Ogrodzenie ogródka warzywnego – czym i jak to zrobić skutecznie?
Warzywa, zioła czy owoce z własnego ogrodu to coraz częściej poważny argument przemawiający za kupnem działki. Zdrowe, wolne od pestycydów i innych zanieczyszczeń uprawy są niezwykle kuszącą opcją. Satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy również ma znaczenie. Czy jednak posiadanie i pielęgnowanie ogródka warzywnego jest sprawą prostą? Nie zawsze. Wiedza o uprawie poszczególnych rodzajów roślin to nie wszystko. Trzeba zadbać o odpowiednią glebę i bezpieczeństwo warzywnika, bo oprócz na w przyrodzie jest wielu amatorów takich upraw. Jak zrobić bezpieczne ogrodzenie ogródka warzywnego?
Jak skutecznie ogrodzić ogródek warzywny?
Spis treści
Wszystko zależy od rodzaju zagrożeń w danym miejscu. Jeżeli ogródek warzywny znajduje się na terenie ogrodzonej już działki, jego ochrona może być minimalna, albo nawet można obejść się bez niej – chyba, że mamy psa lub innych ciekawskich przyjaciół. Wtedy również warto zadbać o to, by nasze domowe zwierzęta nie wchodziły na teren warzywnika.
Czym ogrodzić ogródek warzywny przed psem?
Sprawa jest prosta, jeżeli pies jest niewysoki i nie bardzo zainteresowany naszymi warzywami. Wówczas wystarczy ogrodzenie z siatki ochronnej o wysokości do 50 cm. Powinno być dostosowane do aktywności i wysokości pupila – tak, aby nie miał możliwości przeskoczenia ani podkopania zabezpieczenia. Rasy o wysokiej aktywności (jak na przykład siberian husky) potrafią zrobić wyjątkowo solidny podkop, aby przedostać się na drugą stronę siatki, więc w tym przypadku należy ją wkopać na znaczną głębokość. Nadają się do tego celu siatki polipropylenowe, polietylenowe (mające nieco większą sztywność) oraz siatki stalowe powlekane. Każda z nich, odpowiednio dobrana do ewentualnego zagrożenia ze strony psa, będzie stanowiła skuteczną ochronę ogródka warzywnego.
Siatka ochronna przed zwierzętami z zewnątrz
Wiele ogrodów warzywnych znajduje się poza ogrodzonym terenem działki. W takim przypadku skuteczne ogrodzenie jest niezbędne, jeżeli chcemy mieć pewność, że nasze warzywa doczekają zbiorów. Wśród ogrodników krąży wiele historii o marchewce czy fasolce szparagowej, która w ciągu jednej nocy została starannie, tuż przy ziemi, „przystrzyżona” przez żerujące sarny. Zwierzęta leśne potrafią również „częstować się” już dojrzałymi warzywami, siejąc nieraz prawdziwe spustoszenie w ogrodach. Ogrodzenie ogródka warzywnego jest więc w takiej sytuacji absolutnie konieczne. Jakie? Odpowiednio wysokie i mocne.
Siatka polietylenowa – skuteczna bariera ochronna
Duże zwierzęta leśne potrafią pokonać znaczne wysokości, jednak ogrodzenie ogródka warzywnego nie musi być aż tak wysokie. Sam fakt jego istnienia potrafi już zniechęcić i tak płochliwe z natury dzikie zwierzęta. Zazwyczaj wystarcza mniej więcej jednometrowe ogrodzenie, które stanowi wystarczającą barierę dla nieproszonych gości.
Jaka siatka przeciw małym zwierzętom?
W przypadku dużych zwierząt wielkość oczek siatki ogradzającej ogród warzywny nie ma znaczenia. Jeżeli jednak jest on plądrowany przez myszy, nornice i inne niewielkie gryzonie, wielkość oczka jest istotna. Siatka o najmniejszych oczkach powinna zatrzymać myszy. Nornice wymagają zainstalowanej siatki poziomej (wkopanej i przykrytej warstwą ziemi), która uniemożliwi podkopanie się i zjedzenie warzyw korzeniowych. Siatka taka jest również skuteczna w przypadku kretów oraz pozostałych zwierząt bytujących i żerujących głównie pod ziemią.
Jeżeli w pobliżu warzywnika znajduje się ptactwo domowe, siatkę należy wkopać i to często na dużą głębokość (nawet 50-70 cm). Kury czy kaczki, grzebiąc w ziemi, potrafią kopać na znaczne głębokości.
Jak wykonać skuteczne ogrodzenie ogródka warzywnego?
Siatka polietylenowa jest materiałem o większej sztywności niż polipropylen, więc łatwiej trzyma określony kształt. Jest też materiałem wytrzymałym mechanicznie i odpornym na promieniowanie UV, więc nie ulega łatwemu rozerwaniu lub kruszeniu. Ogrodzenie ogródka warzywnego wykonane z tego materiału posłuży przez kilka sezonów.
Polipropylen jest nieco bardziej elastyczny, łatwiej więc wykonać z niego ogrodzenie o nietypowym kształcie, pamiętając jednak, aby w trakcie pracy nie naciągać siatki zbyt mocno ani za lekko. W przeciwnym razie zwierzętom będzie łatwiej ją rozerwać lub podkopać się pod nią.
Siatka w ogrodzie warzywnym – uniwersalne zastosowanie
Ogrodzenie ogrodu to najważniejsze zabezpieczenie, ale zastosowań siatek elastycznych w ogrodzie jest znacznie więcej. Jednym z nich jest stworzenie podpór dla roślin. Zamiast trwałych konstrukcji, zajmujących dużo miejsca i czasochłonnych w wykonaniu, można z powodzeniem zastosować siatkę. Jakie rośliny skorzystają z takiej podpory? Ogórki, fasolka szparagowa pnąca, fasola tyczna, niektóre odmiany pomidorów i inne. Wszystkie warzywa pienne i niektóre płożące mogą zyskać wygodną podporę w postaci siatki. Dzięki niej zachowujemy czystość warzyw, ułatwiamy sobie zbiory i oszczędzamy miejsce w ogrodzie, a warzywa zyskują lepszy dostęp do światła.
Więcej na temat zastosowania siatek w ogrodach warzywnych >> Siatka do uprawy ogórków.