystości znajdującego się w niej piasku. Tu nasuwa się pytanie – czym przykryć piaskownicę, aby zapewnić skuteczną jej osłonę przed czynnikami zewnętrznymi?

Czym przykrywać piaskownice?

Przykrycie piaskownicy w celu zabezpieczenia jej w sezonie jesienno-zimowym jest istotne i zalecane – bez względu na to, czy chodzi o niewielkie, przydomowe piaskownice czy o znacznie większe konstrukcje znajdujące się na publicznie dostępnych placach zabaw. Za każdym razem w grę wchodzą bowiem te same czynniki, o których w dalszej części tekstu.

Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, a także możliwość zanieczyszczenia piasku przez zwierzęta, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem wydaje się, wykonana ze specjalnie wzmacnianych materiałów, siatka. Jest ona nie tylko wytrzymała, ale też prosta w obsłudze. Naciąganie jej na piaskownicę nie powinno sprawić żadnych problemów.

Oczywiście przed zakupem konkretnego produktu warto zwrócić uwagę na sposób jego wykonania, a także kluczowe parametry techniczne. Idealna siatka zabezpieczająca do przykrycia piaskownicy powinna:

  • być wykonana z wysokiej jakości polietylenu, który jest odporny na rozerwanie i rozciąganie, aby niełatwo było ją zniszczyć (choćby przypadkowo),
  • wyróżniać się bardzo drobnymi oczkami (lub wręcz ich brakiem), by do piaskownicy nie dostawały się małe zwierzęta, liście, kamienie, drobne śmieci,
  • być odporna na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych (to jest nie tracić swoich właściwości z powodu deszczu, mrozu czy nasłonecznienia),
  • zostać w odpowiedni sposób dobrana (do wymiarów i kształtów piaskownicy), by szczelnie przylegała do konstrukcji.

Wybór produktów do przykrycia piaskownicy spełniających powyższe kryteria jest bardzo szeroki. Postawić warto między innymi na specjalne plandeki, siatki transportowe i konstrukcje wykonywane do zabezpieczania sypkich materiałów – takich właśnie jak piasek.

czym przykryć piaskownicę

Dlaczego siatka do przykrycia piaskownicy to dobry wybór?

Odpowiednie dobranie produktu do rodzaju ochrony, jaką ma zapewniać, jest kluczowe. W przypadku zabezpieczania piaskownicy najważniejsze jest, aby znajdujący się w niej piasek utrzymywał swoją jakość i był dzięki temu w pełni bezpieczny dla najmłodszych, gdy piaskownica będzie znowu odkryta. Użycie siatki do przykrycia piaskownicy zapewnia szereg korzyści…

Polietylen nie poddaje się łatwo uszkodzeniom. Jest odporny na przecięcia ostrymi elementami, a także na rozciąganie i rozrywanie. Warto podkreślić również, że materiał ten nie wchodzi w reakcję ze środkami chemicznymi. Siatka nie traci ponadto swoich właściwości pod wpływem promieniowania UV, niskich i wysokich temperatur, a także wilgoci. Z powodzeniem może być użytkowana przez cały rok, a nawet przez wiele sezonów. Nie zniszczą jej zwierzęta, pogoda czy wandale.
Siatka jest stosunkowo lekka, dlatego stanowi świetną alternatywę dla bardzo ciężkich plandek. Łatwo można ją przenieść i nałożyć na każdą piaskownicę, bez względu na jej wymiary oraz kształt. Jednocześnie nie jest ona za lekka, aby nie mógł jej na przykład zdmuchnąć jesienny wiatr. Takie przykrycie piaskownicy zapewnia ochronę bez względu na panujące warunki atmosferyczne.
I wreszcie kwestia ostatnia – duży wybór. Siatki z polietylenu bez trudu można dostosować do indywidualnych zamówień. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by zakupić produkt w niestandardowych wymiarach, odpowiednio dopasowanych do specyfiki ochranianego miejsca. To po prostu wygodne.

Dlaczego trzeba przykrywać piaskownicę – największe zagrożenia

Skoro wiadomo już, czym przykryć piaskownicę, warto podkreślić jeszcze raz, jaki jest cel tego działania – po co w ogóle korzysta się ze specjalnej siatki.

Rzecz związana jest oczywiście, jak wspomniano na początku, z koniecznością zabezpieczenia piasku – tak, aby dłużej nadawał się on do użytku i nie stwarzał żadnego zagrożenia dla dzieci. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie piaskownicy przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami – na przykład pochodzenia zwierzęcego, ale nie tylko. W piaskownicy bardzo często swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają koty czy psy. Mogą wchodzić do nich także dziko żyjące zwierzęta będące niekiedy nosicielami groźnych dla człowieka chorób. Nie tylko zwierzęta jednak stanowią w tym przypadku zagrożenie. Niezły bałagan mogą po sobie zostawić w piaskownicach również… ludzie, co widać szczególnie w przypadku piaskownic znajdujących się na publicznych placach zabaw (butelki, pety i inne śmieci to najczęstsze przykłady). Co jeszcze? Na „kondycję” niezabezpieczonego piasku negatywny wpływ może mieć również pogoda – choćby wiatr nanoszący do piaskownicy liście, gałęzie czy inne zanieczyszczenia. Użycie odpowiedniej siatki pozwoli uniknąć wielu problemów. Sprawi ponadto, że piasek przez długi czas będzie dobrej jakości i w pełni bezpieczny dla dzieci.

Skuteczna ochrona piaskownicy – sposób na szybki montaż siatki

Jak przykryć piaskownicę siatką? Nie jest to wcale trudne. Na początek dobrze jest usunąć wszystkie niepotrzebne przedmioty z piasku (grabki, wiaderka i inne zabawki), a także nieco go wyrównać – tak, aby nie tworzyły się niepotrzebne fałdy, które utrudnią osłonięcie i ochronę piaskownicy.

Po przygotowaniu piaskownicy należy szczelnie przykryć ją siatką, uważając przy tym, by nie nigdzie nie zostawić dziur, przez które mogłyby dostać się na przykład zwierzęta. W celu zabezpieczenia i ustabilizowania siatki najlepiej użyć specjalnych śledzi przytwierdzanych do podłoża lub sznurków. Na koniec wystarczy sprawdzić, czy siatka zakrywa całą piaskownicę i gotowe.

Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na zabezpieczenie piasku przed zabrudzeniami oraz wpływem wszystkich czynników zewnętrznych – zwłaszcza po użyciu siatki wykonanej z materiałów wysokiej jakości.