Siatka na opadające liście – gdzie warto ją zamontować?
Kolorowe liście opadające z drzew dzieciom sprawiają radość, ale właścicielom ogrodów spędzają sen z powiek. Jak ułatwić sobie jesienne porządki, gdy nie lubisz żmudnego grabienia? Pomoże Ci w tym siatka na opadające liście, zamontowana w kilku strategicznych punktach ogrodu.
Usuwanie liści z ogrodu to nie tylko kwestia estetyki
Spis treści
- 1 Usuwanie liści z ogrodu to nie tylko kwestia estetyki
- 2 Jeśli nie grabie, to co? Wykorzystaj siatkę na liście, aby zadbać o porządek w ogrodzie
- 3 Siatka na opadające liście – zabezpieczenie oczka wodnego
- 4 Siatka jako zabezpieczenie rynien przed liśćmi
- 5 Jakie właściwości powinna mieć siatka na liście?
Być może spotkałeś się z opiniami, że opadłych z drzew liści nie powinno się usuwać. Po rozłożeniu mogą one stworzyć warstwę próchnicy, która użyźni glebę. Jest w tym sporo racji, z tym że najlepiej sprawdza się to w naturalnych warunkach: w lesie czy na nieużytkach. W przypadku trawników i rabat w ogrodzie lepiej jest regularnie usuwać warstwę liści. Dlaczego? Zalegające liście ograniczają dostęp do światła słonecznego – jest to zabójcze przede wszystkim dla trawy, ale także dla niektórych bylin i roślin o pokroju płożącym. Dodatkowo gruba warstwa liści może prowadzić do powstania tzw. pleśni śniegowej. Bezwzględnie powinno się usuwać liście dotknięte chorobą lub takie, w których zagnieździły się szkodniki.
Jesienne liście możesz pozostawić tam, gdzie rosną gatunki źle znoszące niskie temperatury. Warstwa liści może być dla nich okryciem, które będzie chroniło je przed mrozem. W zebranych na kupkę liściach lubią także chować się zwierzęta, przede wszystkim jeże, ale także ślimaki i inne bezkręgowce.
Jeśli nie grabie, to co? Wykorzystaj siatkę na liście, aby zadbać o porządek w ogrodzie
Grabienie liści może być dla niektórych relaksującym zajęciem, ale dla większości właścicieli ogrodów to jednak żmudna praca i nielubiany obowiązek. Innym często stosowanym rozwiązaniem jest używanie dmuchaw, za pomocą których można usunąć liście z alejek i innych często uczęszczanych miejsc.
Jeśli szukasz rozwiązania, które ułatwi Ci pielęgnację roślin ogrodowych i trawnika jesienią, pomyśl o zamontowaniu siatki na opadające liście. W ten sposób możesz chronić rabaty kwiatowe, murawy i inne fragmenty ogrodu, na których wyglądzie szczególnie Ci zależy. Liście z siatki łatwo zbierzesz ręcznie. Możesz umieścić je w worku na odpady lub w kompostowniku, a także wykorzystać jako osłonę dla roślin na zimę.
Siatka na opadające liście – zabezpieczenie oczka wodnego
Kolorowe liście pływające na powierzchni oczka wodnego to urokliwy widok. Dla większości ogrodników oznacza on jednak przede wszystkim kłopoty. Opadłe liście powinno się jak najszybciej wyłowić z wody – w przeciwnym razie mogą gnić i zanieczyszczać zbiornik.
Ręczne usuwanie liści nie jest w tym przypadku najlepszym pomysłem. Jeśli chcesz zadbać o porządek w ogrodowym stawie, ale nie masz czasu na codzienne czyszczenie, użyj siatki na opadające liście. To proste rozwiązanie, które skutecznie ochroni oczko wodne przed zanieczyszczeniami, ale także przed drapieżnikami polującymi na ryby, a nawet przed złodziejami.
Jak zamocować siatkę na liście? Najlepiej zrobić to za pomocą kotew, gwoździ czy dużych pinezek. Wybierz odpowiedni sposób mocowania w zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane brzegi oczka wodnego: betonu, drewna, ziemi, kamieni. Aby siatka na opadające liście spełniała swoje zadanie, powinna się znajdować jak najbliżej powierzchni wody. Jeśli będzie zanurzona zbyt głęboko, znajdujące się na niej liście będą miały stały kontakt z wodą, co może powodować ich gnicie.
Jak często powinno się usuwać liście, które opadły na siatkę? Jeśli w pobliżu stawu znajduje się duża liczba drzew, liście mogą szybko pokryć całą powierzchnię zbiornika. Zadbaj wówczas o to, by usunąć je jak najszybciej. Gruba warstwa liści może ograniczać dostęp powietrza i światła słonecznego rybom i roślinom wodnym. Jeśli liście i inne zanieczyszczenia pojawiają się na siatce sporadycznie, możesz sprzątać ją np. w ramach cotygodniowych porządków w ogrodzie.
Siatka jako zabezpieczenie rynien przed liśćmi
Rynna to jedno z kluczowych miejsc, o których zabezpieczeniu powinno się pomyśleć jesienią. Liście opadające na dach budynku mogą spływać razem z wodą deszczową i zapychać wylot rynny. Jeśli w porę nie rozwiążesz tego problemu, rynna może zacząć przeciekać i zalewać ściany oraz dach.
Zabezpieczenie rynien przed liśćmi nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy, że wykorzystasz do tego specjalną siatkę na liście do rynny. Taką siatkę umieszcza się w otwartej części rynny, na dachu. Jej rozmiar powinien być dopasowany do wielkości otworu, aby liście nie mogły przedostać się przez szczeliny.
Jakie właściwości powinna mieć siatka na liście?
Zarówno siatka na liście do rynny, jak i siatka chroniąca rośliny w ogrodzie powinny być wykonane z materiału, który sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych. Jesień w naszej strefie klimatycznej oznacza całą paletę zjawisk pogodowych: intensywne deszcze, wiatr, przymrozki, a czasem także mocne słońce.
Jeśli chcesz mieć pewność, że zabezpieczenie rynien i ogrodu przed liśćmi będzie skuteczne, wybierz siatki wykonane z polietylenu. Polecamy je przede wszystkim ze względu na właściwości tego materiału: jest wodoodporny, nie szkodzi mu też mróz ani działanie promieni słonecznych. Oznacza to, że nie musisz obawiać się o to, że siatka zniszczy się pod wpływem kontaktu z wilgotnymi liśćmi i ziemią czy wodą z ogrodowego stawu.
Wybierając siatkę na liście do rynny i ogrodu, zwróć uwagę także na wielkość oczek. Liście mogą wpadać przez zbyt duże otwory i wówczas siatka nie będzie spełniała swojej funkcji. Najlepiej wybierać siatki polietylenowe o jak najmniejszych oczkach, które wyłapią nie tylko liście, ale również inne niewielkie zanieczyszczenia.
Sprawdź naszą ofertę siatek na opadające liście. Wybierz rozmiar, który Ci odpowiada lub skontaktuj się z nami, a wykonamy dla Ciebie siatkę na wymiar!